Távol van még a chiphiány vége az Intel vezetõsége szerint
Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója tagadhatatlanul új lendületet hozott az amerikai chipgyártó vállalat számára, és bár rendszeresen vállal interjúkat és tesz nyilatkozatokat, megszólalásaiban nem kizárólag olyasmit mond, amit a közönség hallani szeretne. Csütörtökön késõ este a CNBC-nek elmondta, hogy nem számít arra, hogy a félvezetõhiány 2024-nél korábban megszûnik. "Most vagyunk a legrosszabb idõszakban, jövõre minden negyedévben, fokozatosan fog javulni, de 2023-ig nem lesz egyensúlyban a kereslet-kínálat" – idézték Gelsingert. A vállalat a harmadik negyedéves eredményei éves összehasonlításban 5 százalékos árbevétel-növekedést mutattak a DCG (adatcenter) és IoTG (a dolgok internete, avagy az okoseszközök összekötésébõl születõ hálózatok) üzletágak erõs keresletének köszönhetõen, még a rendkívül korlátozott iparági kínálati környezet ellenére is. "A harmadik negyedéves bevétel 18.1 milliárd dollár volt, ami kissé elmaradt az elõrejelzésünktõl a szállítási és ellátási korlátok miatt, amelyek hatással voltak az üzletágainkra" – mondta George S. Davis pénzügyi igazgató egy közleményben, aki azt is bejelentette, hogy 2022 májusában nyugdíjba vonul az Inteltõl.
A harmadik negyedévben a vállalat 9.9 milliárd dollár készpénzt termelt a mûködésbõl, és 1.4 milliárd dollár osztalékot fizetett. A vállalat ezzel együtt magabiztosan jelenthette ki, hogy a PC-üzletágában továbbra is erõs a kereslet, – különösen a kereskedelmi, az asztali és a magasabb kategóriás fogyasztói noteszgépek terén – mely a globális chiphiány szempontjából nem segíti a problémák gyors enyhülését. Gelsinger az eredménybeszámolóban elmondta, hogy mindennek a digitalizációja, amelyet a négy szuperhatalom – a mesterséges intelligencia, a mindent átható összekapcsolhatóság, a felhõtõl a fogadóeszközökig terjedõ infrastruktúra és a számítási folyamat, mint mindenütt jelenlévõ igény – gyorsít fel, tartósan növeli a félvezetõk iránti igényt. "A piac 2030-ra várhatóan megduplázódik, és eléri az 1 billió (ezermilliárd!) dollárt. Ebben az idõtávban az élvonalbeli node-ok (folyamattechnológia) piaca a teljes piac több mint 50 százalékára emelkedik, míg az élvonalbeli öntödei szolgáltatások piaca kétszer olyan gyorsan fog nõni, mint a félvezetõ iparág egésze" – vizionálta a jövõt az Intel vezére.
A probléma egy része nem mindig kifejezetten a chipek hiányából adódik, hanem inkább az alkatrészek kombinációiból. "Ezt hívjuk match-készleteknek, amikor lehet, hogy megvan a processzor, de nincs meg az LCD, vagy nincs meg a Wi-Fi. Az adatközpontok különösen az energiaellátó chipek és a hálózati vagy ethernet chipek egy részével küzdenek" – magyarázza Gelsinger. Az Intel riválisa, az AMD úgy tûnik, hogy valamelyest optimistább várakozásokat fogalmazott meg. Dr. Lisa Su, az AMD vezérigazgatója a 2021-es Code Conferenc alkalmával úgy nyilatkozott, hogy bár a kínálat "valószínûleg szûkös" lesz a közeljövõben, "2022-ben jobb lesz", ahogy a gyártási kapacitás tovább növekszik. "Jövõre jobb lesz, nem azonnal, de fokozatosan javulni fog, ahogy egyre több gyártóüzem létesül". Az Nvidia ezzel szemben szintén pesszimista várakozást osztott meg a GPU-ival kapcsolatos ellátási problémákról, kifejezetten a 2022-es évet említve. A videokártyáiról ismert tervezõ- és gyártócég szerint a kereslet továbbra is meghaladja majd a rendelkezésre álló készleteket.
Az iparág szereplõi tehát várhatóan továbbra is hadakozni fognak az alkatrészek és alapanyagok fölött, melyek bár nem kifejezetten szûkösek, a kimagasló és széleskörû igények megfelelõ kiszolgálására még nem lesznek elegendõk. Érdekesség, hogy az Intel részvényei több mint 8 százalékkal zuhantak, miután a chipgyártó kijelentette, hogy az iparági szintû alkatrészhiány a harmadik negyedévben hatással volt a PC chipeket lefedõ üzletágukra. A Susquehanna elemzõje, Christopher Rolland szerint a cégek chiprendelése és a chip leszállítása között eltelt idõ átlagosan 22 hétre emelkedett, hozzátéve, hogy ez a leghosszabb várakozási idõ azóta, hogy 2013-ban elkezdte figyelni ezeket az adatokat.