Az Intel végleg leáll a konzumer piacra szánt szupergyors Optane meghajtók forgalmazásával
Nem titok, hogy az Intel számos olyan fejlesztésének is búcsút intett az elmúlt bõ egy év során, melyek nem hozták a vezetés számára ideálisnak tekinthetõ eredményeket. Tavaly decemberben valamelyest ezért is hatott meglepetésként, hogy bemutatták az Optane SSD P5800X modellt, ám hamar világossá vált, hogy ez egy kizárólag szerverekbe szánt megoldás, az ott bemutatott újdonságok pedig valójában a termékvonal jövõjét vetítették elõre.
Az Intel tehát hivatalosan is bejelentette, hogy az otthoni felhasználók nem találkozhatnak többé teljesértékû Optane meghajtókkal. Mostantól a forgalomban lévõ modellek helyére nem érkeznek újabb készletek, és a sorozatot megújító fejlesztésekkel sem találkozhatunk többé. Bár alapvetõen egy rétegtermékrõl van szó, a csúcskategóriás PC-k iránt elhivatott felhasználók számára egy izgalmas opció volt rendszerük felgyorsításához, mellyel a jövõben sajnos már nem számolhatnak. Ha az árakat és a tárkapacitás kérdéseit félretesszük, az Optane Memory meghajtók egyértelmûen a piac leggyorsabb SSD-i, ám pont az elsõnek említett két tulajdonság az, ami lehetetlenné tette az Intel számára, hogy érdemben meghódítsa velük a konzumer kategóriát. A 3D XPoint technológia tehát minden különlegessége ellenére alkalmatlan volt arra, hogy felvegye a versenyt a lassabb, ugyanakkor bõségesebb tárhelyet jóval olcsóbban kínáló Nand flash alapú meghajtókkal szemben.
A döntés értelmében végleg eltûnnek a boltok polcairól az Intel Optane Memory 900 és 905P, illetve a 800P és M10 modellek, melyekbõl az elõbbi legfeljebb 1.5 TB-ig terjedt, utóbbi pedig 16, 32 és 64 GB-os méretben kínált gyorstárakat. Mint kiderült az utolsó rendeléseket január 11. és 15. között fogadták, így lényegében a bejelentés napján már a legtöbb bolt és fogyasztó lecsúszott a lehetõségrõl, hogy készleteit Optane termékekkel töltse fel. Az idõben leadott berendelések teljesítését a gyártó legkésõbb február 26-ig vállalja. Az otthoni PC-khez szánt megoldások eltûnése azonban nem jelent egyet a 3D XPoint memóriák gyártásának teljes leállításával, ezt a kérdést pedig nemrég a gyártó maga is tisztázta. Az Intel továbbra is ragaszkodik az ipari környezetbe, illetve munkaállomásokhoz és szerverekhez készített Optane SSD-k forgalmazásához, ráadásul a konzumer piacot sem hagyja teljesen Optane technológia nélkül. Mivel ezen a területen eddig sem volt szó komoly gyártókapacitásról, a továbbiakban a Micron segítségére támaszkodnak majd. Bár a 2012-ben bemutatott újdonság a két cég közös fejlesztése volt, a Micron által forgalmazott SSD-kben és RAM-okban eddig nem alkalmazták a 3D XPoint technológiát.
Ahogy említettük, az Optane SSD P5800X mellett bemutatásra került az Optane Memory H20 nevû modell is, mely egy olyan hibrid megoldás, ami továbbra is elérhetõ marad. A H20 esetében a QLC flash memória kapta a fõszerepet, melyet 32 GB kapacitású gyorsítótár támogat, 3D XPoint lapkák formájában. Az Intel megerõsítette, hogy ezt a szériát továbbra is gyártani és forgalmazni fogják, a felhasználók pedig hordozható gépekben biztosan találkozhatnak majd vele – bár valószínû, hogy már csak hordozható gépekben. A H20 egyelõre kizárólag a 11. generációs Core U mobilprocesszorokkal kompatibilis, és úgy tûnik, hogy az Intel a jövõben érkezõ generációkkal sem változtat ezen a hozzáálláson. Az Intel a Tom's Hardware magazin kérdésére egyértelmû választ adott, tehát az asztali PC-k számára nem készítenek Optane megoldásokat.
Források: tomshardware.com, overclock3d.net