Nem túl izmos az Intel kis Arc A380 kártyája, de legalább bányászni sem lehet vele
Az Intel nyilvánosan elismerte, hogy az asztali PC-kbe szánt Arc "Alchemist" grafikus kártyákhoz készült aktuális meghajtóprogramok kifejezetten az új és népszerû játékokhoz vannak optimalizálva, ami minden bizonnyal kellemetlenül érinti majd a régebbi címek néhány hûséges rajongóját. Úgy tûnik azonban, hogy a felhasználók egy másik nagy kategóriáját is fel fogják bosszantani az Intel önálló GPU-i, méghozzá a bányászokat.
Nemrég kiderült, hogy az Intel Arc A380-as, asztali PC-kbe szánt önálló grafikus kártyái jelenlegi állapotukban nem támogatják a népszerû Ethereum kriptovaluta kinyeréséhez használt bányászszoftvereket. "Nos, az Intel GPU-illesztõprogramja remekül mûködik, de sajnos úgy néz ki, hogy még egyetlen bányászprogram sem támogatja az Intel GPU-kat" – írta Twitteren DJ Mines, egy olyan ismert YouTube-videós, aki nem csak a nevéhez hûen DJ, de történetesen még kriptopénz-bányász is. Ahogy azt fel is sorolta, az Intel A380 GPU-val karöltve szépen kipróbálta a NiceHashMining, trex miner, lolminer, teamreeminer programokat, természetesen az összeset Windows rendszerrel, de minden esetben falakba ütközött. Az Intel Arc A380 grafikus kártyája nem éppen a komolyabb játékosoknak készült, de a specifikációk ismeretében egészen biztosan nem is kifejezetten a bányászoknak. Ez már abból világossá válhat, hogy a kártya a vállalat belépõ szintû ACM-G11 GPU-jára épül, amely 8 Xe maggal (ez 1024 stream processzornak felel meg) körülbelül 3 FP32 TFLOPS-ra képes, továbbá mindössze 96 bites GDDR6 memória interfésszel rendelkezik. Ez a modell tehát valószínûleg még a világ legfejlettebb szoftverével megtámogatva sem fog bekerülni a legjobb játékos grafikus kártyák listájára, ezért talán az sem különösebben meglepõ, hogy egyelõre egyáltalán nem támogatja a bányászatot.
Mindeközben, mivel az Intel Arc A380-as lapkái semmilyen módon nem használhatók kriptopénzek megszerzésére, a bányászok biztosan nem fogják megvásárolni õket "Ethereum rigjeikhez", ezért a nem létezõ hatalmas kereslet miatt az árukat sem fogják felpörgetni, legalábbis egyelõre erre nem sok esély van. Még mindig szem elõtt tartva, hogy az Ethereum bányászata GPU-kon mostanság nem különösebben jövedelmezõ, az Intel Arc A380 bányászati támogatása inkább elméleti, mint gyakorlati érdekességnek tûnik. A kérdés csak az, hogy a jóval használhatóbb csúcsmodellek esetében is ugyanezt a receptet látjuk-e majd. Mert ha igen, akkor az Intel olyan korrekt, középkategóriás VGA-kkal lesz jelen a piacon, melyek kifejezetten jó ajánlattá válhatnak a kompromisszumkész játékosoknak, akik nem akarnak vagyonokat költeni.
Bár kezdetben csak Kínában, de az Intel elsõ Arc "Alchemist" grafikus kártyái kezdenek megjelenni a piacon, ezért már látható, hogy sokan a Twitteren és a YouTube-on osztják meg benyomásaikat a kártyákról, de végre az elsõ értékelhetõ tesztek is befutottak, például a Gamers Nexus csatorna jóvoltából. Utóbbi közismerten alalapos és részletes tesztjeirõl, így nekik elhihetjük, hogy bár az Intel elsõ valóban asztali gépekbe tervezett kártyája lehetne sokkal rosszabb is, ha bárki 60 fps-s szeretne elérni 1080p-s felbontásban, viszonylag modern játékok alatt, akkor jobb, ha kerüli ezt a terméket. Egy 12700K processzorral megtámogatva, a GTA V hét esztendõs PC-s kiadásának beépített benchmarkjában, nagyjából 28-30 fps-t tudott átlagban. A Far Cry 6 esetében nagyjából 40 fps körül alakulnak a számok, míg a Rainbow Six Siege rajongókat nem lepi majd meg, hogy ott még 1440p-ben is bõven stabil 60+ fps-t mértek.
Ezek a specifikációk sajnos még alaposan kipofozott driverekkel sem teszik alkalmassá komolyabb játékok élvezhetõ futtatására, fõleg úgy, hogy az AMD és az Nvidia sorban állnak jobb ár/érték arányú ajánlatokkal. Így viszonylag az is sovány vigasznak tûnik, hogy ezúttal a bányászok sem nyernek vele semmit, számukra azonban az Intelnek már van egy jobb ajánlata, hiszen a kifejezetten bányászatra tervezett Blockscale ASIC termékei már szállítás alatt állnak.