Beindul a frissített lapkészlet, három év után szoftveres frissítést kapunk
Korábban csak pletykák szintjén merült fel, ám júniusban valóban napvilágot látott az AMD új X570S lapkészlete, melyet az AMD a Computexen leplezett le, még a hónap elején. Arra nem sokan számítottak, hogy idén alaplapos bejelentés is érkezik, azt viszont az S jelzéses lapok kiszivárgása óta vártuk, hogy a gyártó végre közölje, hogy mivel is készül valójában.
Lehullott a lepel, az új X570S termékek valóban érkeznek, ám nem egy új, de még csak nem is egy átdolgozott lapkészletrõl van szó, ugyanis változást elsõsorban az AGESA mikrokódban érdemes keresni. Úgy tûnik, hogy az X570-es vezérlõhíd valójában sokkal takarékosabb lehet, mint azt elsõre gondoltuk, vagy akár maguk a mérnökök gondolták, hiszen eredetileg a teljes szériát extra chipset-hûtõkkel szerelték fel és dobták piacra. Utóbbi a magasabb fogyasztási plafon miatt vált szériatartozékká, de a B550 széria sem csak a barátságosabb árak miatt jelent meg, hiszen egy nagy adag PCIe 4.0 sávval az apró, zümmögõ venti is lekerülhetett a terítékrõl. Sokak számára ez erõs kompromisszumokhoz vezetett, hiszen a B550 ugyan terhelés alatt is halkabb, a hûtése pedig mozgó alkatrész hiányában is valóban idõtállóbb megoldás, azonban, ha valaki kihasználna több PCI-Express sávot, esetleg kettõnél több NVMe meghajtó csatlakoztatására vágyik maximális sávszélesség mellett, akkor muszáj volt egy ventilátorral hûtött vezérlõhídra, vagyis az 570-es lapok valamelyikére támaszkodnia.
Mostanra azonban megtalálták a megoldást az energiaéhség problémájára, így a már meglévõ vezérlõhíd lényegében egy szoftveres optimalizáción esett át. Mivel a legtöbb gyártó már elérhetõvé tette az új AGESA-val megtoldott BIOS verziókat, emiatt a már használatban lévõ, ventivel felvértezett modellek is szerényebb fogyasztás, illetve melegedés mellett üzemelhetnek. Ez viszont arra is módot adott az alaplapgyártóknak, hogy áttervezzék a termékeiket és megszabaduljanak a mozgóalkatrészt hajtó hûtéstõl, melyet így a megszokott passzív alubordázatra cserélhettek, míg a régebbi kiadások esetén a ventik fordulatszámának csökkentésével igyekeztek segíteni a felhasználóknak. A hírt nem sokkal követték a nagyobb hardvergyártók bejelentései is, hiszen õk csak az alkalmat várták, hogy végre leleplezhessék háttérben fejlesztgetett új termékeiket, illetve az új, passzívan hûtött vezérlõhidakat. Nem meglepõ módon elsõként a Gigabyte és az MSI csaptak le a lehetõségre, de már az ASRock is bejelentkezett.
A Gigabyte élt a lehetõséggel, és alaposan felfrissítette az 500-as lapkészlet csúcsát jelentõ X570 palettát. Visszatér például a közkedvelt minimalizmusban utazó AERO G széria, és nemrég még egy apró Mini-ITX lapot is bejelentett, ezzel lényegében minden ár- és méretkategóriában kínál megoldást az utolsó AM4-es termékcsaládból. Utóbbi az X570SI AORUS Pro AX mely az X570I AORUS Pro WiFi továbbgondolt kiadása. Az új kiadás egy, a feszültségszabályozó modult lefedõ hûtõbordát is magán hordoz, ami nagyobb légáteresztést tesz lehetõvé a központi processzor számára. Mivel a 8 fázisos VRM nem változott, ez egy kisebb fejlesztés, de mindenképpen örvendetes változás a bordátlan elõdmodellhez képest. Aki szimpatizál ezzel az apró kis erõgéppel, az továbbra is két DDR4 foglalatot kap, ám ezek akár 5400 MHz-et meghaladó túlhajtást is lehetõvé tesznek. Ami viszont a legjobb hír mind közül, az a processzorokkal való kompatibilitás. Igaz, hogy ebbõl a kategóriából ritkán válogat olyan felhasználó, aki ne legalább egy Ryzen 3000, de még inkább egy Ryzen 5000 processzor alá szeretne megfelelõ támogatást, ám az új Gigabyte lapok terméklapjait vizsgálva, az esetek többségében ott találjuk a Ryzen 2000, illetve 2000-G feliratokat is.
Mivel az új lapok mindössze néhány napja kerültek bejelentésre, a boltokban valószínûleg még hetekig nem találkozhatunk velük. Hogy mi a terve a gyártónak ezzel a frissített szériával, az még erõsen kérdéses, és itt elsõsorban az árazás a legnagyobb kérdés, hiszen az AM4 foglalatot hamarosan hátrahagyják, így a vonzerejét elsõsorban visszafogott árképzéssel lehetne megerõsíteni, melyrõl egyelõre nem osztottak meg információkat.