2022. 04. 21

A Radeon RX 6400 kicsit erősebb, mint egy GTX 1650

A megváltáshoz talán kevés, de korrekt áron, 1080p-s játékhoz jó belépő modell lehetSemmi extra, de jó pénzért jó lehet!

Az AMD ma különösebb felhajtás nélkül kiadta a Radeon RX 6400-at, mely az első eredmények alapján nem biztos, hogy rendelkezik a szükséges tűzerővel ahhoz, hogy versenybe szálljon a komolyabb versenyzőkkel. Az Expreview azonban kipróbálta az XFX Speedster SWFT105 Radeon RX 6400 kiadását, és a meglepően bő lére eresztett értékeléséből kiderült, hogy a Radeon RX 6400 a belépő kategóriában azért értékelhető darabnak tűnik.


Az XFX Speedster SWFT105 Radeon RX 6400 a Navi 24 szilíciumlapkát használja, mely chip az AMD Radeon RX 6500 XT-t is működteti. Sajnos a chipgyártó csak 12 számítási egységet engedélyezett a Radeon RX 6400 belsejében, így a grafikus kártya csak 768 stream processzorhoz fér hozzá. Az AMD már korábban is használta ezt a konfigurációt az AMD Radeon 680M, a vállalat csúcskategóriás Ryzen 6000 (Rembrandt) mobil APU-iban található iGPU formájában. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Radeon RX 6400 úgy fog teljesíteni, mint egy Ryzen 6000 APU, mivel az előbbi magasabb órajelekkel és nagyvonalúbb módon megrajzolt hőhatárral rendelkezik. A Radeon RX 6400 1 923 MHz-es alapórajelen, 2 039 MHz-es játékórajelen és 2 321 MHz-es boost órajelen üzemelhet. Az XFX egyfoglalatnyi kiterjedésű, félmagas Speedster SWFT105 Radeon RX 6400-asa tehát nem rugaszkodik el az AMD referenciaspecifikációjától. A Radeon 680M maximális boost órajelének értéke amúgy 2400 MHz, tehát valamivel a Radeon RX 6400 alatt helyezkedik el.


Ami a fogyasztási keretet illeti, a Radeon RX 6400 TDP-je 53 W, míg a Ryzen 6000 a feldolgozó és az iGPU komponensek esetében is legfeljebb 45 W-ra korlátozódik. Tekintettel az alacsonyabb energiaigényre, a Radeon RX 6400 minden energiát a PCIe foglalatból nyer ki, ezért külső tápcsatlakozót nem is találunk rajta. Ennek eredményeképpen a régi rendszerrel rendelkező felhasználók számára kiváló konstrukció lehet, amennyiben gyors, és remélhetőleg megfizethető frissítésre lenne szükségük. A Radeon RX 6400 4 GB kapacitású, 16 Gbps sávszélességű GDDR6 memóriával rendelkezik, így nem lesz meglepő, hogy 1080p (1920 x 1080) felbontást nem igazán érdemes ráerőltetni, főleg a modernebb játékok esetében. A Radeon RX 6500 XT-hez hasonlóan a Radeon RX 6400 is ragaszkodik a PCIe 4.0 x4 interfészhez, 4K H.264/H.265 kódolási és AV1 dekódolási képességekkel azonban nem rendelkezik, melyet vásárlás előtt azért nem árt majd figyelembe venni.


Az Expreview tesztplatformja egy Ryzen 7 5700G APU-ból, egy MSI MPG X570S Carbon Max WiFi alaplapból és 32 GB (2x16B) DDR4-3600 memóriából állt. A hírportál természetesen 1080p felbontáson végezte a tesztelést, és ugyan a legmagasabb grafikai beállításokat alkalmazta, a sugárkövetést kikapcsolta és az FSR felskálázó eljárást sem használta egyetlen esetben sem. Az eredmények azt mutatták, hogy a Radeon RX 6400-nak nem voltak problémái a viszonylag régebbi címekkel, például a Far Cry 5, az Assassin's Creed Origins vagy a Gears 5 játékokkal. A Radeon RX 6400 azonban néhány újabb és a memóriára erősen támaszkodó játékkal már alaposan megküzdött. Ne feledjük, hogy az Expreview a legmagasabb képi beállításokat használta, így a szemkápráztató effektek csökkentése simább játékteljesítményt hozhat a felhasználóknak, 4GB fedélzeti memória pedig amúgy sem a nagy mennyiségű, hiperrészletes textúrákra van felkészítve. Összességében a Radeon RX 6400 a három esztendős GeForce GTX 1650-hez hasonlóan teljesített. Az új Navi 24 grafikus kártya az Expreview által kipróbált 11 tesztalany közül nyolcban legyőzte Turing riválisát, bár a teljesítménykülönbségek nem voltak túl jelentősek.


A Radeon RX 6500 XT 33%-kal több stream processzorral rendelkezik, mint a Radeon RX 6400, ennek ellenére a Radeon RX 6500 XT körülbelül 24%-kal volt gyorsabb, mint a Radeon RX 6400. Azok számára, akik kíváncsiak arra, hogy a Radeon RX 6400 hogyan áll helyt az integrált chippel szemben, a Navi 24 több mint kétszer nagyobb teljesítményt nyújtott, mint a Ryzen 7 5700G. A Radeon RX 6400-hoz hasonlóan a belépőszintű grafikus kártyáknak is óriási hasznára válik az AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) technológiája, például a Far Cry 6-ban a Radeon RX 6400 alapból átlagosan 40 FPS-t produkált, míg az FSR bekapcsolása Performance (teljesítmény) beállításon 71 FPS-re tolta az átlagos képkockasebességet, míg a Balanced (kiegyensúlyozott) beállítás 68 FPS-t hozott. A minőségi és az ultra minőségi beállítások 61, illetve 56 FPS-re emelték a Radeon RX 6400 sebességét, mely sokak számára még mindig vállalható lehet, nem beszélve a jóval használhatóbb vizuális élményről. Az FSR a Radeon RX 6400-nak még a legmagasabb beállításon is szép, 40%-os extra képkockasebességet biztosított.


Úgy tűnik, hogy a Radeon RX 6400 sikeres lehet, tekintve a grafikus kártyák piacának jelenlegi helyzetét. Az egyedi modellek már megkezdték a terjeszkedést, és 159 dollárról, vagyis kb. 54-55 ezer forintról indulnak, míg a legolcsóbb GeForce GTX 1650 is 220 dollár környékén kerül a boltokba, mely magyar forintban 80 ezer forint fölötti árakban realizálódik. Ha ez a kis Radeon nem lesz sokkal drágább az ajánlott árnál, sokaknak segíthet, hogy némi kompromisszumért cserébe kipróbálja az utóbbi években kihagyott videojátékokat.

2022. 04. 21

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.