2019. 11. 04

A legerősebb Intel? 8 x 5GHz? Itt az i9-9900KS processzor

Teljes 5GHz-es meghajtás? Itt az i9-9900KS

Október végén megtörtént a hivatalos bejelentés, a napokban pedig be is futottak az első teszteredmények, az Intel otthoni felhasználásra szánt processzorának felturbózott változatáról. Az i9-9900KS nem más, mint a 14nm-es Coffe Lake alapokon nyugvó sorozat aktuális csúcsa, mely a frissítésnek köszönhetően, akár mind a nyolc magján képes a maximális 5Ghz-es órajel teljesítésére.

Kézzel fogható sebesség - i9-9900KS


A processzor részletei szinte minden egyéb tekintetben azonosak az eredeti i9-9900K modellel. Az alaplapi foglalat továbbra is LGA1151v2, az L3 cache mérete 16MB, a Hyper-Threading továbbra is aktív (16 logikai szál), és az integrált UHD 630 grafikus vezérlő is 350Mhz-es alap, és 1200MHz-es turbo órajellel dolgozik. Változtak viszont az órajelek, és ehhez mérten jelentősen növekedett a TDP is, tehát a nagy teljesítményhez nagy fogyasztás, és megnövekedett melegedés társul. Az i9-9900K még 3.6 GHz-ről indult, a KS modell azonban 400 MHz pluszt kínál. Ez a 4 Ghz-es alap órajel vezet a 127 wattos TDP értékig, ami érezhető különbség az előd 95 wattos alap fogyasztásához képest. Legyen szó bármilyen munkafolyamatról, mostantól mind a 8 mag képes lehet egyidejűleg, az 5 GHz-es turbó frekvenciára, míg ez korábban maximum 2 mag esetén volt lehetséges.

Újjá nem született, inkább szintet lépett. - i9-9900KS


Ez a plusz sokak számára vonzó lehet, a várhatóan ütősebb tuning potenciálról nem is beszélve. A képlet persze ezúttal sem ilyen egyszerű. Ha ki akarjuk használni ezt az erőt, nem spórolhatunk az alaplapon sem, így arra is figyelnünk kell, hogy Z390-es lapunk megfelelő VRM hűtéssel rendelkezzen. A sikerre ez sem minden esetben garancia, egyes programok ugyanis akkora terhelést rónak processzorunkra, hogy a rendszernek vissza kell fognia azt, a stabil működés érdekében. A tuningot pedig továbbra is az úgynevezett „szilikon lottó” határozza meg, tehát az egyes felhasználók, egyforma hűtéssel, azonos hardveres környezetben is eltérő eredményeket érhetnek el. A szerencsésebbek beszámolói alapján nem lehetetlen, hogy a 8 mag mindegyike akár 5.2Ghz-es frekvencián üzemeljen, máshol azt olvasni, hogy az esetek többségében az ígért 5GHz inkább valahol 4.9 környékén mozog.

Limitált széria, javított biztonsági funkciókkal. - i9-9900KS


A képet tovább árnyalja, hogy a 9900KS úgynevezett Special Edition, vagyis az átlagnál alacsonyabb példányszámban, és rövidebb ideig kerül értékesítésre, ez pedig az árakra is komoly hatással lehet. A tesztek alapján, ha munkafolyamatokról van szó, a barátságosabban árazott AMD Ryzen 9 3900X továbbra is jobban teljesít. Hiába az extrém órajelek, és játékok esetén tapasztalt erőfölény, mind a fogyasztás, mind a munka alatt mért teljesítmény tekintetében, alul marad a 8 magos Ryzen processzorral szemben. Aki mindenképp az Intel kínálatából válogatna és túlhajtást is tervez, az i9-9900K kedvezőbb árával és fogyasztásával, vonzóbb ajánlat maradhat. Elődjéhez hasonlóan, a KS sem feltétlenül teszi lehetővé az ígért órajelet, maximális terhelés mellett viszont jelentősen meghaladja a 127 wattos TDP értéket. Ezt a viselkedést többnyire az alaplapok határozzák meg, mivel a gyártók igazodhatnak az Intel ajánlásához, de el is térhetnek attól. Így lehetséges az, hogy bizonyos lapok esetén megkapjuk a lehetőség szerinti legmagasabb órajeleket, cserébe a magas fogyasztásért, máshol viszont az energiakorlát miatt az órajelek is alacsonyabbak. Összességében tehát dolgoznunk kell azon, hogy megkapjuk az áhított frekvenciát, az sem mindegy milyen feszültség mellett érjük el a kívént értéket, a gyártó pedig csak azt ígéri, hogy a processzor képes rá. Hogy meddig és milyen körülmények között, az már más kérdés.

Mire a túlméretezett tápegység? Pont erre! i9-9900KS


Fontos megjegyezni, hogy bár a gyártó nem veri nagy dobra, de előrelépést könyvelhet el a sokat, és jogosan kritizált biztonsági rések tekintetében is. A 9900KS-ben hardveres megoldást kapott a Spectre, de a Meltdown és MDS is, ehhez pedig nem kell más, mint egy firmware frissítés alaplapunk számára. Ez a megosztó jelenség a legtöbb felhasználót nem izgatja, sokan pedig egyáltalán nincsenek tisztában processzoruk sebezhetőségével, főleg, hogy viszonylag ritkán hallani visszaélésekről. Az Intel az elmúlt nagyjából 10 évben, következetesen igyekezett elkerülni az erről zajló kommunikációt, miközben próbált utólagos megoldásokat biztosítani a felhasználók számára. Talán épp ezért, most sem hangsúlyozzák a dicséretes javulást, hiszen felvetné a kérdést, hogy mi a helyzet a már piacon lévő termékekkel. Azoknak a vásárlóknak, akiknek ez fontos fegyvertény, jó hír, hogy ezúttal komolyabb védelmet kapunk, és a szoftveres megoldásokra jellemző teljesítménycsökkenés sem lesz számottevő. Végeredményében forradalomról nem beszélhetünk, de aki az aktuális generáció legerősebb i9 processzorára várt, most megérkezett. Ami kérdéseket vethet fel, hogy gyártó a szokásos 3 év helyett, ebben az esetben csak 1 év garanciát biztosít a termékhez. Ha az Intel a Ryzen 9 3950X érkezése miatt érezte sürgetőnek a felturbózott változat kiadását, nem biztos, hogy pozitív benyomást kelt, hogy egyharmadára redukálja a jótállás idejét.

A legjobban sikerült példányok több mint a dupla áron is elkelhetnek - i9-9900KS


A limitált i9-9900KS tehát csökkentett darabszámban készül, ennél pontosabb adatot a sajnos nem tettek közzé. Forgalmazása október 30-án kezdődött, és várhatóan 2019 év végéig tart majd, ajánlott ára pedig 513 $, azaz atóterhek nélkül nagyjából 150 000 Ft.

2019. 11. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Tóth András
2019.11.09
Kellet már ez mint egy falat kenyér. A limitált meg évfordulós kiadások azok növelik ám a teljesítményt! De legalább jól el van magának az Intel. Kellene változtatni az architektúrán meg csíkszélességen? Figyelj " Jól van ez így", mert így is megveszik. De van egy jó hírem is legalább már nem fázik ki az Intel tulajok lábba. Nincs is abból semmi mikor 2 zokniba nyomod a proci 30%-át sem használó játékokat. Cserébe szegény felhasználó 5.0 Ghz-en Oc-za a procit, mert nehogy már fizettem érte! Teljes szánalom ahová a PC piac tendál!
Papp Gábor
2019.11.05
nevetséges a sima 9900K val is elérhető a összes magra 5.1 ghz azigaz hogy nagyon erős hűtés kell de megoldható. Akkro minek fizessek érte pluszba?
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.