2020. 10. 26

Mit tartogat a BIG NAVI? Tarolhatnak az új AMD kártyák

A kiszivárgott adatok alapján az új Radeonokok több mint versenyképesek és látványos teljesítményt hoznak a piacraKíméletlen harcxra készülhetünk GPU fronton is!

Pár nap és mindenre fény derül.


Mióta túlvagyunk a Zen 3 processzorok bejelentésén, nagyjából sejthetjük, hogy az AMD már nem csak az Intel olcsóbb, de versenyképes alternatíváját kínálja a maximális játékteljesítményre vágyók számára. Ha asztali processzorról van szó, a tesztek immár nemcsak munkafolyamatok esetén, de már játékok alatt is az új Ryzen 5000 processzorok fölényét igazolják, ám ezzel az előrelépéssel a korábbi barátságos árazás is besorol az Intel mellé. De mi a helyzet a videokártyák frontján? Mit tartogat az AMD, vajon a pár napon belül bemutatkozó BIG NAVI már képes lesz megszorongatni az Nvidia aktuális ajánlatait?

Az AMD visszahódítaná a konzumer GPU-k piacát is!


Az utóbbi napokban olyan sok friss adat szivárog ki az új RX 6000-res sorozatú Radeon kártyákról, hogy hiába várunk még a hivatalos megerősítésre, a tech-oldalak és a népszerű tesztvideókat gyártó csatornák szerint is minimum pozitív meglepetés vár ránk a hivatalos megjelenést követően. Miközben az embargó szigorúan visszafogja a már javában zajló játék- és teljesítménytesztek publikálását, nagyon úgy néz ki, hogy öt RX 6000 kártyából háromnak nyilvánossá váltak a gyári adatai, mindezeket pedig különféle benchmark eredmények fűszerezik meg, melyek ugyan még közel sem jelentenek százszázalékos garanciát, viszont előrevetítik, hogy ezúttal az AMD a videokártyák frontján is valódi előrelépést produkál. Az eddigi információk alapján az RTX 3080 és 3090 is kapnak méltó ellenfelet, sőt, adott esetben azonos kategórián belül még le is maradhatnak a Radeonos párjukkal szemben, melyek gyárilag is impozáns órajelekkel próbálják elfeledtetni, hogy a hardveres alapú sugárkövetés terén még van hová fejlődniük.

AMD Radeon RX 6900 XT – Navi 21 XTX

A sugárkövetés még nem egészen az AMD terepe


Az igazi Big Navi, avagy a gyártó aktuális zászlóshajója az RX 6900 XT, mely állítólag egy darabig kizárólag az AMD által limitált példányszámú készleten keresztül válik elérhetővé, a gyártópartnerek egyelőre nem jelentkezhetnek saját megoldásaikkal. A továbbra is 7nm-en készülő gyilkos GPU 80 CU-t (Compute Unit) tartalmaz, ami 5120 Stream Processzort tesz ki, ezen felül 16GB GDDR6 memóriával vértezték fel, mely 256-bites adatbusszal dolgozva 16 Gbps sávszélességet nyújt. Ígéretesek az GPU órajelek is, melyekkel végleg átléptük a 2000 Mhz-es relatív határvonalat. Bár a csúcskártya állítólag nagyjából 1529 MHz-ről indít, a játékok alatt aktív órajele már 2050 Mhz, ráadásul szükség esetén 2350 MHz-ig Boostol, azt pedig csak remélhetjük, hogy a maximalisták egy izmos tápegység birtokában még ennél is magasabbra tolhatják a frekvenciaértékeket, igazán extrém teljesítmény reményében. Az energiafelvételről is lehet már tudni, a TDP jelen állás szerint 290 wattig is felkúszhat, a maximum pedig a 300 wattot is meghaladhatja, ezért a gyártó minimum 600 wattos tápegységet ajánl, mely két 8-pines PCI-E csatlakozóval biztosíthatja a működését.

AMD Radeon RX 6800 és 6800 XT – Navi 21 XT és XL

A Big Navi nyers teljesítménye lenyűgöző


A sorban következő kártya az RTX 3080-nal állítható párba, az XT GPU ugyanis pont annyival vékonyabb a nagy XTX testvérénél, hogy kényelmesen betölthesse ezt az előkelő pozíciót. A CU-k számát 72-re faragták, mely így 4608 Stream Processzort hordoz, viszont szintén 16GB GDDR6 memóriával, és azonos memóriasínnel egészül ki. Az órajeleket továbbra is igen potens kártyát feltételeznek, hiszen a 2025 MHz-es Game és 2275 MHz-es Boost nem ad okot a panaszra, ráadásul ebben az esetben már színre léphetnek a független gyártók a saját egyedi kártyáikkal, ahol a hivatalos gyártói órajeleket úgy variálhatják, ahogy csak tudják, kiegészítve egyedi hűtési megoldásaikkal. Nem sokkal marad le az RX 6800 sem, mely a 64 CU-val felvértezett (4096 Stream Processor) Navi 21 XL GPU-val kínál majd kompetitív teljesítményt a felső kategóriában, a két nagyobb variánssal továbbra is azonos memóriacsomaggal és adatsínnel. A releváns órajel itt már 1820 MHz-ről indul, a Boost viszont nagyjából 2100 MHz-lesz, legalábbis az AMD ezeket a referenciaértékeket határozta meg. Ami a fogyasztást illeti, a 6800 elvileg 220 wattos TDP-vel, az XT pedig 255 wattos TDP-vel dolgozik majd, a maximális energiafelvételt pedig az oldaláig gyártók információi alapján, mindkét kártya esetében 290 W környékére teszik.

AMD Radeon RX 6700 és 6700 XT – Navi 22 XL és XT

Felemás eredmények, de az AMD-nek így sincs oka szégyenkezni


Ahogy azt megszoktuk, a gyártók mindig a felső kategóriával indítják útjukra a hardverek új generációját, de ez nem jelenti azt, hogy a középkategória képviselői nem állnak készen a bemutatkozásra. A 6700-as kártyák tehát szintén érkeznek, bár piaci startra még várnunk kel, azonban aggodalomra semmi ok, a gyártóhoz közeli források szerint az AMD velük sem vár sokáig, ami előreláthatólag januári bevezetést jelent. A 6700 XT Navi 22 XT GPU-ja pontosan a felét kínálja a 21 XTX-ben található 80 CU-nak, tehát 2560 Stream Processorral dolgozhat, a fedélzeti GDDR6 memória pedig 12GB-ra csökkent és 192-bites interfészt kapott. Sajnos az izgalmas 6700-as alapmodellről van a legkevesebb rendelkezésre álló adat, így az azonos adatbuszt leszámítva, nem tudjuk miként viszonyul az 6700 XT-hez.

Big Navi mérnöki tesztpéldány


A szivárgásokkal szerencsére tesztadatok is érkeztek, itt van például egy adag 3D Mark mérés eredménye, melyben a 6800 XT az Nvidia RTX 3080 és 2080 Ti Founders Edition modellekkel szemben került megmérettetésre. Az ilyen korai eredményekre persze nem támaszkodhatunk teljes biztonsággal, ugyanakkor az Igors Lab kifejezetten megbecsült tech-oldal, Igor Wallossek pedig szintén hagy helyet a kétségeknek, ugyanakkor maga is igen bizakodó a két külön forrásból származó eredményekkel kapcsolatban. A képeken lényegében három-három 4K felbontáson végzett teszt végeredményei láthatók, melyekből kiderül, hogy a 6800 XT lényegében minden esetben képes az RTX 3080 fölé kerekedni, az aktív Ray Tracing számítások kivételével. A tesztek típusától függően 3-18 százalékos erőfölényt láthatunk a Big Navi részéről, míg a sugárkövetéssel együtt már 22 százalék különbséggel az RTX 3080 előnye egyértelmű, azonban az új Radeon egy RTX 2080 Ti-t már itt is képes volt lehagyni, közel 4 százalékkal. Ami igazán érdekes, hogy az AMD folyamatosan dolgozik a szoftveres háttér megerősítésén is, a második képen pedig állítólag már egyel frissebb meghajtóprogram támogatta a Navi-t.

2x8-pin,2 DisplayPort, HDMI és VirtualLink Type-C!


Ahogy az látható, a Ray Tracing teljesítményt ez továbbra sem érinti, a hagyományos raszterizációs folyamatokban azonban egyértelműen az élen tartja az AMD újdonságát, amit megerősít a Wccftech is, aki nagyon hasonló eredményeket kapott. Itt láthatunk egy másik 3D Mark próbát is, ahol néhány tesztben az RTX 3080 volt a gyorsabb, azonban furca módon a Fire Strike Ultra és Extre tesztek alatt az Navi 21XT GPU képes volt túlszárnyalni az RTX 3090-es csúcs Ampere modellt is. Pár napja ráadásul már néhány fotó is megjelent, melyen egy RX 6000 sorozatú kártya mérnöki tesztpéldánya látható, és bár a GPU részleg szigorú cenzúra alá esik, a 256-bites adatbusz lelepleződött, jól kivehető a két 8-tűs PCI-E tápcsatlakozó, és elvileg a két DisplayPort és a magányos HDMI mellett egy VirtualLink támogatást rejtő Type-C is elfért. A szemfüles érdeklődők egy BIOS kapcsolót is felfedezhetnek, de az még vita tárgya, hogy ez a végleges bolti darabokon is szerepet kaphat-e, vagy csak a tesztmodellen alkalmazták, de állítólag a gyártópartnerek egyedi kártyáin találkozni fogunk vele. 

A nagy kérdés, hogy az AMD ezúttal miként viszonyul az ajánlott kiskereskedelmi árakhoz, hiszen láthattuk, hogy amint beérték, illetve lehagyták az Intelt nyers processzorteljesítmény terén, a Ryzen 5000 széria árai is igazodtak a konkurenciához, még akkor is, ha az adott kategóriában valamivel akár többet is nyújtanak. A nagy kérdés, hogy az ütősnek ígérkező, de Ray Tracing támogatásban kevésbé versenyképes Radeon RX 6000 kártyákat hogyan pozicionálják majd, főleg, hogy az Nvidia is adós még a középkategóriás modellekkel, melyeket az október 28-án mmegrendezésre kerülő BIG NAVI bemutató után valószínűleg szintén megismerhetünk.

2020. 10. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.