Az Apple elárulja, hogy milyen adatokhoz is férnek hozzá a beszélgetõs appok
Egy ideje megy az adok-kapok az Apple és a Facebook között, a téma pedig ezúttal az adatbiztonság és a privát szféra. A felhajtás odáig fajult, hogy az Apple hamarosan kibocsájt egy olyan rendszerfrissítést, mellyel az Apple készülékek tulajdonosai megtilthatják az egyes alkalmazásoknak, hogy azok különféle böngészési és más felhasználói adatokat gyûjtsenek. Meglepõ húzás ez, ráadásul számos vállalkozásnak elég komoly érvágást jelenthet, hiszen ezek az információk segítenek nekik a célzott hirdetések közvetítésében. Steve Jobs örökösei már meg is ágyaztak az érkezõ frissítésnek, így mostantól bármelyik felhasználójuk megnézheti, hogy az egyes programok milyen adatokat szednek össze rólunk, miután elfogadtuk a feltételeket.
„Míg a személyre szabott hirdetések felhasználásának korlátozása hatással van az olyan nagyobb cégekre, mint például a miénk, a kisvállalkozások számára ezek a változások pusztítóak lesznek” – kommentálta Mark Zuckerberg az Apple legújabb húzását. A médiamogul felháborodása érthetõ, mert ahogy azt a Bloomberg cikkébõl is megtudhatjuk, azok a hirdetések, melyek a felhasználókat nem személyre szabottan célozzák meg, nagyjából 60 százalékkal kevesebb eladást eredményeznek. Az Apple egyelõre élvezi a Facebook tehetetlenségét, és a felhasználók jogaira hivatkozik, szerintük ugyanis mindenkinek joga van tudni és kontrollálni, hogy ki és mikor gyûjthet róluk információkat. Azt is hozzáfûzték, hogy nem kérik a Facebookot szemléletük megváltoztatására, csak arra, hogy a döntést adják a felhasználók kezébe. Ám míg sokan a kémkedést kiiktató „felszabadító” iOS 14 frissítésre várnak, máris találkozhatnak egy új funkcióval, mely az App Store-ban jelent meg. Az új lehetõség úgy listázza ki a harmadik féltõl származó appok adatigényét, mint az összetevõket felsoroló lapok az éttermekben. Aki kíváncsi ezekre a részletekre, december közepe óta minden egyes App terméklapján megtalálhatja õket.
A Forbes magazin egy kis összehasonlítást is végzett a legnépszerûbb chatprogramok között, így átfogó, és néhol meglepõ képet kaphatunk, hogy mit is fogadunk el, amikor egyes appok használata mellett döntünk. Az mindenképpen korrekt, hogy ha már másokra ráhúzzák a vizes lepedõt, a saját tevékenységüket sem próbálják meg rejtegetni. Az Apple saját iMessage alkalmazása a telefonszám és e-mail cím mellett a keresési elõzményeinkre és az egyedi eszközazonosítónkra utazik. Jóval nagyobb étvágya a Facebook kezében lévõ és elképesztõen népszerû WhatsApp-nak, mely nem éri be ennyivel. Mint kiderült, a magát titkosított és privát beszélgetések ígéretével is hirdetõ alkalmazás a telefonszámunkat, a földrajzi pozíciónkat, az ismerõslistánkat (számokkal és email címekkel együtt), különbözõ felhasználói -és készülékazonosítókat, és még egy egész sor más adatot is, a lista egészen hosszú. A cikk ezt egy képpel is illusztrálja, ahol a WhatsApp „menüje” mellett az iMassage jóval vékonyabb felsorolása szerepel. A szemünk persze akkor kerekedhet csak el igazán, ha meglátjuk, hogy a Facebook Messenger által bekebelezett felhasználói információk listája mellett az elõbb emlegetett WhatsApp felsorolás szinte nem is látszik.
Ezen persze 2021-ben talán nem érdemes meglepõdnünk, ugyanakkor teljesen más sejteni és nem törõdni vele, mint pontosan szembesülni vele és úgy beleegyezni a háttérben hömpölygõ adatfolyamba. A Facebook üzenetküldõje több indokot is támaszt az egészen széleskörû adathalmaz besöprése iránt, a tételes felsorolásnál itt viszont talán már beszédesebb a Forbes által közölt kis képecske. Kifejezetten érdekes, hogy azért még manapság is találhatunk olyan alkalmazást, mely kibírja kémkedés nélkül, a Signal nevû kommunikációs programocska például semmit sem akar tudni rólunk, és semmilyen adat megadását nem kéri senkitõl. Sajnos a WhatsApp-hoz hasonló tevékenységet végzõ Viber nem került fel a Forbe-féle felsorolásba, de azt is kifejezetten érdekes lenne látni, hogy a napról napra népszerûbb Telegram vajon mire kíváncsi. Az EU Parlament hangos az adatvédelmi intézkedésektõl és jogszabályi változásoktól, így talán azt sem bánnánk, ha az amerikai Apple nyomában hozna egy hasonló, transzparenciát megkövetelõ törvényt a régió Androidos felhasználóinak érdekében.
Források: developer.apple.com, bloomberg.com, forbes.com, nbcnews.com