Az egységes telefontöltõk, illetve csatlakozófejek bevezetése után az Európai Parlament újabb lépést tervez.
Február elején hírt adtunk arról, hogy az Európában forgalmazott telefonok hamarosan egyetlen, egyezményes csatlakozótípussal kerülhetnek forgalomba. Az Európai Parlament ekkor az extrém mértékben halmozódó elektronikai hulladék visszaszorítását jelölte meg elsõszámú indokként, az Apple azonban ellenvéleményt fogalmazott meg és cáfolni igyekezett a döntés pozitív hatásait. Az Európai Únió viszont nem csak kitart a megszavazott javaslat mellett, de újabb lépésre kényszerítheti a telefongyártókat, mellyel szemben még az Apple is nehezen találhat észérveket. A következõ lépéssel visszatérhetnek a könnyen cserélhetõ akkumulátorok.
Újabb jogszabály-tervezet készül tehát a fenntarthatóság érdekében, melyet ha valóban bevezetnek, az Európai piacra visszatérhetnek a pár éve még természetesnek vett megoldások, a levehetõ hátlapokkal és kipattintható akkumulátorokkal szerelt telefonok. Micsoda innováció, gondolhatnánk, ám a fix hátlappal forgalmazott készülékekkel a gyártók tökéletesen elérték céljukat. Statisztikailag kevesebben javíttatjuk meg a csökkenõ képességû, vagy végleg lemerült készülékeket, a veszélyes hulladéknak számító csodagépeket inkább elhajítjuk, hogy újabbra cseréljük õket. A telefonok legjobb esetben is 2-3 éven belül felélik az akkumulátor képességeit, a körülményes és adott esetben költséges csere helyett pedig inkább költünk többet, és választunk egy korszerûbb típust.
Az új határozat tehát kötelezheti a vállalatokat, hogy a jövõben elfelejtsék a ragasztott, beforrasztott hátlapokat, melyeket szintén az Applenek köszönhetünk. Bár a vállalatnak védjegye, hogy rendszere hardveres és szoftveres értelemben is zárt, ha a szabályozás érvénybe lép, az iPhone gyártójának rendesen át kell értékelnie az európai piacon betöltött szerepét. Elõször a Lightning csatlakozó elhagyása, majd felhagyás a sok éves gyakorlattal. Mára jóformán megszoktuk, hogy a telep olyan módon van integrálva az okostelefonokba, tabletekbe, hogy legfeljebb szakember, vagy gyakorlott hobbiszerelõ képes gond nélkül kicserélni, és nem minden esetben orvosolható valamilyen olcsó utángyártott megoldással. Ha a lepattintható hátlapok kora visszatér, azzal az akkumulátorok is elérhetõbbé válhatnak, persze az Apple rugalmassága továbbra is kérdéses marad.
Az elfáradó lítium-polimer és lítium-ion telepek cserélhetõsége vajon megoldaná a tervezett elavulás problémáját? A garanciaidõ lejárta után végleg kimerülõ darabok helyett, vajon hatékonyabb, tovább használható változatok kerülnének forgalomba? Vajon a használt akkumulátorok száma és azok kezelése, mennyiben járul hozzá a környezeti terhek enyhítéséhez? Egyelõre nincs konkrét válasz, de az aktuális információk szerint a tervezet magában foglalja az akkumulátorok környezetbarátabb elkészítését, a fenntartható gyártáshoz pedig a lehetõ megnagyobb mértékben újrahasznosítható termékekre lesz szükség, azok csomagolását is beleértve. Érdemes megemlíteni, hogy a változás nem csak a telefonokat, de az említett táblagépeket, sõt, akár a vezetéknélküli hangkeltõket is érinti, vagyis a fejhallgatókat, fülhallgatókat, és Bluetooth hangfalakat. Az Európai Bizottság itt sem állna meg, könnyebben javítható, hosszabb garanciaidõvel rendelkezõ készülékeket szeretne, az elkerülhetetlen készülékcsere esetén pedig az egész Uniót átfogó gyûjtõrendszer megszervezésével segítene.
A kiszivárgott információk kommentárját, illetve hivatalos megerõsítését a hónap közepére várják.