Újabb dupla teszt? Jöhet! A minden szempontból high-end kategóriás szörnyetegek után, ezúttal egy fokkal visszafogottabb, de még mindig igen komoly összeállításokat volt szerencsénk egymásnak engedni. A rendelések között most sem épített vízhûtés, sem katonai páncélnak beillõ gépház nem szerepel, viszont láthatunk egy AMD és egy Intel processzort az erõs középkategóriából, megnézhetjük mit tudnak ha dolgozni vagy játszani szeretnénk, végül pedig dönthetünk, hogy egy RTX 2070 SUPER kaliberû videokártya mellé Ryzen 5 3600, vagy épp i5-9600K alapokra épített konfiguráció a szimpatikusabb. Lesz itt lég- és kompakt vízhûtés, kisebb és nagyobb Fractal Design házak, ROG STRIX RTX, Seasonic tápegységek, és rengeteg szoros eredményt hozó játékteszt, ami talán segíthet dönteni, hogy mit válasszunk, ami a következõ években biztosan nem okoz majd csalódást.
Hasonlóságok és közös pontok
Fractal Design Meshify S2 és Meshify C
A két összeállítás nem véletlenül keltette fel a figyelmünket, hiszen több ponton is nagyon hasonlítanak egymásra, itt van mindjárt a két felsõ-középkategóriás gépház, melyek nem csak minõségi darabok, de azonos szériához is tartoznak. A Fractal Design közismert minõségi termékeirõl, a választott típusok pedig minden igényt teljesítenek, amit szereléskor figyelembe veszünk. A Meshify házak a korábbi és igen sikeres, Define modellek újragondolásának is tekinthetõk. Lényegi változást, a jobban szellõzõ elõlapban fedezhetünk fel, mely ezúttal a szálcsiszolt felületek helyett, dombornyomott geometriai dizájnt kapott.
Az AMD konfignak otthont adó S2 a legnagyobb a sorozatból, az EATX lapok fogadására is képes ház, talpakkal együtt 538 x 233 x 465mm, és nagyjából 12 kilót nyom. Az S2 fekete, illetve fekete-fehér színben elérhetõ, acél, vagy az itt választott edzett üveg oldallappal. Mögötte változatos kialakítást biztosító moduláris belsõ teret látunk, az igényes anyaghasználat pedig minden pontjára jellemzõ. A megfelelõ légáramlathoz elöl 360, felül pedig 420mm a radiátor, illetve a ventilátorok számára meghúzott határ, alul ez már 280mm, hátul pedig egyetlen 120mm-es légterelõ fér el, ami összesen 9 helyet jelent a ventilátoroknak. Természetesen kapunk elõre beépített hûtõket, a 140mm-es, Dynamic X2 GP-14-es modellekbõl kettõt elöl, egyet hátul láthatunk. Egyébként nem igazán kell méregetnünk a mikromillimétereket, hiszen CPU-hûtõbõl 185, videokártyából pedig akár 440mm-es óriások is elférnek, tápegységünk pedig maximum 300mm-es lehet. Az elõlapi csatlakozókhoz egy Type-C USB is felkerült, a két 3.0 és az audio portok mellé. Az optikai meghajtó itt már egészen biztosan a múlté, a felszabadult helyre viszont bármilyen vízhûtés tartálya elfér majd, mi pedig továbbra is nagyon kedveljük a csavarmentes ajtókat, melyek gombnyomásra nyílnak.
A kisebb testvér az ATX, mATX és ITX lapokra tervezett Meshify C, ami számos pontján megegyezik nagyobb testvérével, és ezúttal a 9600K-t látja vendégül. Lényegében valamivel kisebb méretben szállítja ugyanazt a testre szabható belsõ teret, kényelmes szerelhetõséget, igényes matériákat, kiváló kábelrendezést, jó szellõzést, amit az S2 esetében is mindenképp érdemes megemlíteni. Az elõlap mögött, alul és felül is találunk porszûrõt, igaz, az S2 esetében a felsõ rész jóformán egy az egyben kipattintható, itt azonban nincs teljesen szabad átjárás a tetõn keresztül. A kisebb méret konkrétan 409 x 217 x 484mm-t, és nagyjából 8 kilót jelent, ami természetesen kisebb belakható belsõ teret eredményez.
A ventilátorokból elõre például már csak 240mm-ig mehetünk el, alul pedig egyáltalán nincs nekik hely, CPU hûtõnk 172mm, VGA-nk 315mm lehet, tápegység választásakor pedig oda kell figyelnünk, hogy annak hossza ne haladja meg a 175mm-t. Az összesen 7 helybõl itt kettõben találunk majd elõre beszerelt ventilátort, elöl és hátul egy-egy Dynamic X2 GP-12, vagyis két 120mm-es változat dolgozik. Jelenleg a Meshify S2 acél oldallapos változata 47 000 Ft-tól, az edzett üveglapos pedig 51 000 Ft-tól kapható, míg a Meshify C jóval olcsóbban, 30 000 Ft-tól elérhetõ. Aki a kisebb változatra voksol, kínálatunkban legalább 7 különbözõ színben talál majd hozzá elõlapi rácsokat, darabját nagyjából 4500 Ft-ért.
ASUS ROG-STRIX-RTX2070S-8G-GAMING és A8G-GAMING
A két gép közötti kísérteties hasonlóságot a választott videokártyák erõsítik, hiszen a felsõ kategóriás NVIDIA kártyák majdnem hajszál pontosan megegyeznek. A SUPER néven megjelent kártyák az AMD új NAVI szériája ellen szállnak harcba, és egészen jól tartják a frontot. Hogy legyûrhesse az AMD RX 5700 XT-t is, az eredeti 2070 modell TU106 lapkáját a nagyobb TU104 váltja. A 2304 CUDA mag 2560-ra, a textúrázó egységek száma pedig 144-rõl 184-re bõvült, így a legtöbb esetben el is húz az amúgy erõsre sikerült konkurenstõl. Az ASUS tuningra hangolt ROG-STRIX szériájába tartozó RTX 2070 SUPER kártyák között csak marginális különbséget találunk, méghozzá a GPU-k órajelében. Míg a 8G modell Gaming frekvenciája 1770Mhz, a Boost pedig 1800MHz, az A8G mindkét esetben egy szolid 30Mhz-es emelést kapott, tehát készlethiány esetén nem fogjuk a falat kaparni, ha esetleg csak a hajszálnyival gyengébb változat elérhetõ. A két példány minden egyéb tekintetben megegyezik, és a 8GB GDDR6 memória is mindkét esetben 256-bites adatbusszal, és 14000Mhz-es frekvencián dolgozik. Megkapjuk a ROG sorozatra jellemzõ robusztus fekete borítást a kötelezõ LED fényekkel, a masszív alumínium hûtõbordákat, és a három Axial-tech ventilátort, melyek 55 fok alatt mozdulatlanok maradnak. Mindezekkel együtt alkotják a 2.7 slot méretû kártyákat, melyeken még a fém hátlapi védõpajzs is kapott megvilágítást. Az Asus bevált gyártástechnológiájának, illetve a 12 fázisú DrMOS VRM-nek köszönhetõen, egy jól tuningolható kártyák kapunk, melyhez 2 x 8-tûs PCIE csatlakozóra lesz szükség, illetve a gyártó ajánlása szerint, minimum 650 wattos tápegységre. A 29.97 x 13.04 x 5.41 cm-es méreteivel már-már kiérdemli a szörny jelzõt, ám ha ránézünk érezni fogjuk, hogy egy darabig gondtalanul játszhatunk majd 1440p felbontáson is, melyhez megjelenítõnket a két DisplayPort 1.4 és két HDMI 2.0b segítségével csatlakoztathatjuk, de elfért még egy USB Type-C is. Az A8G-GAMING jelenleg 218 000 Ft-tól, a 8G-GAMING pedig nyolcezer forinttal kedvezõbben, 210 000 Ft-tól elérhetõ.
Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Predator XMP HX432C16PB3K2/16
A szokatlan sorrendet az újabb hasonlóság, sõt, egyezés indokolja, ugyanis mindkét gépben ezt a 2x8 GB kiszerelésû HyperX Predator memóriát találjuk. A CL16-os idõzítésû memóriák 3200Mhz-es maximális órajelét, mindkét összeállítás kedvelni fogja, az XMP profilnak köszönhetõen ráadásul automatikus lesz a tuning. Bár kollégáink minden esetben ellenõrzik, hogy a BIOS-ban minden beállítás megfelelõ-e, ha magunk szereljük be, ne feledkezzünk meg errõl, különben nem kizárt, hogy elesünk az elvárt sebességtõl. A passzív hûtõbordákkal felvértezett 16GB tuning RAM, áruházunkban 32 000 Ft-tól rendelhetõ.
SEASONIC FOCUS+ SSR-650FX 80+ GOLD és 650PX 80+ PLATINUM
Jöjjön a két tápegység, melyek szintén testvérmodellek. A Seasonic több kategóriában is indít versenyzõket, így azok, akik nem szánnak egy vagyont a Prime szériára, jó üzletet köthetnek a 2017-ben debütált Focus+ család valamely példányával, mely a legdrágább típusokhoz képest megfizethetõbb megoldást kínál, a minõségre vágyó felhasználóknak. Ahogy a széria minden darabja, a Focus Plus is megfelel a 80+ GOLD, vagy akár PLATINUM minõsítésnek, a 650 W teljesítmény pedig rendben kiszolgál egy felsõ kategóriás kártyát és egy túlhúzott processzort is, így jelenleg mindkét esetben optimális választásnak bizonyultak. A ventilátor sajnos csak 120 mm-es, így terhelés alatt már hallhatjuk a hangját, a folyadék dinamikus csapágy viszont az egyik legstrapabíróbb, így hosszú évekig számíthatunk változatlan teljesítményére.
A tápegység tehát a középkategória versenyzõje, bár a 650PX esetében a PLATINUM minõsítés erre azért rácáfol egy kicsit. A cégnek nincs is félnivalója, hiszen a Focus+ jól tartja magát az évek alatt, így gond nélkül megkapjuk a 10 éves, gyártó által biztosított jótállást. A kialakítás természetesen teljesen moduláris, a kábelek pedig két EPS és négy 6+2-es PCIe csatlakozót is kínálnak, így bármely FOCUS+ kiszolgálja a komolyabb alaplapok, a nagyobb igényû processzorok, vagy akár a több kártyás rendszerek tulajdonosait is. Minõségi kondenzátorok, magabiztos teljesítmény, bõséges csatlakozókínálat, 10 év gyártói jótállás, cserébe kissé hangosabb lehet, a nagyobb ventis társainál. A 80+ Platinum minõsítéssel ellátott SSR-650PX 43 000 Ft-tól kapható, míg a 80+ Gold tanusítványt megszerzõ SSR-650FX már 35 000 Ft-tól elérhetõ.
A különbségek
AMD Ryzen 5 3600
A középkategóriát erõsítõ CPU, a sokat méltatott Zen 2 architektúra legkedveltebb darabja, és idén az egyik legnépszerûbb processzor, amit teljesen meg is értünk. A 6 magos 12 szálas Ryzen komoly ugrás az elõzõ generációs Ryzen 2000 sorozathoz képest, játékok alatt az Intelt is megszorongatja, míg munkafolyamatok alatt, a kategóriáján belül legtöbbször látványosan le is elõzi. Az alacsony 7nm-es csíkszélességnek köszönhetõen, a korábban sokat kritizált melegedés sem téma, így ha ez számunkra is fontos kérdés, az AMD ezen a téren is tud mit ajánlani, az Intel termékeivel szemben. A szorzózártól mentes processzor 3600 MHz-ces alap órajele 4200 Mhz-ces Boostig húzható, a gyártó által meghatározott fogyasztás pedig 65W, ami finoman szólva is barátságos ajánlat, pláne ezért a teljesítményért. A dobozban található Wraith Stealth hûtõ tulajdonképpen egészen jól meg is birkózik ezzel a hõmennyiséggel, és az Intel gyári hûtõinél is hatékonyabb, ám szinte minden esetben jobban járunk, ha egy csendes és masszív változatra cseréljük. Az elõdjéhez hasonló módon, generációjának legjobb ár-érték arányú processzora lett, és jelenleg 67 000 Ft-ért rendelhetõ.
NZXT KRAKEN RL-KRX72-01
A Kraken név alatt, a neves NZXT "All in one" hûtési megoldásait találjuk, mely alacsony formátumú rendszerektõl, egészen a csúcskonfigurációkig kínál alternatívákat. Esetünkben a legnagyobb, három ventilátorral szerelt monstrumról van szó, melyrõl talán elég lenne annyit elárulnunk, hogy az AMD TR4 foglalatával is kompatibilis, vagyis felkészült egy Threadripper lehûtésére. Ehhez képest az R5 3600 mellett jóval kevesebb dolga lesz, bár az is biztos, hogy sokat segíthet a magas Turbo órajelek kisajtolásában. A méretes 360mm-es alumínium radiátor, három Aer P120 ventilátorral karöltve igyekszik megszabadulni a begyûjtött hõtõl, legfeljebb 2000RPM fordulatszám elérésével. Ezzel terhelés alatt már feltûnõen zajosabb lehet egy Dark Rock féle óriásnál, cserébe bármilyen terhelést legyûr. A zúgást jól szigetelt házzal ellensúlyozhatjuk, amit valószínûleg meg is tesz az, aki ebbõl az árkategóriából választ magának hûtést. RGB megvilágítás van, igaz csak a hûtõblokkon, a ventilátorok egyszínûségét semmi sem töri meg. A vásárló jól választott házat, a 360mm-es radiátor számára szabad lélegzést és könnyû felszerelést biztosít majd az S2. Aki AIO folyadékhûtõbõl is a komolyabb változatok között nézelõdne, az X72 jelenleg 60 000 Ft-tól elérhetõ.
Intel i5-9600K
Az Intel jelenleg elérhetõ 9. generációs processzorai, a 2017-ben debütált, 14nm-es csíkszélességen gyártott Coffe Lake szériájára épülnek. Az i5-9600K, tavaly az utolsó negyedévben vált elérhetõvé, és azóta is népszerû választás, ha játékos rendszerben gondolkodunk. Mivel az AMD végre odacsapott az asztalra, a jól sikerült Ryzen processzorokkal szemben muszáj volt felmutatni valamit, így a sorozat elõdjeihez képest, két fizikai maggal többet, illetve magasabb órajeleket kapunk a pénzünkért. Tehát a frissített Coffe Lake esetünkben 6 magot kínál, ám a hyper-threading sajnos csak a legerõsebb i9-9900K esetén elérhetõ, vagyis a logikai szálakból is 6 jár. Ez persze kényelmes megoldás, hiszen az egyszálas teljesítmény továbbra is rendkívül magas, így játékok esetén többnyire még mindig garantált a stabil teljesítmény, igaz, a Ryzen 3000 megjelenésével az elõny érezhetõen halványodott. Ami a teljesítményt illeti, a 9600K 3.7Ghz-es alapról indul, a Turbo Boost pedig 4.6Ghz-en tetõzhet, a gyártó szerint 95 wattos TDP mellett. A processzor nagy elõnye, hogy játékok alatt alig marad el egy i7-9700K, vagy akár egy i9-9900K teljesítményétõl, a túlhajtás által pedig még jobb teljesítmény nyújt, tehát megbirkózik a legkomolyabb videokártyákkal, ezzel pedig nem csak az AMD-vel szemben, de házon belül is jó választásnak bizonyulhat. Ami ellene szól, az a több szálas munkavégzés hiánya, illetve az ára. Az olcsóbb 6 magos és 12 szálas R5 3600 játékok alatt nagyon hasonló teljesítményt hoz, munka alatt pedig majdnem le is körözi, így végül az igényeink, és és a pénztárcánk döntenek majd. A kiváló teljesítményt nyújtó i5-9600K, jelenleg 80 000 Ft-tól rendelhetõ.
Be Quiet! Dark Rock Pro 4
A Be Quiet! ebben az árkategóriában aligha kérdéses választás, a Dark Rock Pro 4 pedig talán a leghatékonyabb léghûtõ, amit választhatunk, hiszen majdhogynem némán végzi a dolgát, és ha egy i9-9900K-val elboldogul, a barátságosabb fogyasztással bíró i5-9600K sem okozhat számára komoly kihívást. A CPU-val érintkezõ talptól hét darab, 6mm átmérõjû csövecske szállítja el a hõt, a kétszer 42 alumínium bordához. A légterelésért két darab hidrodinamikus csapágyazással ellátott Silent Wings 3 venti felel, belül egy 135mm-es, kívül pedig egy 120mm-es pörög, legfeljebb 1200, illetve 1500RPM-es fordulatszámmal. Bár a hõleadó tömb a ventilátorokkal együtt igen testes, az ügyes tervezésnek köszönhetõen nem ütközik majd a foglalat környékén helyet foglaló alkatrészekbe, és a legtöbb nagyobb profilú RAM sem gátolja majd felszerelést. A 24.4 dB, a korábbi modellhez mérve visszafogottabb zajkeltést mutat, miközben a hûtés hatékonysága nem csökkent érzékelhetõ módon. A ház kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy valóban termetes darabról van szó, ami esetünkben ugyan nem jelentett problémát, ám ez nagyjából 1 cm-en múlt, mivel a Meshify C látja vendégül. Egyéb esetben a torony rendelése elõtt ezeket a paramétereket érdemes figyelembe venni: 163mm-es magasság, 136 mm-es szélesség, és 124 mm-es mélység. A rideg torony nagyjából 28 000 FT-ért kapható.
Asus Prime Z390-A
Az Asus Prime szériája a középkategória tetejének is nevezhetõ, a Z390 chipset pedig kifejezetten a 8. és 9. generációs Intel processzorokhoz készült, így ha szórzózármentes processzorban, illetve tuningban gondolkodunk, jól választottunk. Az ízléses dizájn azonnal megragadja az ember tekintetét, a fekete és fehér festés, vagy az egyszerû formák megnyerõek. Ahogy a ROG-STRIX videokártyán, úgy itt is 12 fázisú DrMOS VRM várja a túlhajtásra kész processzorunkat, a tapasztalatok alapján pedig egy i9-9900K sem okozhat problémát. Két M.2 csatlakozó is rendelkezésre áll, így rendszerünk és játékaink sebessége garantáltan szélsebesek lesznek. Az egyik csak PCIE 3.0 x4, a másik viszont SATA eszközt is fogad, ráadásul passzív hûtést is kapunk. Támogatott az Intel Optane Memória, a dupla SLI és a 3 utas AMD CrossfireX, ha egy videokártya nem elég. Memóriából összesen 128GB-ig mehetünk el, elérhetõk az XMP profilok, a frekvencia pedig legfeljebb 4266Mhz lehet, ha a megfelelõ típust választjuk, és élünk a túlhajtás lehetõségével. A TPU az automata tuning funkciókat jelöli, mellyel CPU és VGA egyaránt stabilabb eredményeket érhet el, miközben az EPU gondoskodik a megfelelõ energiagazdálkodásról. Van SafeSlot megoldással megerõsített PCI-E csatlakozó, LANGuard a hálózati port-hoz, teljes túlfeszültségvédelem, minõségi Audio, és AURA Sync RGB. Aki Coffe Lake processzorához egy korrekt felszereltségû, tuningra kész lapot keres, a Z390-A áruházunkban 60 000 Ft környékén elérhetõ.
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING
Meg is lepõdtünk volna, ha itt egy MSI, esetleg Gigabyte lapot találunk, de nem, a hasonlóságok itt nem álltak meg, AMD konfig is ASUS alaplapot kapott. A ROG STRIX természetesen nem a belépõ szint képviselõje, így kifejezetten jó hír, hogy a középkategóriában is találkozhatunk a sorozatra jellemzõ minõséggel. A B450 ugyan még nem a Ryzen 3000 processzorokhoz készült, a 6+2 fázisú VRM kiszolgálja majd az R5 3600-at is, így nincs okunk aggódni, és nem járunk rosszul, ha nem szeretnénk az X570-es kínálatból válogatni. A dizájnt a megszokott fekete alapszín uralja, némi RGB díszítéssel. M.2 csatlakozóból itt is kettõt kapunk, hûtõborda azonban sajnos nem került rájuk. SLI nincs, háromkártyás CrossFireX azonban itt is van, ez persze egy RTX2070 SUPER esetén nem lesz releváns ajánlat. A DDR4 támogatás 64GB-ig, és maximum 3466Mhz-ig terjed. Extra funkciók azért itt is lesznek, az ötirányú optimalizálás egy kattintással hangolja össze a TPU-t, az EPU-t, a DIGI+ feszültségszabályozást, a Fan Xpert 4-et és a Turbo Appot, mely jobb CPU-teljesítményt, nagyobb energiamegtakarítást, pontos, digitális tápellátás-vezérlést, a teljes rendszerre kiterjedõ hûtés és az alkalmazások használatának finomhangolását segíti egyszerre. Itt is van SafeSlot, túláram elleni védelem a DRAM számára, ESD Guard az audio részlegtõl az USB csatlakozókig, és természetesen AURA Sync RGB minden mennyiségben. Bár bizonyos tekintetben talán kevesebbet kapunk, mint az Z390-A esetében, egy beépített I/O shield-re azért futotta, amit a felhasználók már az alacsonyabb kategóriában is kötelezõvé tennének. A B450-F GAMING korrekt felszereltséget nyújt korrekt áron, áruházunkban jelenleg 40 000 Ft-tól elérhetõ.
Kingston A2000 500GB SA2000M8/500G M.2 SSD
Az Inteles összeállítás egyik apró szépséghibája, hogy nem kapott SSD-t, így abban bízunk, hogy a vásárló gondoskodik saját eszközrõl. Az AMD-s konfigurációba azonban került egy M.2 meghajtó, méghozzá 500GB-os méretben, ami az operációs rendszer mellett több játéknak is elegendõ helyet biztosít majd. A Kingston A2000 megoldása, egy megfizethetõ NVMe SSD-t kínál, amivel akár 2200MB/s-os olvasási, és 2000MB/s-os írási sebesség is elérhetõ. Bár az eszköz valószínúleg nem hozza majd állandóan a papíron ígért értékeket, de akár játékról, akár általános adatmozgásról van szó, nagyjából 21 000Ft-os vételárát egészen biztosan megszolgálja majd.
Teszt-idõ!
Végül következzenek a tesztek. Nem kétséges, hogy egy RTX 2070 SUPER már rég elhagyta a 1080p kategóriát, így tesztjeinkhez minden esetben ragaszkodtunk a 2560x1440-es felbontáshoz, az elérhetõ legmagasabb grafikai beállítások alkalmazásával. Az alaposság érdekében lesznek visszatérõ szereplõk a beépített Benchmark tesztekkel, két játék esetében pedig egy kis gameplay alatt néztük meg, melyik processzor bánik jobban a videokártyával.
Elõször a munka, csak aztán a szórakozás. Persze van aki gépét csak játékra, tartalomfogyasztásra használja, azonban aki az elõállításban is érdekelt, egész biztos, hogy jobban jár a 6 magos AMD-vel. A különbség nem kicsi, az i5-9600K által elért 2582 pont, 1137 ponttal marad le a 3600-tól, ami látványos teljesítménykülönbségre utal, természetesen munkafolyamatok alatt.
Az Assassins Creed széria mindig is a nagy , szabadon bejárható nyílt területeirõl volt híres, ez pedig kifejezetten érvényes az Origins megjelenése óta. Ha az Odyssey klasszikus görög vidékeit teljes pompájukban élveznénk, a 9600K esetén nagyjából 6 FPS-t nyerünk átlagban, míg a maximum 138 jelentõs különbség a Ryzen mellett kapott 96 képkockával szemben.
A Metro Exodus jelenleg az egyik legkomolyabb vizualitással megáldott játék, és rendszerünk izzasztó tesztelésére is kiválóan alkalmas. Beépített benchmark opciójával extrém körülmények között dolgoztathatjuk gépünket, ami meg is látszik a minimum FPS-eken, melyek minden korábbi tesztünkön is a játszhatatlanság határáig estek le. Ez persze a játékot általában nem jellemzi, és a legtöbben a mozgási elmosódást egész biztosan kikapcsolva tartják. A különbség ezúttal sem komoly, a Ryzen 5 3600 által elért 54-es érték, mindössze 3 képkockával gyengébb a 9600K átlagánál.
A Shadow of the Tomb Raider elvileg Lara Croft utolsó kalandja, legalábbis ebben a generációban, és ebben a sorozatban. A harmadik epizódban többek között buja õserdõk, víz alá süllyedt romok, változatos barlangrendszerek, õsi kegyhelyek várnak felfedezésre. A két processzor közötti különbség szinte alig volt mérhetõ, hiszen az AMD 83, az Intel pedig 85 átlag FPS-t produkált, és a minimum 68-69 is párban van egymással. A párharcot valószínûleg nem a régésznõ dönti majd el.
A Rage 2 bár nem a legjobban optimalizált játék, a magas felbontás és az Ultra beállítások ellenére sem panaszkodhatunk, a minimum és az átlag értékek pedig ismét olyan minimális mértékben különböztek, hogy játék közben aligha mondanánk meg, épp melyik gépet nyúzzuk. A minimumok megegyeznek a Tomb Raider alatt kapott számokkal, az átlag értékek között pedig újabb 3 FPS különbséget látunk, ami csak a szõrszálhasogatóknak lehet perdöntõ.
A lista végére egy újoncot választottunk, melyrõl szintén tudjuk, hogy nem a legjobban optimalizált címek táborát erõsíti. A Control-ról van szó, mely a Max Payne és az Alan Wake nyomdokain haladva ütõs akciót, és misztikus hangulatot kínál. A mai teszt ennél már nem lesz szorosabb. A minimum kettõ, az átlag pedig kerek 1 képkockával volt jobb az i5-9600K esetén, ami olyan apró különbség, hogy nagyítóval se találnánk.
Mi kell nekem?
Nos, ez a teszt is arról árulkodik, hogy az AMD felnõtt az Intel mellé, mely az elmúlt években nem végzett érdemi fejlesztést, mindössze több magot, és magasabb órajeleket kínált a vásárlóknak. Az AMD fejlesztései beértek, és láthatóan alacsonyabb áron kínál, közel azonos teljesítményt játékok alatt, és kiemelkedõ erõt munkafolyamatok esetén. Érdemes figyelembe vennünk, hogy a Ryzen 5 3600 egy X570-es alaplapban akár jobban is teljesíthet, így nem kizárt, hogy ha a vásárló egy drágább megoldást választ, az amúgy is elhanyagolható különbség mérhetetlen lenne. Az Intel processzorai stabil és magabiztos teljesítményt nyújtanak a játékok alatt, azonban ahogy telnek a hónapok, az AMD egyre magabiztosabbnak mutatkozik. Javított BIOS-ok, optimalizált grafikus vezérlõk, szoftveres fejlesztések segítik emelni a felhasználói élményt, miközben a játékfejlesztõk szép lassan felfedezik maguknak az AMD újdonságait, elmosva a két rivális gyártó közt fennálló különbségeket. Legalábbis felhasználói szempontból ezt tapasztalhatjuk. Hogy az Intel mit kezd a következõ években, az még rejtély, azt viszont tudjuk, hogy az AMD tovább fejleszti a Zen architektúrát, így hamarosan leelõzheti kék riválisát, melynek idõre lesz szüksége, hogy újra elnyerje korábban betöltött egyértelmû pozícióját. Mindazok akik már tudják, hogy milyen összeállítással várnák a következõ évek videojátékos újdonságait, gépösszerakónkban pár kattintással kiválaszthatják a szimpatikus alkatrészeket, melyeket akár összeszerelve is megrendelhetnek.
KD - PCX