A Windows 7 már tíz éves is elmúlt, és bár nem igazán ajánlott, a mai napig is sokan használják
A Windows 7 még 2009 októberében kezdte meg hódító útját, ám a dolgok akkor is csak úgy mentek, ahogy mostanság, így az akkor legelterjedtebbnek számító Windows XP-t nehezen engedték el az emberek, sõt, még ma is találhatunk olyan irodai környezetet, ahol jóformán megállt az idõ. A Windows 7 azonban hasonló sorsra jutott, mint elõdei, és támogatás híján nem csak a szolgáltatások terén sodródott az elavulás útjára, de már biztonsági frissítésekben sem részesül, ezért napról napra kiszolgáltatottabbá válik a vírusokkal és hackerekkel szemben.
A Microsoft januárban megtartotta Windows 7 virtuális temetését, mely azóta hivatalosan is múzeumi darabnak minõsül, tehát nem biztosítanak hozzá semmiféle frissítést, így azok, akik még jelenleg is használják, képtelenek lépést tartani az elavuló rendszerekre vadászó hackerekkel. A tétlen felhasználók azonban mára annyira kiszolgáltatottá váltak, hogy az ügyben még a Szövetségi Nyomozóiroda, vagyis az FBI is fontosnak érezte, hogy megszólaljon és figyelmeztetést adjon ki, a cégek számára ráadásul hivatalos megkeresés formájában. Az FBI tapasztalatai szerint a forgalomból kivont rendszerek általában a nyugdíjazásuk után viszonylag hamar célponttá válnak, és a különféle bûnözõcsõportok célzottan kutatják az ideális áldozatokat, elsõsorban azokat a cégeket, akik nem szánták rá magukat az eszközparkjuk frissítésére vagy leváltására.
A Windows XP 2014-ben vesztette el aktív státuszát, és már az elsõ évben erõsen megnõtt a visszaélések száma, illetve a vírusfertõzésekrõl begyûjtött jelentések is megszaporodtak. A Windows 7 most hasonló cipõben jár, hiszen elég, ha egy irodában egyetlen sérülékeny rendszer dolgozik, az akár az egész adatbázist kompromittálhatja. A problémát elsõsorban az jelenti, hogy januárban még vagy 440 millió számítógépen volt jelent Windows 7, és az elõrejelzések szerint ez a szám jövõ év elejére is legfeljebb 280 millióra csökkenhet le, melybe nem csak céges hálózatok, de számos kórházi rendszer is beletartozik. Az FBI külön kiemel egy tavaly májusi jelentést, mely szerint ekkor még az egészségügyi rendszerek 71 százaléka Windows 7-et futtatott, de a briteknél sem ideális a helyzet, ahol 2019 vége felé még 200 ezer eszközön teljesített szolgálatot a leváltásra ítélt Windows. Nos, talán szóra sem érdemes, de azért csak gondolkodjunk el azon, hogy vajon hány itthoni kórház hálózata várja tárt karokkal, hogy valaki bekebelezze a páciensek és az intézmény adatait.
A hatóságok arra kérik a felhasználókat, és elsõsorban a legtöbb vesztenivalóval rendelkezõ vállalatokat, hogy mielõbb kezdjék meg az irodai hardverek leváltását, ugyanis ez hiába számít komoly befektetésnek, egy virtuális betöréssel betörés esetén a gépparkra költött összegnél jóval többet is veszíthetnek. Az átállás megkönnyítéséhez azt is érdemes figyelembe venni, hogy bár elvileg 2016 óta nem válthatunk ingyen Windows 10-re, a gyakorlat azt mutatja, hogy valójában még megtehetjük anélkül, hogy minden új gépre új kulcsot kelljen vásárolnunk. A helyzet azonban úgy áll, hogy amennyiben gépünkön van internetkapcsolat, ott még a szoftveres tûzfal és vírusírtó programok sem óvhatnak meg a rendszeren tátongó virtuális rések veszélyeitõl, ezért a régebbi rendszerükkel elégedett magánfelhasználóknak is érdemes lehet elgondolkodni a továbblépésen.