2022. 03. 14

Rémesen teljesít az ASRock B660M-HDV alaplapja

Nem hajtja meg megfelelõen a 12. generációt, pedig a gyártó szerint nem csak a legolcsóbb CPU-hoz ajánlottErõsebbnek hirdetik, pedig kategóriájában rendesen alulmúlja a konkurenciát.

Egy ideje velünk van már az Alder Lake széria, avagy az Intel 12. generációs processzorcsaládja, melyhez az új, LGA1700-as foglalat szükséges. Bár a hozzá passzoló 600-as lapkészletre épülõ alaplapok sajnos elég magas áron indultak, de a türelmes vásárlók szép lassan találkozhatnak olyan termékekkel, melyek kompromisszumos, de megfizethetõbb segítséget nyújtanak az új CPU-k használatához. Sajnos pont a szerényebb költségvetéssel gazdálkodó vásárlók járhatnak igazán pórul, ha nincsenek tisztába egyes típusok valódi képességeivel, mint pl. az ASRock B660M-HDV, mely állítólag alulmúlja még a sokat ekézett B560-es elõdjét is.

Az ASRock B660M-HDV esetében a VRM egy szivargyújtóra emlékeztet. Kicsi, viszont hamar felforrósodik. (Kép: Techspot)


Természetesen nem egyedi eset, hogy egy platform vagy gyártó kitermel egy-egy kevésbé ajánlható terméket, esetleg egy kifejezetten félresikerült darabot, mely kategóriáján belül is csak a lista végén érdemel helyet. Az ASRock azonban a jelek szerint kifejezetten tudatosan bánik az M-HDV szériás lapjaival, mivel már az elõzõ generációs változat miatt is megkapta ugyanazokat a kritikákat, miszerint félrevezeti a vásárlóit egy amúgy is gyengén sikerült termékkel. Azonban a visszajelzések és a hardvertesztek egyértelmû eredményei ellenére nem, hogy fejlesztett volna a kritikus hibákon, inkább maradt az eredeti receptnél, mind a hardver valós képességei, és mind a marketing tekintetében, az ASRock B660M-HDV ugyanis közel sem képes megfelelõen kiszolgálni az ajánlásban szereplõ 120 wattos processzorokat.

Alapos tesztelés részletes hõelemzéssel, a B660M-HDV-t utolérte a kellemetlen igazság. (Kép: Techspot)


A megfizethetõség erõsen relatív, fõleg manapság, így különösen fontos, hogy vásárlás elõtt alaposan megfontoljuk, hogy milyen alkatrészeket is válogatunk össze leendõ PC-nk számára. Az ASRock aktuális húzása tehát különösen ellenszenvesnek mondható, hiszen ez a belépõ kategóriás lap legjobb esetben is 48 ezer forintnál kezdõdik, ám a jelek szerint még azt sem teljesíti, amit papíron ígér. Figyelmünket a Techspot írása keltette fel, mivel kíméletlen hangvételû terméktesztjükben konkrétan hulladéknak minõsítették a közismert gyártó kis micro-ATX lapját. Az oldal korábban még egy külön videót is szentelt témának, miszerint az ASRock konkrétan félrevezeti a vásárlóit, mikor a nagyjából alapfelhasználásra alkalmas alaplapját többnek hirdette, mint amit. A negatív tapasztalatok között a következetlenül biztosított energiaellátás szerepel az elsõ helyen, melyhez az elvártnál alacsonyabb órajelek és a lap kritikán aluli melegedése társul. Itt érdemes megjegyezni, hogy az Intel sem arról híres, hogy a processzoraik nem rugaszkodnak el a meghirdetett TDP értékektõl, mely az ilyen egyszerû lapok esetében csak tovább ront a helyzeten.

Az ASRock B660M-HDV 62 watton már 100 fokon izzik. (Kép: Techspot)


A legnagyobb gondot a gyártó által beépített korlátok okozzák, melynek következtében a lap nem biztosít megfelelõ teljesítményt a processzorok alap és Boost, vagy Turbo értékeinek eléréséhez. Ez persze nem feltétlenül keltene felháborodást, amennyiben az ASRock nem követné el sokadjára is azt a húzást, hogy eszközét úgy hirdeti, mint ami kiválóan alkalmas 120 wattos processzorok kiszolgálására. "Meglepetésünkre az Asrock ahelyett, hogy javított volna, úgy döntött, hogy a másik irányba megy, és a B660M-HDV-t mindössze 95W-os PL1-re korlátozza, miközben továbbra is 125W-os alkatrészek támogatását hirdeti. Alapértelmezés szerint a lap PL1-es korlátja 65W, a PL2-es pedig 126W, de ne feledjük, hogy a PL2 egy ideiglenes boost állapot. Ebben az esetben mindössze 28 másodperc elteltével a kártya visszatér a PL1 állapotba. Ez akkor is megtörténik, ha 125W-os K-s processzorokat használunk, amelyek 65W-on futnak a 28 másodpercet meghaladó idõtartamú, minden magot érintõ munkaterhelés esetén, feltéve, hogy a VRM nem éri el a termikus határértékét ez idõ alatt, és nem fojtja le a CPU-t" – írja a Techspot.

Az MSI hasonló árazású lapja ügyes és nem spórolja le a hûtést sem. (Kép: Techspot)


Természetesen az oldal tökéletesen tisztában van a belépõ kategória határaival, ugyanakkor igyekezett tesztelni a cég állítását és nem csak a legkisebb Core-i5 processzort, de például egy Core i5-12600K-t és egy Coire-i7 12700-at is kipróbált, sajnos lesújtó eredménnyel. A deszka alapból 65 wattot szán a CPU-knak, mely a legtöbb esetben alacsony teljesítményhez vezet, a limitáció 95 wattra tolása pedig a legtöbb esetben a VRM erõs felhevüléséhez és throttling jelenséghez vezet, mely ismételten a teljesítmény csökkentésével jár. Amennyiben a PL2 státusz mondjuk 140 wattot igényelne, a lap egyszerûen képtelen felnõni ekkora terheléshez, hiszen olykor még az alapórajelekhez is kevésnek bizonyult. Úgy tûnik, hogy a Core i5-12400 volt a szûk keresztmetszet, mely gyári beállításokon stabilan ellátta a feladatát, annak ellenére, hogy a VRM elérte a 91 °C-ot is. Bár ez a forgatókönyv elég valószínûtlen, de egy i9 12900K-val például még alapállapotban is megküzdene, pedig papíron képesnek kellene lennie rá. Az oldal a cég hozzáállásával kapcsolatban megjegyzi, hogy az ASRock már korábban úgymond "feketelistázta" õket, olyan elismert oldalakkal és tesztelõkkel együtt, mint a Hardware Unboxed, a Gamers Nexus, vagy az Actually Hardcore Overclocking. Ez leginkább a céget megcélzó éles kritikák következménye volt, mely az együttmûködés megszakítását, illetve a tesztelésre szánt termékek visszatartását jelenti és összességében rengeteget elárul a vállalat hozzáállásáról.

A vásárlóknak csak azt ajánlhatjuk, hogy legyenek körültekintõk, hiszen csak azért, mert valami a csomagolás alapján elfogadható ajánlatnak tûnik, a valóságban könnyen alul teljesíthet. Az ASRock B660M-HDV alaplapját tehát nem ajánlhatjuk jó szívvel, de szerencsére nem minden gyártó él hasonló megoldásokkal. Az MSI B660M Pro lapjai például hasonló, 40-50 ezer forint körüli áron megfelelõ teljesítményt és jóval alacsonyabb VRM hõmérsékleteket produkálnak. Az említett tesztben például ott, ahol az ASRock lapja 100 °C-on izzott, az MSI B660M-A 61°C-os volt és a Cinebench tesztjében is látványosan magasabb pontszámot sajtolt ki ugyanabból az i5-12600K CPU-ból.

2022. 03. 14

Tápegység ventilátor hangos: Miért zúg annyira?

Tápegység ventilátor hangos: Miért zúg annyira, és hogyan szabadulhatsz meg tőle?
Ha a számítógéped tápegység ventilátor hangos, az nemcsak idegesítő lehet, hanem arra is utalhat, hogy valami nincs rendben a géped egyik fontos alkatrészével. A tápegység felelős azért, hogy stabil áramellátást biztosítson a komponenseknek, és közben a ventilátorának is kulcsszerepe van a hűtésben.
Amikor ez a ventilátor elkezd zajosan működni, akkor mindenképp érdemes odafigyelni, mert komolyabb problémák előjele lehet.
Hogyan működik a tápegység ventilátor, és miért hallható?
Por és kosz, az első számú ellenség
Kopott vagy sérült csapágyak
Nem megfelelő légáramlás vagy túlterhelés
Életkor és anyagminőség, a tápegység ventilátor hangos lesz az idő múlásával
Mechanikai sérülés vagy idegen tárgy
Elektronikai problémák és túlmelegedés
A tápegység ventilátor hangos, hogyan előzd meg?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Hogyan működik a tápegység ventilátor, és miért hallható?
A tápegység ventilátor a benn lévő alkatrészek hűtésére szolgál, mert a tápegység belsejében áram folyik, ami hőt termel. Ez a ventilátor folyamatosan forog, hogy a meleg levegőt kifújja, és friss levegőt engedjen be. Amikor a ventilátor működése zökkenőmentes, akkor alig hallod, vagy egyáltalán nem.
Ha viszont hangos, akkor a forgó alkatrészek valamilyen ok miatt nem működnek megfelelően.

Tápegység hiba jelei: 5 gyakori jel, hogy ideje cserélni a tápot

Tápegység hiba jelei: 5 gyakori jel, hogy ideje cserélni a tápot
Ha valaha is összeomlott a géped látszólag ok nélkül, vagy váratlanul újraindult, akkor már találkozhattál a jelenséggel: ezek lehetnek a tápegység hiba jelei. Sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni a tápegységet, mint a rendszer egyik kulcsfontosságú elemét, pedig az egész gép megbízhatósága, stabilitása és élettartama múlik rajta.
Egy hibás táp nemcsak bosszantó hibákhoz vezet, hanem komoly károkat is okozhat a hardveredben. A tápegység nem a leglátványosabb, de az egyik legfontosabb komponens.
Ebben a cikkben segítek felismerni a jeleket, megérteni a háttérfolyamatokat, és tanácsokat adok, hogyan reagálj időben.
Miért annyira fontos a tápegység?
A rendszeres újraindulások mögött is táp állhat
A gép nem kapcsol be, vagy csak második próbálkozásra
Furcsa zajok a házból, zúgás, kattogás, sípolás
A tápegység hiba jelei nem mindig egyértelműek
Az égés szaga mindig vészjelzés
Milyen élettartammal lehet számolni?
Hogyan előzheted meg a problémákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért annyira fontos a tápegység?
A tápegység (PSU – Power Supply Unit) feladata az, hogy a hálózati áramot átalakítsa a számítógép komponensei számára megfelelő feszültségű és stabil árammá. Ha ez a folyamat nem működik megfelelően, az olyan, mintha egy szív hibásan pumpálná a vért a testben. A processzor, a

PC tápegység feszültségek: 6 tipp a pontos méréshez otthon

PC tápegység feszültségek: 6 tipp a pontos méréshez otthon
Ha PC tápegység feszültségek pontos mérésére vállalkozol otthon, máris egy alapvető és nagyon fontos lépést teszel meg a számítógéped stabil és biztonságos működése érdekében. A tápegység az egyik legkritikusabb komponens egy PC-ben, hiszen innen kap minden alkatrész áramot, és ha a feszültségek nem stabilak vagy eltérnek a szabványtól, az komoly problémákhoz vezethet, akár hardverhibához is.
Ebben a cikkben nemcsak azt mutatom meg, hogyan mérd meg ezeket a feszültségeket, hanem azt is, hogy milyen szempontokra figyelj, hogy tényleg megbízható eredményt kapj.
Miért fontos a PC tápegység feszültségek ellenőrzése?
Hogyan mérj otthon? Ne félj a műszerektől!
A megfelelő mérési pontok kiválasztása
Mire figyelj a mérési eredmények értékelésekor?
A tápegység terhelése és a mérés pontossága
Biztonsági szabályok és óvintézkedések
A mérés dokumentálása és következtetések levonása
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a PC tápegység feszültségek ellenőrzése?
Elsőként értsük meg, miért olyan lényeges a pontos mérés. Egy rossz vagy gyenge tápegység nem csak instabil működést okozhat, hanem rövidzárlatot vagy akár teljes hardverkárosodást is. A számítógép alkatrészei, processzor, alaplap, videokártya, merevlemezek – nagyon érzékenyek a feszültsé
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: pcx@pcx.hu
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.