Az AMD kissé felemás adatokat osztott meg az új Ryzen 7000 sorozatról, de az összkép továbbra is ígéretes
Sor került az AMD legutóbbi pénzügyi elemzõi prezentációjára, amelyben néhány fontos információt kaptunk a vállalat közelgõ Ryzen 7000 Zen 4 processzorairól. AMD legutóbb nyilvánosságra hozta az 5nm-es csíkszélességen készülõ Zen 4-gyel kapcsolatos teljesítményelvárásait, melyek alapján processzoronként akár 35%-kal növelt összteljesítményre is számolhatunk, illetve szó esett az RDNA3 grafikus chipekrõl is.
Az AMD vezérigazgatója, Lisa Su a Computex 2022-n tartott Zen 4 Ryzen 7000 elõzetes bemutatója izgalmas volt, de a hír, hogy a processzorok "csak" valamivel nagyobb, mint 15%-os javulást mutatnak majd az egyszálas teljesítményben, néhány rajongót csalódásként érhetett. Viszont a 2022-es pénzügyi elemzések taglalásakor az AMD tisztázta, hogy a Zen 4 processzorok esetében 8-10%-os IPC-növekedést céloz meg, viszont az egyszálas teljesítményben bizonyos munkaterhelési típusoknál már nagyobb növekedést. Az AMD azt is elárulta, hogy a Zen 4 processzorok >25%-os teljesítmény/watt és >35%-os általános teljesítményjavulással rendelkeznek majd. A vállalat szerint a Zen 4 lapkákkal jelentõs órajel-frekvencia javulást is elértek, ami nem meglepõ, hiszen már bemutattak egy Ryzen 7000 processzort, amely minden magon 5.5 GHz-en futott (bár elvileg terhelve már nem minden mag volt). A Zen 4 magonként akár 25%-kal nagyobb memória-sávszélességgel is rendelkezik majd, tehát a sok kicsi várhatóan sokra megy majd.
Az AMD konkretizálta a Computexen tett, kissé homályos, bár izgalmas teljesítményre vonatkozó állításait. Most már tudjuk, hogy az AMD a Zen 3-hoz képest 8-10%-os órajelenkénti utasításszám (IPC = utasítás per ciklus) növekedést vár. Ugyanezen a dián szerepelt, hogy több mint 15%-os egyszálas teljesítménynövekedésre számíthatunk, ami azért érdekes, mert a DDR5 memóriára való áttérés elõnyeivel együtt szállítja a már szintén emlegetett, jelentõs mértékû órajel-növekedést is. Fontos megjegyezni, hogy a >15% egy "nagyobb, mint" érték, és az AMD szerint sok esetben ez inkább a kiindulópont és távolról sem a maximum lesz. Ez arra utal, hogy van itt még hely a meglepetéseknek, mindenesetre muszáj lesz megvárnunk a megjelenést, akkor derülhet ki, hogyan is teljesítenek a chipek valójában. Mindenesetre az AMD szereti hangoztatni a wattonkénti teljesítményben elért vezetõ szerepét, és ez így is van rendjén, hiszen ez továbbra is nagy fegyvertényük az Intel fejlesztéseivel szemben.
A vállalat az elõzetes perezentációja alapján arra számít, hogy a 16 magos/32 szálas modell, amely valószínûleg a Ryzen 9 7950X nevet kapja, több mint 25%-os teljesítmény/watt javulást fog nyújtani a Ryzen 9 5950X modellhez képest. A fogyasztás tehát továbbra is kiemelkedõ szempont, igazán nagy ugrásnak persze a Zen 4 többszálas teljesítménye ígérkezik, hiszen a 35%-os elõrelépés jóval magasabb, mint az egyszálas teljesítménytõl várt, nagyjából 15%. Az útitervük is érdekes, bár igazi meglepetések nincsenek benne. A legfontosabb, hogy a jövõben lesznek V-cache-képes 7000-es sorozatú modellek, ha pedig ezek hasonlóak, vagy még átgondoltabb megoldások lesznek, mint amilyen az 5800X3D, akkor a játékteljesítményben is tisztességes elõrelépést láthatunk. Ezek a játékra optimalizált modellek valószínûleg az Intel 14. generációs Meteor Lake CPU-ival fognak megmérkõzni 2023-ban, ami szintén egy elég érdekes csata lesz.
Az AMD grafikus kártyáira és az RDNA 3-ra ugorva a kiemelt statisztika az, hogy az architektúra 50%-os teljesítmény/watt növekedést kínál majd az RDNA 2-höz képest, ami csábítóan hangzik, de némi kétellyel érdemes fogadni, mivel valószínûleg ez a legjobb esetben is csak a legpozitívabb forgatókönyv. Továbbra is számíthatunk arra, hogy a zászlóshajók energiaigényesek lesznek, de azt, hogy a pletykált RTX 4090/4090 Ti 600W és 800W közötti teljesítményével vetekednek-e majd, azt még nem tudhatjuk. A Zen 4-hez hasonlóan az RDNA 3 is a TSMC 5 nm-es gyártástechnológiájára épül majd. Olyan "fejlett multimédiás képességekkel" büszkélkedhet, mint az AV1 kódolás/dekódolás támogatása, és DisplayPort 2.0 támogatással érkezik, amely a 80 Gbps sávszélességnek köszönhetõen tömörítetlen 4K-s játékot biztosít 240 Hz-en.
Ami a Zen 5-öt illeti, amely a Granite Ridge kódnevet viseli és valószínûleg a Ryzen 8000-es széria néven fut majd, a 4nm/3nm-es eljárásokra épül, illetve sokak örömére ugyanazt az AM5 foglalatot használja majd, mint a Zen 4, és 2024-ben dobják piacra.