2021. 05. 28

Ingyenes az Among Us, az Epic Games oldalán

Az utóbbi idők legapróbb és egyben legsikeresebb játéka az Epic aktuális ajándékaPsszt, június 3. estig ingyen Among Us!

Sokan fanyalogtak az Epic Games Store bevezetése miatt, mely 2018-ban a Steam konkurenciájaként jelent meg. Míg a kiadóknak és stúdióknak valóban vonzó lehet egy áruház, mely kevesebb jutalékot kér az eladások után, addig a játékosok szemszögéből ez csak egy újabb idegesítő, fapados és kiforratlan platform, melyet senki sem kért. Ugyanakkor az is biztos, hogy még a leghangosabb kritikusok közül is sokan kattintottak, mikor a heti ajándék játékok között olyan nevek bukkantak fel, mint a GTA V, a Star Wars Battlefront II, a Borderlands gyűjtemény, és a lista itt még nem ér véget. Természetesen ez a hét sem telik el ajándék nélkül, ráadásul egy olyan sikerjátékról van szó, mely nem az elképesztő grafikai megoldásaival hódít.


Van egy furcsa, ám vissza-visszatérő jelenség, amikor egy olyan játék válik egyik pillanatról a másikra tömegek kedvencévé, ami első ránézésre egynek tűnik a millióból, esetleg már évek óta megjelent, de valami hirtelen mégis ráirányítja a figyelmet. Nem is olyan rég hasonló volt a Valheim vikinges túlélőjátéka, melynek egyetlen, igazán különleges eleme, hogy nagyrészt egyetlen ember munkáját dicséri. De hatalmasat robbant a pihent Fall Guys is, mely szintén hónapokig volt a Twitch közvetítések és YouTube videók állandó szereplője, szórakoztató értékéből pedig azóta sem vesztett semmit. Végül érdemes megemlíteni az aktuális ajándék címet, az Among Us-t, mely amellett, hogy már két éve elérhető, van egy fontos közös tulajdonsága a két felsorolt játékkal, ugyanis mindhárom esetben egy multiplayer címről van szó, ahol több játékossal játszhatunk együtt.

Igyekezzünk a zsilipen belül maradni.


Az Among Us első ránézésre elképesztő minimalizmusával tűnik ki a sorból, mely fel is veti a kérdést, hogy mit tudhat annyira jól, hogy ekkora érdeklődést keltsen. A titok talán valahol abban a klasszikus koncepcióban rejlik, amivel egykor tábortűz mellett, vagy az asztalon játszható társasjátékok éltek, ez pedig a „titkos gyilkos” utáni nyomozás. A lökést pedig a hosszúra nyúlt bezártság adhatta meg neki, mely még olyanokat is a videojátékok felé terelt, akik korábban könnyen találtak maguknak más elfoglaltságot. Egyfajta party játékról van tehát szó, melyben két csapat áll szemben egymással, akiknek egy lerobbant űrplatformon kell túlélniük, az elkerülhetetlen gyilkossággal végződő köröket. Mindezt igazán egyszerű és erőszakmentes vizuális körítéssel tálalja, így a korhatárbesorolás az utolsó, ami gátat szabhat a népszerűségének. Az egyik oldalon a Crewmate-ek állnak, a másikon pedig az Impostorok három fős kompániája, akiket a játék véletlenszerűen választ ki. Míg a többségnek a hajó javítását célzó küldetéseket kell végrehajtania, a triónak ezt szabotálnia kell, és ha lehet, a szűkös köridő alatt minél több játékost eltenni láb alól, anélkül, hogy lelepleznék őket. A cél, hogy a hajó indulásra kész legyen, mielőtt az imposztorok sikerrel járnak, akik viszont arra hajtanak, hogy rajtuk kívül mindenki mást kivonjanak a forgalomból.

A Nextrix fedőnevű alkotó saját verziója.


A küzdelem minimum négy, és legfeljebb tíz fő részvételével zajlik, a körök végén pedig a még életben lévő játékosoknak szavazniuk kell az általuk leggyanúsabbnak ítélt figurára. A legrövidebbet húzó illető ilyenkor végignézheti, ahogy az őt reprezentáló szkafanderes kis figura végtelen űrsétára indul a zsilipajtón át, a többiek pedig megtudják, hogy barátot, vagy ellenséget vesztettek. Győzelmi esélyeinket tehát nagyban növeli, ha a csapatunkat ismerősökből állítjuk össze, ám a sorsolásos rendszer miatt bármikor megeshet, hogy a barátainkat is meg kell tévesztenünk. Bár most érthető módon ez kevésbé volt fontos, a készítők gondoltak az egy szobában tartózkodó játékosokra is, sőt, az aprócska kis szoftver minden gond nélkül megjelenhetett Android és Apple telefonokra is, a platformok között pedig szabad az átjárás. Ami igazán szórakoztató, hogy a szavazás teljesen nyilvánosan zajlik, így, ha valaki egy halott űrhajósra bukkan, jöhet a rögtönzött bíróság, ahol mindig valaki másra kell terelnünk a gyanút. Furcsa, hogy az életünket megkeserítő járvány milyen pozitívumokkal járt együtt, például segített felfedezni olyan aprócska gyöngyszemeket, melyek valószínűleg eltűntek volna a süllyesztőben. A játék népszerűségét az is jól mutatja, hogy az űrhajón ragadt asztronauták megszámlálhatatlan rajongói alkotást inspiráltak. Készültek egyedi rajzok és grafikák, különféle stílusba ágyazott animációk, valaki pedig már nekiállt, hogy átültesse az egészet realisztikus 3D-s környezetbe, ami a báját biztosan elveszi, cserébe a horror kifejezetten passzol az alapkoncepcióhoz. Ja, és van belőle egy olyan élőszereplős rövidfilm is, ami az elmúlt hat hónap alatt 10 millió megtekintést generált.


Az Among Us, a maga 4 € körüli árazásával amúgy sem egy megterhelő tétel, de akit ennek ellenére is hidegen hagyott, az most úgy tehet vele egy próbát, hogy ha nem jön be neki, akkor legalább megspórolt 1400 forintot. Az akció június 3-án, a szokásos délután öt órai időponttal zárul, de addig ide kattintva bárki szabadon begyűjtheti.

2021. 05. 28

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.