Kiemelkedõ fényerõre és kontrasztra épít az LG új prémium kategóriás LCD kijelzõje
Ha igazi áttörést akarunk említeni a kijelzõ technológiák piacán, akkor nem véletlen, hogy az OLED az elsõk között jut eszünkbe, melynek sikere egyértelmûen az LG-nek köszönhetõ. Az Organic Light-Emitting Diode (szerves fénykibocsátó dióda) valójában nem egy új fejlesztés – hiszen az eredete egészen az 1950-es évekig nyúlik vissza –, ám arra, hogy valaki használhatóra csiszolja, egészen 2010-ig kellett várni. Azonban míg a konkurens gyártók szép lassan feladták, az LG energiát és fejlesztési költséget nem kímélve tovább dolgozott, a siker tehát megérdemelten lett az övék. 2013-tól õk szállították a paneleket minden OLED-es TV-t forgalmazó vállalat számára, ezzel lényegében egyeduralkodóvá váltak a területen. Ez viszont nem azt jelenti, hogy hátat fordítottak az LCD technológiának, méghozzá olyannyira nem, hogy az új QNED technológiát is õk mutatják be elsõként.
QNED és QNED?
A QNED a Quantum Nano Emitting Diode rövidítése, és eredetileg a Samsung volt az, aki 2020 márciusában jelezte, hogy a QD-OLED kijelzõk után ismét valami izgalmas újdonságon dolgozik. A két nagyvállalat ezzel teremtett is némi zûrzavart, mert a rövidítés a két cég esetében eltérõ megoldásokat takar. A Samsungnál Gallium-nitrid (GaN) alapú kék fényt kibocsátó nanorúdnak is nevezett LED-ek kerülnek az OLED-ek helyére, a cél pedig még nagyobb fényerõ és hosszabb élettartam elérése, és nem utolsó sorban az OLED-eknél tapasztalt beégés kiküszöbölése. A fejlesztés persze egyéb elõnyökkel is jár, mivel a termelés megoldható a már meglévõ QD-OLED gyártósorokon, ráadásul elhagyhatnak párat az OLED-hez nélkülözhetetlen berendezésekbõl és alapanyagokból, ezért a gyártás jóval alacsonyabb költségekkel jár majd, miközben az új televíziók jobb képminõséget és hosszabb életciklust produkálnak majd.
LG QNED MiniLED
Az LG teljesen máshonnan közelített, õk ugyanis a jelenleg legelterjedtebbnek számító LCD kijelzõk megújításán dolgoztak. Ahogy azt a napokban közzétett bejelentésükben olvashatjuk, az LG értelmezésében a QNED a Quantum Nanocell Emitting Diode rövidítése, és az LCD panelek számára nyújt minden korábbinál fejlettebb megvilágítást. Nem MicroLED, nem OLED és nem is QLED, de akkor mirõl van szó? A most beharangozott 86 hüvelykes 8K QNED MiniLED televízióban nagyjából 30 000 darab apró LED dolgozik majd, melyeket 2500 szabályozott fényerejû zónára osztanak, mely a fény és a színek precíz finomhangolását teszi lehetõvé. A panelt tehát még kisebb méretû, de rengeteg LED világítja majd meg, melyek blokkokra osztásával jelentõsen javul a kontraszt, az LG állítása szerint konkrétan 1.000.000:1 dinamikus kontrasztarányról beszélhetünk. Mivel az alapot tekintve továbbra is LCD technológiáról van szó, nem érdemes az OLED-hez hasonló éjsötét feketére számítani, de ezt az LG nem is állítja, sõt, hangsúlyozzák, hogy a tökéletességet súroló élmény továbbra is kizárólag az OLED sajátja. A QNED MiniLED viszont szintént a prémium kategóriában indul, így a megszokott LCD televíziókhoz viszonyítva kiváló minõségû HDR-t, a színek széles skáláját és pontos megjelenítését, illetve meggyõzõ feketét és kontrasztot szállít majd. Az LG 2020-as palettáján a magas képfrissítés is minden csúcskészülék esetében nélkülözhetetlen volt, a 120 Hz-et tehát ezúttal is ott találjuk majd a specifikációs listán.
Hogy a jól hangzó állítások valójában mit is takarnak, az hamarosan kiderül, ugyanis a QNED MiniLED január 11-én, a technológiai újdonságokat felvonultató CES 2021 eseményen kerül leleplezésre. Az új fejlesztés átfogó részleteit tehát egyelõre nem osztották meg a nagyközönséggel, az viszont jól látható, hogy az LG rendkívül magabiztos az új termékvonallal kapcsolatban, mivel a QNED egybõl a csúcskategóriában startol, és egy 218 centis képátlóval bíró 8K Ultra HD készülékben mutatkozik be. Ez persze nem azt jelenti, hogy kizárólag a nehezen megfizethetõ termékekben alkalmazzák majd, mivel a gyártó többek között kisebb képátlóval bíró 4K TV-kkel is készül.
Források: lgnewsroom.com, lg.com,