A kiszivárgott adatok alapján az új Radeonokok több mint versenyképesek és látványos teljesítményt hoznak a piacra
Mióta túlvagyunk a Zen 3 processzorok bejelentésén, nagyjából sejthetjük, hogy az AMD már nem csak az Intel olcsóbb, de versenyképes alternatíváját kínálja a maximális játékteljesítményre vágyók számára. Ha asztali processzorról van szó, a tesztek immár nemcsak munkafolyamatok esetén, de már játékok alatt is az új Ryzen 5000 processzorok fölényét igazolják, ám ezzel az elõrelépéssel a korábbi barátságos árazás is besorol az Intel mellé. De mi a helyzet a videokártyák frontján? Mit tartogat az AMD, vajon a pár napon belül bemutatkozó BIG NAVI már képes lesz megszorongatni az Nvidia aktuális ajánlatait?
Az utóbbi napokban olyan sok friss adat szivárog ki az új RX 6000-res sorozatú Radeon kártyákról, hogy hiába várunk még a hivatalos megerõsítésre, a tech-oldalak és a népszerû tesztvideókat gyártó csatornák szerint is minimum pozitív meglepetés vár ránk a hivatalos megjelenést követõen. Miközben az embargó szigorúan visszafogja a már javában zajló játék- és teljesítménytesztek publikálását, nagyon úgy néz ki, hogy öt RX 6000 kártyából háromnak nyilvánossá váltak a gyári adatai, mindezeket pedig különféle benchmark eredmények fûszerezik meg, melyek ugyan még közel sem jelentenek százszázalékos garanciát, viszont elõrevetítik, hogy ezúttal az AMD a videokártyák frontján is valódi elõrelépést produkál. Az eddigi információk alapján az RTX 3080 és 3090 is kapnak méltó ellenfelet, sõt, adott esetben azonos kategórián belül még le is maradhatnak a Radeonos párjukkal szemben, melyek gyárilag is impozáns órajelekkel próbálják elfeledtetni, hogy a hardveres alapú sugárkövetés terén még van hová fejlõdniük.
AMD Radeon RX 6900 XT – Navi 21 XTX
Az igazi Big Navi, avagy a gyártó aktuális zászlóshajója az RX 6900 XT, mely állítólag egy darabig kizárólag az AMD által limitált példányszámú készleten keresztül válik elérhetõvé, a gyártópartnerek egyelõre nem jelentkezhetnek saját megoldásaikkal. A továbbra is 7nm-en készülõ gyilkos GPU 80 CU-t (Compute Unit) tartalmaz, ami 5120 Stream Processzort tesz ki, ezen felül 16GB GDDR6 memóriával vértezték fel, mely 256-bites adatbusszal dolgozva 16 Gbps sávszélességet nyújt. Ígéretesek az GPU órajelek is, melyekkel végleg átléptük a 2000 Mhz-es relatív határvonalat. Bár a csúcskártya állítólag nagyjából 1529 MHz-rõl indít, a játékok alatt aktív órajele már 2050 Mhz, ráadásul szükség esetén 2350 MHz-ig Boostol, azt pedig csak remélhetjük, hogy a maximalisták egy izmos tápegység birtokában még ennél is magasabbra tolhatják a frekvenciaértékeket, igazán extrém teljesítmény reményében. Az energiafelvételrõl is lehet már tudni, a TDP jelen állás szerint 290 wattig is felkúszhat, a maximum pedig a 300 wattot is meghaladhatja, ezért a gyártó minimum 600 wattos tápegységet ajánl, mely két 8-pines PCI-E csatlakozóval biztosíthatja a mûködését.
AMD Radeon RX 6800 és 6800 XT – Navi 21 XT és XL
A sorban következõ kártya az RTX 3080-nal állítható párba, az XT GPU ugyanis pont annyival vékonyabb a nagy XTX testvérénél, hogy kényelmesen betölthesse ezt az elõkelõ pozíciót. A CU-k számát 72-re faragták, mely így 4608 Stream Processzort hordoz, viszont szintén 16GB GDDR6 memóriával, és azonos memóriasínnel egészül ki. Az órajeleket továbbra is igen potens kártyát feltételeznek, hiszen a 2025 MHz-es Game és 2275 MHz-es Boost nem ad okot a panaszra, ráadásul ebben az esetben már színre léphetnek a független gyártók a saját egyedi kártyáikkal, ahol a hivatalos gyártói órajeleket úgy variálhatják, ahogy csak tudják, kiegészítve egyedi hûtési megoldásaikkal. Nem sokkal marad le az RX 6800 sem, mely a 64 CU-val felvértezett (4096 Stream Processor) Navi 21 XL GPU-val kínál majd kompetitív teljesítményt a felsõ kategóriában, a két nagyobb variánssal továbbra is azonos memóriacsomaggal és adatsínnel. A releváns órajel itt már 1820 MHz-rõl indul, a Boost viszont nagyjából 2100 MHz-lesz, legalábbis az AMD ezeket a referenciaértékeket határozta meg. Ami a fogyasztást illeti, a 6800 elvileg 220 wattos TDP-vel, az XT pedig 255 wattos TDP-vel dolgozik majd, a maximális energiafelvételt pedig az oldaláig gyártók információi alapján, mindkét kártya esetében 290 W környékére teszik.
AMD Radeon RX 6700 és 6700 XT – Navi 22 XL és XT
Ahogy azt megszoktuk, a gyártók mindig a felsõ kategóriával indítják útjukra a hardverek új generációját, de ez nem jelenti azt, hogy a középkategória képviselõi nem állnak készen a bemutatkozásra. A 6700-as kártyák tehát szintén érkeznek, bár piaci startra még várnunk kel, azonban aggodalomra semmi ok, a gyártóhoz közeli források szerint az AMD velük sem vár sokáig, ami elõreláthatólag januári bevezetést jelent. A 6700 XT Navi 22 XT GPU-ja pontosan a felét kínálja a 21 XTX-ben található 80 CU-nak, tehát 2560 Stream Processorral dolgozhat, a fedélzeti GDDR6 memória pedig 12GB-ra csökkent és 192-bites interfészt kapott. Sajnos az izgalmas 6700-as alapmodellrõl van a legkevesebb rendelkezésre álló adat, így az azonos adatbuszt leszámítva, nem tudjuk miként viszonyul az 6700 XT-hez.
A szivárgásokkal szerencsére tesztadatok is érkeztek, itt van például egy adag 3D Mark mérés eredménye, melyben a 6800 XT az Nvidia RTX 3080 és 2080 Ti Founders Edition modellekkel szemben került megmérettetésre. Az ilyen korai eredményekre persze nem támaszkodhatunk teljes biztonsággal, ugyanakkor az Igors Lab kifejezetten megbecsült tech-oldal, Igor Wallossek pedig szintén hagy helyet a kétségeknek, ugyanakkor maga is igen bizakodó a két külön forrásból származó eredményekkel kapcsolatban. A képeken lényegében három-három 4K felbontáson végzett teszt végeredményei láthatók, melyekbõl kiderül, hogy a 6800 XT lényegében minden esetben képes az RTX 3080 fölé kerekedni, az aktív Ray Tracing számítások kivételével. A tesztek típusától függõen 3-18 százalékos erõfölényt láthatunk a Big Navi részérõl, míg a sugárkövetéssel együtt már 22 százalék különbséggel az RTX 3080 elõnye egyértelmû, azonban az új Radeon egy RTX 2080 Ti-t már itt is képes volt lehagyni, közel 4 százalékkal. Ami igazán érdekes, hogy az AMD folyamatosan dolgozik a szoftveres háttér megerõsítésén is, a második képen pedig állítólag már egyel frissebb meghajtóprogram támogatta a Navi-t.
Ahogy az látható, a Ray Tracing teljesítményt ez továbbra sem érinti, a hagyományos raszterizációs folyamatokban azonban egyértelmûen az élen tartja az AMD újdonságát, amit megerõsít a Wccftech is, aki nagyon hasonló eredményeket kapott. Itt láthatunk egy másik 3D Mark próbát is, ahol néhány tesztben az RTX 3080 volt a gyorsabb, azonban furca módon a Fire Strike Ultra és Extre tesztek alatt az Navi 21XT GPU képes volt túlszárnyalni az RTX 3090-es csúcs Ampere modellt is. Pár napja ráadásul már néhány fotó is megjelent, melyen egy RX 6000 sorozatú kártya mérnöki tesztpéldánya látható, és bár a GPU részleg szigorú cenzúra alá esik, a 256-bites adatbusz leleplezõdött, jól kivehetõ a két 8-tûs PCI-E tápcsatlakozó, és elvileg a két DisplayPort és a magányos HDMI mellett egy VirtualLink támogatást rejtõ Type-C is elfért. A szemfüles érdeklõdõk egy BIOS kapcsolót is felfedezhetnek, de az még vita tárgya, hogy ez a végleges bolti darabokon is szerepet kaphat-e, vagy csak a tesztmodellen alkalmazták, de állítólag a gyártópartnerek egyedi kártyáin találkozni fogunk vele.
A nagy kérdés, hogy az AMD ezúttal miként viszonyul az ajánlott kiskereskedelmi árakhoz, hiszen láthattuk, hogy amint beérték, illetve lehagyták az Intelt nyers processzorteljesítmény terén, a Ryzen 5000 széria árai is igazodtak a konkurenciához, még akkor is, ha az adott kategóriában valamivel akár többet is nyújtanak. A nagy kérdés, hogy az ütõsnek ígérkezõ, de Ray Tracing támogatásban kevésbé versenyképes Radeon RX 6000 kártyákat hogyan pozicionálják majd, fõleg, hogy az Nvidia is adós még a középkategóriás modellekkel, melyeket az október 28-án mmegrendezésre kerülõ BIG NAVI bemutató után valószínûleg szintén megismerhetünk.