Ingyenes szállítás Július 7-13. DPD pont és csomagautomatába!

2021. 09. 17

Megnyerõ apróság lett a Cooler Master NR200P MAX

NR200P elképesztõen kompakt és igényes gépház, minõségi alkatrészekkel és jó szellõzésselAz NR200P MAX igényes tápegységgel és AIO-hûtõvel együtt érkezik.

A Cooler Master gépházak szerint is egészen széles palettával rendelkezik, legújabb termékük pedig annak ellenére nagy szám, hogy fizikai méreteit tekintve egészen apró. Legfrissebb fejlesztésükkel ugyanis õk is azokra gondoltak, akik kifejezetten a kompakt házakba csomagolt, ugyanakkor hatékony megoldások hívei, melyekhez az új MAX termékvonaluk bemutatkozó darabja elsõosztályú választásnak tûnik.

Ráccsal vagy üveggel, mindenképp jól sikerült darab. (Kép: tomshardware.com)


Furcsa látni, hogy olykor az egészen méretes, az E-ATX konfigurációkat kényelmes beépítésére tervezett tornyok is meglepõen gyenge szellõzési potenciállal rendelkeznek, miközben vannak olyan kis formátumú házak, melyek úgy produkálnak meggyõzõ hõértékeket, hogy a meleg levegõ talán csak azért nem szorul be, mert nem marad üres tér a jóformán összeérõ alkatrészek miatt. Utóbbi persze egy külön mûfaj, hiszen a hagyományos, szellõsebb építményekhez szokott felhasználók igényeit a Mini-ITX konfigurációk megkötései nem feltétlenül szolgálják ki, ám nem véletlen, hogy a gyártók egy része egyre nagyobb hangsúlyt fektet a szûkre szabott PC-ketrecek átgondolt tervezésre. Akinek legutóbb elnyerte a tetszését a Thermaltake kis kockaháza, az vessen egy pillantást a Cooler Master 377 x 185 x 292mm-es ajánlatára is, mely bár jóval költségesebb választás, átgondolt dizájnja, igényessége és felszereltsége miatt máris rengeteg elismerõ kritikával büszkélkedhet.


A MAX tehát egy új sorozat, melynek bemutatkozó darabja a már forgalomban lévõ NR200P ház továbbgondolt kiadása lett és azzal a szándékkal kerül a boltokba, hogy kis mérete ellenére a nagyobb teljesítményû rendszerek számára is megfelelõ kereteket biztosítson. Fontos már az elején megemlíteni, hogy ez bizony nem egy belépõ kategóriás megoldás, cserébe kihozza a Mini-ITX-bõl a maximumot, ráadásul szolgál néhány olyan extrával, melyek még a kevésbé árérzékeny felhasználók számára is kellemes meglepetést okozhatnak. A Cooler Master ezt egy ritka, de nem példa nélküli húzással éri el, mely nem más, mint az elõre beépített AIO hûtés és egy XFX formátumát meghazudtolóan izmos tápegység. A gyártó tehát az új rendszerek összeállítása elõtt két nagy terhet is levesz a vásárlók válláról, mivel a kiegészítõk minõsége nem csak magas, de kifejezetten úgy kerültek kiválasztásra, hogy tökéletesen illeszkedjenek a ház kialakításához. Ez a fajta tudatos és okos tervezés pedig költséges dolog, aki viszont igényességre vágyik, valószínûleg nem kell tovább keresnie.

Be fog férni minden, még egy 3080 Ti is ((Kép: tomshardware.com)


Maga az AIO ki fogja használni a rendelkezésére álló teret, ugyanis a radiátora 280mm-es, rajta két erõs 140mm-es ventilátorral. Ami a tápegységet illeti, a 850W SFX Juicebox az izmosabb gamer PC-k többségét is gond nélkül ellátja majd, a megnyugtató a 80+ Gold minõsítés mellett pedig egy 92mm-es légterelõt pörget, de azt is csak akkor, ha azt a terhelés és a melegedés indokolttá teszi. Ez azonban csak a kezdet, hiszen az egyszerûre faragott külsõ meglepõen okos és jól használható belsõ teret takar, mely két darab, 3.5”-os és három 2.5”-os meghajtót is befogad, továbbá alul és felül is megengedi két 140mm-es ventilátor rögzítését. Az egyik legfontosabb kérdés persze az, hogy mégis mekkora videokártyát paszírozhatunk bele, a 336mm-es határ azonban több mint meggyõzõ és persze szó sincs róla, hogy bármit is erõltetni kéne. Ez nagyrészt a vertikális rögzítésnek köszönhetõ, mely esetünkben az egyetlen opció, ám ezen aligha fog bárki megütközni, a mellékelt riser kábel pedig PCIe 4.0 támogatást is kínál, a teljesítmény tehát nem lehet kérdéses.

AIO és 850wattos PSU a helyén, és nem lesz gond a szellõzéssel sem. (Kép: tomshardware.com)


Aki azonban szkeptikus vagy kifejezetten óvatos típus, azt talán megnyugtatja a tény, hogy az NR200P MAX-ot tesztelték RTX 3080 Ti videokártyával is, mely alaposan túllõ az átlagos Mini-ITX konfigurációtól megszokott célokon, ám a végeredmény igazolta, hogy nem kell kompromisszumokat kötnünk, egy alacsonyra faragott, mégis megfelelõen erõs VGA beszerzésével, mely manapság amúgy is a lehetetlennel határos vállalkozás. Az alaplap beszerelését muszáj az AIO-val való bíbelõdés elõtt megtenni, a tömlõk és a blokk rögzítése így lesz megoldható, igaz, a pumpa 3-tûs kábele talán igényelhet némi türelmet. Üdítõ figyelmesség, hogy az elõlapi panelhez tartozó kábelrengeteget egyetlen 4 x 2-pines csatlakozóvá formálták, mely mindenki számára kellemes apróság lesz, aki valaha bajlódott már a miniatûr csatlakozókkal és a cérnakábelek rendezgetésével. A formátumból adódóan ne számítsunk az alaplap mögötti tálca mögé rejtett kábelkamrára, vannak viszont beépített tépõzáras Velcro pántok a rögzítéshez, melyekkel a vezetékek egybefoghatók és megfelelõen rendezhetõk. Ha a VGA hossza feszegeti a lehetõségeinket, a kényelmesebb szereléshez az I/O shieldet tartó hátoldali elem pár csavar eltekerésével teljesen kivehetõ, ami sokak dolgát megkönnyítheti. Apró, de érdekes adalék, hogy a riser kábel kényelmes beépítéséhez a gyártó a ház aljának leválasztását javasolja, de állítólag anélkül is egész könnyû dolgunk lesz. A tetõlapra pozicionált kötelezõ elõlapi csatlakozópanelen amúgy két USB 3.2 Gen1 és egy kombinált jack audio port található.



Bár készült belõle edzett üveg oldallal ellátott változat, sokan biztosan örülnek majd, hogy választható a szellõzõként funkcionáló, rácsozott oldalakkal is, fõleg úgy, hogy elõlapból minden esetben teljesen zárt lesz. Utóbbi amúgy azért is ajánlott, mert az üveglapos kiadáshoz képest legalább 5, de akár 10°C-kal is hûvösebb lehet. Az AIO egy Core i5-11600K processzort alaposan meghajtva sem enged sokkal 70°C fölé, míg az extrém VGA-teszt nagyjából 60-65°C körüli értékeket hozott, persze ezt is a szellõsebb oldallapokkal, üveggel ez akár 74°C is lehet.

Fent proszûrõs tetõ és a kötelezõ csatlakozók ((Kép: tomshardware.com)


Az az igazság, hogy sem részleteiben, se egészében nem lehet komolyan belekötni a Cooler Master apróságába, legfeljebb az árába, mely elvileg 349$-ról, vagyis kb. 101 ezer forintról indul, ami a régiós eltérések és adóterhek miatt változhat, viszont a csomagba bele tartozik a minõségi tápegység és AIO hûtõ is. Az NR200P hivatalosan csütörtökön debütált az USA-ban, de állítólag hamarosan az európai piacon is találkozhatunk vele.

Az illusztrációk a Cooler Master hivatalos oldaláról és a tomshardware.com tesztjébõl származnak.

2021. 09. 17

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.