Újabb FullHD-s gamer kijelzõt villantott az Asus, mely nem csak gyors, de a színekben is erõs
Még mindig sok PC-s felhasználó ragaszkodik az 1080p-hez, ha játékokról van szó, annak ellenére, hogy egyre több megfizethetõ nagy felbontású, minimum 1440p-s, magas képfrissítésû kijelzõt találni a piacon. Az ASUS ROG tehát tudja mit csinál és egy új monitorral jelentkezik, kifejezetten az 1080p-hez ragaszkodó és magasabb képkockasebességet elérni kívánó tömeg számára: ez a ROG Strix XG256Q, mely természetesen nem egy belépõszintû darab.
Az Asus és a játékosokat megcélzó Republic of Gamers termékvonala sok éve csalogatja már a vásárlókat a legkülönfélébb hardverekkel és perifériákkal, köztük számos jól sikerült monitorral. A kínálatuk böngészésekor azonban kiderül, hogy megannyi versenytársuktól eltérõen meg sem próbálkoznak az alsó- középkategóriás WQHD-s megoldásokkal, melyek 27 és 32 hüvelyk közé szorított képátlót, és többnyire kompromisszumos VA paneleket használnak a költségek visszaszorítására. Ehelyett itt egy újabb prémium kaliberû 1080p-s modell, mely a megszokott ROG Strix felszereltség mellé egy minõségi IPS megjelenítõt kínál, és a gamerek, illetve az eSport rajongók kedvéért egészen 180Hz-ig tornászta fel a képfrissítést. Az máris látható, hogy nem kell tartanunk a hajlított paneltõl sem, mely a 25 colnál megtorpanó képátló esetében amúgy sem lenne indokolt. Ami szintén jó hír, az az 1ms-os GtG válaszidõt biztosító Fast IPS technológia jelenléte, mely nagy valószínûséggel a színpaletta szélesebb spektrumán történõ ugrálás közben sem csúszik túl a megszokott 5ms-on.
A sebesség tehát egyértelmûen az XG256Q legerõsebb oldalainak egyike, de mit kínál még ezen túl? A következõ lépcsõfok a színhûség, melyet a specifikációk alapján szintén ügyesen mászott meg. A dobozból ugyanis egy elõre kalibrált, 8-bites IPS panelt emelünk majd ki, mely már az elsõ használatbavételkor 2-nél alacsonyabb Delta E értéken teljesít, nem beszélve a 99%-os sRGB színtérlefedettségrõl. Mindezt, illetve a 16.7 millió színt különösebb finomhangolás nélkül is egybõl elérhetjük majd, 1000:1 kontrasztarány mellett. Ha ez a hab a tortán, akkor ott még akad hely egy cseresznyének is, melyet a VESA DisplayHDR 400 hitelesítés formájában élvezhetünk. A monitor ugyanis 400 nites fényerejével a HDR tartalmak belépõ szintjébe is engedi belekóstolni a felhasználóit, míg az AMD FreeSync Premium támogatás és NVIDIA G-Sync kompatibilitás a rezzenéstelen játékélményt garantálják.
Végül, de nem utolsó sorban jöjjön a dizájn és a felszereltség. A kávamentes kialakítás talán már említésre sem érdemes, ahogy az évek folyamán egyre finomabbra csiszolódott fizikai ismertetõjegyek sem, melyek a harsány és bazári elemekhez szokott szemnek igen kellemes összhatást nyújtanak. A monitor stabilitásáért felelõs háromágú talp azért sokak számára egyértelmû jel lehet, hogy ROG monitorral akad dolguk. Érdemes megemlíteni, hogy az állvány csúcsán egy ráadás rögzítõmenet is vár minket, illetve webkamerákat és egyéb kompatibilis eszközöket, streamereknek akár kisebb kijelzõket is. A tripod az alapvetõ billenthetõség mellett, 90 fokos elforgatással PIVOT módot, továbbá 110mm-en belüli magasságállítást is lehetõvé tesz, de igény esetén a VESA 100x100mm-es rögzítõpontjai is rendelkezésre állnak.
Videocsatlakozókból kettõ darab HDMI v2.0 és egy DisplayPort 1.2 elérhetõ, melyek ezt a felbontást maximálisan kiszolgálják majd. Bár a 180Hz-es túlhajtáshoz valószínûleg ezúttal is a DisplayPort lesz a megfelelõ választás, még szerencse, hogy egy ehhez szükséges kábelt is találunk majd a készülék mellett. A hangról mindössze a 3.5mm-es jack kimenet gondoskodik majd, tehát hangszórók ezúttal nem fértek bele a papírvékony kávába, ám ezt ebbõl a kategóriából valószínûleg kevesen hiányolják majd. Elvileg akad viszont adattovábbításra használható USB 3.0 hub, két hagymományos csatlakozóval, de ez valamiért nem szerepel a hivatalos specifikációk között, mindössze egy, a hivatalos összefoglalóba ágyazott prómóciós kép utal a jelenlétére. Az egyetlen igazi szépséghiba, hogy a gyártó egyelõre sem a várható vételárat, sem a megjelenés pontos dátumát nem kötötte a közönség orrára, de az Asus-t ismerve a toll, amivel az árat felkarcolják, magánál a ROG Strix XG256Q kijelzõnél is vastagabb lesz.
Érdemes megemlíteni, hogy RGB fényáradattal ezúttal nem próbálják meg elvakítani az árcédulát figyelõ vásárlókat, szóval nem kizárt, hogy egy kifejezetten ajánlható termék érkezik.