Nem volt könnyû, de az Intel processzorok hamarosan valóban szintet léphetnek
Bár sokak számára megmosolyogtató lehet, az Intel részérõl azonban kifejezetten lényeges, hogy végre leválthatják az õsz szakállat növesztett 14 nanométeres gyártástechnológiát, melyet már olyan régen csiszolgatnak, hogy az már legendába illõ. Bár egy darabig még teret kell adniuk a 10 nm-es termékvonalnak, hamarosan jóval hatékonyabb Intel termékekkel találkozhatunk.
Tény, hogy a malmozással töltött évek alatt az AMD ügyesen összekapta magát, és tudatosan épített új fejlesztéseivel magabiztosan elõzte be az egykori egyeduralkodót. Az Intelnél elhatalmasodó káosz azonban nem tarthatott örökké, Pat Gelsinger képében pedig meg is érkezett az új vezérigazgató (CEO), aki megígérte, hogy lesöpri az asztalt, hogy az üzleti szempontok ismét mérnöki döntésekre támaszkodjanak. Az egyik legjobban várt bejelentés a sokat emlegetett, és hányattatott sorsú 7nm-es gyártástechnológiájukhoz köthetõ, melyrõl az új CEO korábban már biztatóan nyilatkozta, hogy a személyes felügyeletét élvezõ projekt kifejezetten jól halad. Nem is volt okunk kételkedni, hiszen Gelsinger megjelenése hosszú évek óta az Intel legtudatosabb húzása volt, mely bizonyosan túlmutat egy újabb reklámfogáson, amivel még pár évi bénázást szeretnének elrejteni a közönség és a befektetõk figyelõ tekintete elõl. Nos, úgy tûnik, hogy valóban minden rendben halad, ugyanis bejelentették, hogy a 7nm-es fejlesztéseik lassan készen állnak egy valódi chip elkészítésére.
A bejelentés ezúttal Gregory M. Bryant tisztje volt, aki a Client Computing Group, avagy CCG ügyvezetõ alelnöke, mely szárny elsõsorban a vállalat PC-s processzorainak és a kapcsolódó alkatrészek értékesítésével foglalkozik. A vezetõ a J.P. Morgan Global TMC Week (technológiai témájú konferencia) keretében örömmel közölte, hogy az új 7nm-es Meteor Lake chipek fejlesztése az utolsó szakaszához érkezett. Az átlagos felhasználók számára egy kissé ködös „taped-in” kifejezést használta, mely lényegében annyit jelent, hogy az új processzor összeállításához szükséges fejlesztéseik végre készen állnak arra, hogy az áhított chip felépülhessen belõlük. Az utolsó fokozatban elkészül a végleges termék gyártási terve, mely a szükséges hitelesítési folyamatok után végre utat találhat a gyártósorokhoz. Gelsinger arról beszélt, hogy túl vannak a 10 nm-es és 7 nm-es gyártási folyamatok botladozásain, a szilíciumostyákról napi szinten begyûjtött tapasztalatokon, illetve az EUV gyártástechnológia megismerésén is, és magabiztosan jelentheti, hogy végre ismét sínen vannak. A Compute tile-ok bevezetésével ismét 3D-s chipdizájnnal próbálkozó vállalat szerint, a Meteor Lake hamarosan készen áll az utolsó simításokra.
Ez lényegében annyit jelent, hogy a fejlesztésre szánt idõ és pénz végre nem csak tapasztalatgyûjtésre lesz jó, hanem egy valóban használható gyártástechnológiát és versenyképes chipdizájnt jelent, melyre érdemes lesz építkezniük. A hüvelykujjukat égbe emelõ Inteles alkalmazottak képe alatt azonban nem csak gratulációk voltak olvashatók, például volt kommentár is, mely Gelsingert kirakatembernek nevezte. A hozzászóló szerint Gelsinger olyasmivel büszkélkedik, ami valójában még nem is létezik, miközben a TSMC-tõl kér segítséget, akit közben hártált azzal, hogy manipulálja az ellátási láncot. A Meteor Lake azonban nagyon is valós, hiszen az új 7nm-es fejlesztéssel mutatják be a vállalat Foveros dizájnját. Ez a technológia lehetõvé teszi a lapkák logikai halmozását 3D processzorok gyártásához, ahogy azt két évvel ezelõtt az Intel Lakefield chipjeinél is láthattuk, és amihez hasonlót a konkurencia már egy ideje hatékonyan alkalmaz. A negatív kommentárokkal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az Intel elismerte, hogy 2023-ban a csúcsprocesszorok gyártásának egy részét kiszervezi a TSMC-nek, tehát lényegében továbbra is a konkurencia által fejlesztett gyártástechnológiára kénytelen támaszkodni. A Meteor Lake 3D-s kialakítása lehetõvé teheti az Intel számára, hogy vagy saját 7 nm-es magjait használja, vagy lecserélje azokat egy másik gyártástechnológiából származó magokra, melyek történetesen a TSMC öntödéjébõl származnak.
Az Intel tehát fejlõdik, de nagyon úgy tûnik, hogy egyelõre még nem áll meg a saját lábán, hiszen a 14. generációt képviselõ Meteor Lake-nek majd az AMD 3 nanométeres gyártmányaival kell majd megmérkõzniük, valamikor 2023-ban.