Az új szabályozás alapján a briteknél végleg tilos lesz a SIM-zár alkalmazása
Bárkivel elõfordulhat, hogy szeretne egy tartalék SIM-kártyát, esetleg kipróbálna egy másik szolgáltató elõnyösebbnek tûnõ csomagját, de szeretett mobiltelefonjától még nem szeretne búcsút venni. Ilyenkor ütközhetünk abba a problémába, hogy ha mobilszolgáltatónál beszerzett telefonunkat a vállalat elõzetesen lekorlátozta, nehogy véletlenül valamely konkurens cég kártyájával is használható legyen. Ez a gyakorlat sokáig általánosnak számított, majd a szigor az utóbbi években szép lassan enyhülni kezdett, a briteknél pedig most eljött a pillanat, amikor végleg megszûnhet, mivel a hivatalos álláspont szerint ez a régi gyakorlat látványosan akadályozza a piaci versenyt.
A brit Ofcom a kormány által támogatott szabályozó- és versenyhatóság, mely a mûsorszórási, telekommunikációs és postai ágazatok felügyeletét végzi. Bejelentésük szerint jövõ év végén, konkrétan 2021. decemberétõl a mobilszolgáltatóknak tilos lesz a telefonokon SIM-lockot alkalmazni, vagyis nem forgalmazhatnak olyan mobilkészüléket, vagy SIM-et kezelõ telekommunikációs hardvert, ami kizárólag az õ kártyájukat fogadja el. A döntést egy elõzetes lakossági felmérés kiértékelése után hozták meg, mely rávilágított arra, hogy a Nagy-Britanniában élõ mobiltulajdonosok nagyjából egyharmadának nehézséget okoz a telefon függetlenítése, illetve kényelmetlen az azzal járó procedúra, így végül akkor sem vált szolgáltatót, ha azt amúgy indokoltnak érzi. Márpedig náluk is több olyan szolgáltató van, aki a mai napig kíméletlenül lezárja a telefonjait, a British Telecom, a Vodafone, de még a Tesco Mobile is tartja magát ehhez a szokásához, legalábbis jövõ decemberig még egészen biztosan.
Mondanánk, hogy ezzel egy szimpatikus trend veheti kezdetét, de jelen állás szerint itthon nem feltétlenül érdemes hasonló átfogó lépésre várnunk, bár egy kiskapu legalább már hosszú ideje elérhetõ. Mint kiderült, hatósági rendeletek segítségével, illetve az elektronikus hírközlésrõl szóló törvény (eht.) módosításán keresztül, idén lép életbe az úgynevezett Európai Elektronikus Hírközlési Kódex, ám ez sem tiltja majd a SIM-lock alkalmazását. A HWSW.hu felkereste a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot (NMHH), melynek Kommunikációs osztálya szerint az eht-ben ilyen módosításra nem számíthatunk, mivel a kódex szerint ez alapvetõen nem tilos, a jogszabály pedig ehhez igazodik, tehát a közbelépés lényegében nem indokolt. Az említett kiskapuról azonban talán már hallhattunk, hiszen 2017 óta már van hivatalos, ráadásul lényegében ingyenes módszer a SIM-függõ készülékek függetlenítésére. A jogszabályok alapján, amennyiben az elõfizetésünk, illetve a vállalt egy-, gyakrabban inkább kétéves alap hûségidõ már lejárt, a szolgáltató köteles számunkra térítésmentesen függetleníteni a telefonunkat.
A Telekom itthon például már leszokott a SIM-zár alkalmazásáról, hiszen már évek óta mindegy, hogy iPhone vagy Samsung kerül a kosárba, náluk minden független állapotban kerül forgalomba. Nem úgy a Vodafone és a Telenor esetében, akik ragaszkodnak a hálózatfüggõ mobilok forgalmazásához, és bizonyos esetben a feloldást is csak akkor vállalják, ha a mobilt készülékkedvezmény nélkül vásároltuk, illetve lejárt az említett kétéves hûségszerzõdés. Ehhez képest a Magyar Telekom már arra sem kötelez minket, hogy emiatt valamelyik üzletükbe utazgassunk és várjunk a sorunkra, ugyanis 2017. október 20. óta mindezt a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül is elvégezhetjük, bármely lejárt hûségidõvel rendelkezõ telefon esetén. Mi azért az utóbbi évek pozitív tapasztalatai alapján bízunk benne, hogy az Európában tevékenykedõ versenyhatóságok elõbb-utóbb ezt a célt is zászlajukra tûzik, és végleg eltörlik a felhasználók életét nehezítõ kellemetlen szokást.
Forrás: theverge.com, hwsw.hu, ofcom.org.uk,