Az ASRock kiábrándító választ adott egy felhasználó kérdésére
Ha az elmúlt évek során valamit nem volt érdemes az AMD szemére vetni, az az elégtelen terméktámogatás volt. Az AM4-es alaplapi foglalat már sokadik évét tapossa és átvészelt számos olyan generációs elõrelépést, amivel könnyedén megindokolhatták volna a foglalat azonnali nyugdíjazását. Ebben nagy szerepet játszott a 300-as lapkészlet hosszútávú támogatása is, mely elvileg még a legújabb Ryzen 5000 szériának is biztosíthtaná a kompatibilitást, azonban úgy tûnik, hogy az AMD most véget vetett a mókának.
Az AMD és 300-as lapkészlete, meglepõen rugalmasnak bizonyult az egymás után érkezõ Ryzen processzorok támogatását illetõen, hiszen a négy éve bevezetett B350 és X370-es deszkák elboldogultak még a Zen 2 magokkal érkezõ Ryzen 3000 családdal is. Rengeteg találgatás volt azt illetõen, hogy mely lapok tulajdonosai válthatnak majd biztonsággal Ryzen 5000 processzorokra, és úgy tûnt, hogy a kitartó 300-as széria is képes lesz kiszolgálni az új 7 nm-es lapkákat, ehhez csak némi kompromisszumra, és persze a kapukat megnyitó AGESA mikrókódra lenne szükség. Április vége felé körbe is járt a hír egy BETA verziós BIOS megjelenésérõl, mely több X370-es ASRock lapon is engedélyezte a Ryzen 5000 processzorok támogatását. A felhasználók meglepõdtek, ráadásul pozitívan, mivel a többség stabil mûködésrõl számolt be, és üdvözölték mind az AMD, mind a gyártópartner pozitív hozzáállását, hiszen lehetett tudni, hogy eredetileg nem volt tervben egy ennyire elnyújtott terméktámogatás.
Sajnos néhány nappal késõbb eltûnt a 6.62. verziószámú BIOS és a helyén már csak a korábbi, 6.40. verzió volt elérhetõ, ám a miérteket a felhasználók felé semmilyen formában nem kommunikálták. Az egyik felhasználó végül a német HardwareLuxx fórumon érte utol az ASRock egyik munkatársát, aki elég egyértelmû, ám annál lelombozóbb választ adott arra a kérdésre, hogy mikor érkezik végre a Ryzen 5000-hez nélkülözhetetlen mikrokód, illetve BIOS. „Szia! Sajnos figyelmeztetést kaptunk az AMD-tõl, hogy az X370-nek nem kéne támogatnia a Vermeert. Valószínûleg néhány felhasználó nem próbálkozott elég óvatosan, az AMD ezt kiszúrta és közölte az ASRockkal, hogy nem kéne tovább csinálni. A csatolt fájl egy BIOS és az utolsó BIOS, amit biztosíthatok számodra, szóval, ha lehet az asztal alatt passzold tovább. Köszi és minden jót!” – olvashattuk a kiábrándító sorokat a meglepõen laza hangvételû üzenetben.
Úgy tûnik, hogy a bal kéz ezúttal sem egészen tudja, hogy mit csinál a jobb, mindenesetre nem egészen egyértelmû, hogy az AMD változtat sûrûn a támogatási politikáján, esetleg csak lassú a cégek közti kommunikáció. Amennyiben az üzenet állítása valós, az AMD mégis visszatérhetett az eredeti koncepcióhoz, miszerint az X370 nem Zen 3-as CPU-k támogatására született, az egész túl sok kompromisszummal jár, mely már erõsen csökkentheti a funkciók számát, a stabilitást és úgy általában a felhasználói élmény minõségét. Emlékszünk még, hogy ugyanez volt a helyzet a 400-as lapkészlettel, mely végül rajongói nyomás hatására végül csak felismerte a Ryzen 5000 sorozatot. Mivel a BIOS-t fogadó alaplapi chip szûkös korlátokkal rendelkezik, így sokaknak dönteniük kellett, hogy az új széria kedvéért hajlandók-e végleg elengedni a lehetõséget, hogy a jövõben a Vermeernél idõsebb Ryzen procikat használhassanak. Bár a fejlesztések és támogatás tekintetében is elégedettek lehetünk, sajnos egyetlen cég sem mentes az ellenszenves húzásoktól, még akkor sem, ha az AMD az utóbbi években viszonylag következetesen viselkedett és kevés kifejezetten aljas húzása volt.
A hír kissé megosztó, hiszen az ASRock láthatóan dolgozott a támogatáson, a váratlanul fel-, majd eltûnõ BETA BIOS pedig valóban azt sejteti, hogy az AMD hirtelen húzhatta ki a szõnyeget a lapgyártó lába alól. A módszer tehát nem tûnik túl egyenesnek, ugyanakkor a hivatalos álláspont szerint az AM4 támogatását 2020-ig vállalták, konkrét chipsetekrõl és processzorokról pedig nem esett szó, így bármilyen rosszul is hangzik, ez a lépés valójában nem mond ellent korábbi ígéretüknek. Még ha páran úgy is hiszik, hogy érdemes másként gondolni a milliárdokat termelõ ipari szereplõkre, az AMD továbbra is egy vállalat, a célja pedig az, hogy új termékeket adjon el, az AM4 pedig az 500-as lapkészlettel hivatalosan is búcsúzik.