2022. 01. 06

Az AMD bejelentette a soron következõ újdonságait

A CES 2022 rendezvényén az AMD végre mesélt a soron következõ termékeirõlSzép lassan megismerhetjük az AMD 2022-es kínálatát. (Kép: AMD / Videocardz)

A Las Vegasban évente megtartott CES rendezvény mindig izgalmas évkezdést biztosít a tech rajongóknak, akik ilyenkor többek között meghallgathatják az Intel, az Nvidia és persze az AMD terveit is. Utóbbit ezúttal is a cég vezérigazgatója, Lisa Su képviselte, aki olyan izgalmas dolgokról rántotta le a leplet, mint a szuperhatékonynak ígérkezõ Zen 3+ laptop processzorok, a várva várt asztali Zen 4 architektúrát dolgoztató Ryzen 7000, illetve a rendkívül alacsony ajánlott árral startoló Radeon 6500 XT videokártya.


Az AMD a CES 2022-en hivatalosan is bemutatta a laptopokba szánt új Ryzen 6000 CPU-kat, amelyek a vállalat továbbfejlesztett Zen 3+ architektúráját immár 6 nm-es gyártástechnológiával hozzák el, ráadásul a Vega chipeket hátrahagyva immár RDNA 2 architektúrával kínálnak fejlettebb grafikus teljesítményt. Az AMD itt kifejezetten nagy elõrelépést ígér: akár 1.3-szor gyorsabb feldolgozási sebességet, az elõzõ generációhoz képest akár kétszer nagyobb játékteljesítményt és akár 24 órán át kitartó üzemidõt a hordozható gépek akkumulátorai, vagyis a felhasználók számára. Az új lapkák a Ryzen 5000 laptop chipeket követik, és azokhoz hasonlóan a Ryzen 6000-es lapkák is egy H-sorozatú (minden lapkából 35 és 45 wattos modellekkel), a nagyobb teljesítményû játék- és kreatív eszközökhöz szánt, valamint egy 15 és 28 watt közötti, vékony és könnyû laptopokat célzó U-sorozatú termékcsaládban lesznek kaphatók.

Az RDNA2 alaposan megemeli az integrált grafikus egységek teljesítményét.


A termékcsalád zászlóshajója a Ryzen 9 6980HX, amely nyolc maggal, 16 szállal, 3.3 GHz-es alap órajelen és kerek 5.0 GHz-es maximális boost sebességgel, valamint 12 GPU-maggal és 2.4 GHz-es maximális boostolási sebességgel rendelkezik. Az 5.0 GHz-es maximális boostolt órajelre képes lapkára az AMD szerényen csak úgy hivatkozik, mint a "valaha volt leggyorsabb Ryzen termék" – mobil és asztali gépen egyaránt. Ez amúgy a nyers frekvencia szempontjából technikailag igaz is, hiszen a 2020-as Ryzen 9 5950X asztali gép órajele 4.9 GHz-es tetõzött. A felhasználók szemszögébõl azonban mégiscsak a Radeon 6000 videokártyákból, és persze az aktuális asztali konzolókból ismerõs RDNA2 architektúra bevezetése tûnhet a legizgalmasabb újdonságnak. Az AMD szerint a Vega architektúra elhagyásával a Ryzen 6000-es sorozat akár kétszeres grafikus teljesítményt kínál a Ryzen 5000-es lapkákhoz képest. Ebbe bele tartozik a beépített hardveres ray tracing és az 50 százalékkal nagyobb GPU számítási motor.

Akár 24 akkuidõ az új AMD-s laptopokkal.


Mindezekhez ráadásul még társul AMD FidelityFX Super Resolution mintavételezési eljárás is, mely a zöldek DLSS 2.0 megoldásához hasonlóan rengeteg extra képkockát szabadíthat fel, játszhatóvá téve a modern játékokat akár a legvékonyabb notebookokban is. Az AMD promóciós jelleggel bemutatott benchmarkjai itt kifejezetten az U-sorozatú chipjeit emelik ki (amelyek inkább az önálló GPU nélküli laptopokban találhatók), melyek szerint az FSR technikával akár 73fps-t is elérhetünk a Deathloopban és akár 114fps-t a Call of Duty: Vanguardban, mely tagadhatatlanul nagyon szépen hangzik. Ha ehhez még hozzávesszük a továbbfejlesztett, 6nm-es Zen 3+ chipektõl várható 24 órás maximális akkuidõt, az USB 4-et, a DDR5 és LPDDR5 memóriaszabványokat, illetve HDMI 2.1 és Wi-Fi 6E szabványokat, akkor a laptopok frontján ismét izgalmas AMD összeállításokra számíthatunk, melyek ismét odapörkölnek a szintén a megújulás útjára lépett Intel-nek, aki hamarosan szintén alternatívát nyújthat a GeForce grafikával megtámogatott hordozható eszközöknek.

Az AMD több mint 200 "prémium" Ryzen 6000-es laptopot vár 2022-re, az elsõ készülékek szállítása februárban kezdõdik, olyan gyártók közremûködésével, mint az Acer, az Asus, a HP, a Lenovo, illetve a Razer és még sokan mások.

Zen 4 és Ryzen 7000, 5nm-es csíkszélességgel

A dizájn és a foglalat új, az AM4-es hûtõk viszont használhatók maradnak.


A hatékony és gyors laptopok nagyszerûen hangzanak, a felhasználók szívét azonban mégiscsak az új Zen 4-es asztali processzorok dobogtatják meg igazán, melyekrõl az AMD szerencsére nem feledkezett meg teljesen. Lisa Su itt ugyan csak némi kedvcsinálót engedett meg magának, ám ebbõl azért kiderül, hogy 2022 második felében biztosan találkozhatunk az új Ryzen 7000 sorozattal. Miután az Intel a 12. generációval ismét megszerezte a leggyorsabb játékos processzorok ingatag koronáját, az AMD szeretné visszaszerezni a vezetést a közelgõ Zen 4 lapkákkal, amelyek a TSMC 5 nm-es eljárásán készülnek, és újabb nagy elõrelépést kell kínálniuk a feldolgozási teljesítményben, mivel így az AMD még több tranzisztort zsúfolhat a CPU-kba.
A következõ generációs lapkák új AM5 foglalattal is rendelkeznek majd, az AMD pedig LGA kialakításúra vált (ahol a lapkát az alaplaphoz csatlakoztató tüskék az alaplapon találhatók, a jelenlegi PGA kialakítás helyett, amelyet az AMD mostanáig használt, és ahol az érintkezõtûk a lapkán voltak rögzítve). A foglalat az érintkezõk számára utalva LGA1718 néven is ismeretes lesz, ráadásul megismerhettük a "Raphale" processzorok új, hatékonyabb és egyben látványosabb hõterítõ kupakját is.

Az LGA1718 foglalattal számos korszerû vívmány elérhetõvé válik.


Az új lapkák emellett támogatni fogják a PCIe Gen 5 és a DDR5 szabványt is, így az AMD készülõ hardvere minden lényeges ponton egy szintre kerül az Intel nemrég megjelent 12. generációs Alder Lake asztali lapkáival. Apró, de azért vásárlói szempontból kifejezetten szimpatikus fricska, hogy a foglalat változása ellenére az AMD megígéri, hogy a meglévõ AM4-es hûtõk továbbra is mûködni fognak az új AM5-ös foglalatokkal. A vállalat egyelõre nem árult el túl sok értékes részletet, viszont bemutatott egy videót, ahol a Halo Infinite játékot állítólag olyan Zen 4 magok hajtották, melyek mindegyike 5 GHz-et meghaladó órajelen dolgozott. Az persze nem derült ki, hogy egyszerre hány processzormagról volt szó, de reméljük, hogy a fejlesztés jól sikerült, és az év második felére elegendõ minõségi szilícium gördül le a TSMC gyártószalagjairól.

A megújult AM4-es processzor nagyobb játékos teljesítméynt ígér.


Míg a részletekre és a hiteles tesztekre várunk, az AMD leleplezte a tavasszal megjelenõ 3D V-Cache processzorát, mely az AM4 foglalatból igyekszik kihozni a maximumot, igaz, elsõsorban grafikai téren. A Ryzen 7 5800X3D ugyanis egy nyolcmagos darab lesz, ráadásul a sima 5800X-hez képest kisebb frekvenciát teljesít, cserébe a modernebb, nagyobb adatmennyiséggel dolgozó játékokban akár 39 százalékos elõnyre tehet szert. Ez részben a 32+64 MB L3 gyorsítótárnak köszönhetõ, mellyel a Watch Dogs Legion, akár 1.4-szer, a Far Cry 6 pedig 1.2-ször jobb teljesítményt produkálhat, szemben az olyan idõsebb darabokkal, mint a CS:GO, ahol a 3D V-Cache elõnyei nem kerülnek kiaknázásra. Az érkezés tavasz környékén várható, árakról azonban itt sem ejtettek szót, nem úgy, mint az új FullHD-s Radeon videokártya, az RX 6500 XT bejelentésekor.

Radeon RX 6500 XT, 200 dollárért?


Aligha van olyan hardveres hír, mely annyira megosztja manapság a felhasználókat, mint egy videokártya bejelentése. Márpedig a bolti árak körül tapasztalható õrület ellenére egymást követik az újdonságok, az AMD részérõl például az eddigi legolcsóbb asztali RDNA2 kártya, melyet FullHD felbontásra optimalizáltak. A Radeon RX 6500 XT ajánlott ára ugyanis hivatalosan 199 dollár, ami elõször is alig több, mint 63 ezer forint, másrészt 179 dollárral, vagyis 57 ezer forinttal olcsóbb, mint a RX 6600 XT. Ez persze továbbra sem jelenti azt, hogy az átlagember számára reális áron beszerezhetõ videokártya érkezik, inkább csak azt, hogy a gyártóknak van mivel büszkélkedniük egy olyan piacon, ahol csak a termékeik töredéke jut el a valódi játékosokhoz.

Az eddigi legolcsóbb ajánlat FullHD-s játékra, az AMD-tõl.


A specifikációk oldalán 16 számítási egységet (Compute Unit), 4 GB GDDR6 RAM-ot, 2610 MHz-es Gaming órajelet és 2815 MHz-es felturbózott órajelet kínál, mindezt 107 wattos fogyasztás mellett. Az AMD szerint ez egy pénztárcabarát frissítés lehet a régebbi kártyák birtokosainak, illetve azoknak, akik stabil FullHD, avagy 1080p felbontás mellett élvezhetõ játékélményre vágynak, majdnem feleannyiért, mint a 379 dolláros RX 6600 XT. Érdekesség, hogy készül egy RX 6400 is, ám ezt elvielg csak OEM gépekbe szánják, az átlag vásárló tehát a boltokban aligha találkozhat majd vele, persze egyes kereskedõk biztos találnak majd rá módot, hogy némi felárral külön is értékesítsék. Az AMD viszont tagadhatatlanul dolgozik a háttérben, hiszen ezzel a két belépõ szintû kártyával elõször váltanak át 6nm-es gyártástechnológiára. Az RX 6000 széria ugyanis mostanáig 7nm-es eljárással készült, ami arra is utalhat, hogy ezek némelyikének késõbb elkészülhet a fejlettebb, például gyorsabb, vagy energiahatékonyabb kiadása is.

Az RX 6500 XT január 19-én kerül forgalomba, referenciamodell azonban nem készül, így kizárólag a gyártópartnerek saját megoldásaival találkozhatunk majd, várhatóan jóval többért, mint az AMD által ajánlott pénztárcabarát ár.

2022. 01. 06

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz
A tablet tisztítás egy olyan feladat, amit sokan hajlamosak elfelejteni vagy alábecsülni, pedig az eszközöd élettartama és működése nagyban múlik rajta. Nem csak arról van szó, hogy a tableted szép és csillogó legyen, hanem arról is, hogy megelőzd a por, zsírfoltok és baktériumok felgyülemlését, amik hosszú távon károsíthatják a készüléket vagy épp egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A tablet naponta többször érintkezik a kezeddel, vagy akár ételmaradékok, folyadékok is érhetik, ezért az otthoni, biztonságos tisztítás elengedhetetlen.
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan tudod ezt a folyamatot könnyen és biztonságosan megoldani.
Miért fontos a tablet tisztítás?
Alapvető eszközök, amik kellenek a tisztításhoz
A tisztítószerek használata (mitől kell tartózkodni)?
Hogyan készítsd elő a tabletet a tisztításhoz?
A képernyő tisztítása, a legérzékenyebb része a tabletnek
Hogyan tisztítsd a portokat és a gombokat?
A tablet házának ápolása
Milyen gyakran tisztítsd a tableted?
Mire figyelj, ha véletlenül folyadék kerül a tabletbe?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a tablet tisztítás?
Tudtad, hogy egy átlagos tablet képernyőjén több baktérium lehet, mint egy nyilvános vécé kilincsein? Ez a tény is elég ahhoz, hogy komolyan vedd a rendszeres tablet tisztítást. A por és a kos

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül
Tablet vásárlás előtt állni ma már nem csak tech-rajongók kiváltsága. Akár tanulni, dolgozni, szórakozni vagy rajzolni szeretnél, a megfelelő tablet kiválasztása komoly döntés. A választék hatalmas, a reklámok csábítóak, de ha nem tudod pontosan, mire figyelj, könnyen melléfoghatsz.
Ebben a cikkben segítek neked eligazodni! Nyolc olyan szempontot hozok, amiket fontosnak tartok, ha nem akarsz csalódni a vásárlás után.
1. Mire szeretnéd használni?
2. Kijelző: méret, felbontás és típus
3. Teljesítmény: processzor, RAM és tárhely
4. Operációs rendszer: Android, iPadOS vagy Windows?
5. Akkumulátor és üzemidő: ne csak a számokat nézd
6. Kiegészítők: billentyűzet, toll, tok (számolj velük előre)
7. Kapcsolódás: Wi-Fi, LTE, Bluetooth – mire van szükséged?
8. Ár-érték arány: a legfontosabb döntési tényező
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalásként
1. Mire szeretnéd használni?
Ez az első kérdés, amit magadnak fel kell tenned tablet vásárlás előtt. Más kell tanuláshoz, más a filmnézéshez, megint más, ha jegyzetelni vagy digitálisan rajzolni szeretnél. Ha például elsősorban böngésznél, YouTube-oznál vagy sorozatot néznél, akkor nem biztos, hogy a legdrágább, csúcskategóriás eszközre van szükséged.
Viszont ha grafikai munkára vagy komoly multitaskingre használnád, akkor máris szűkül a kör, és sokk

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni
Tablet vagy laptop? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit az emberek feltesznek maguknak, amikor új eszközt szeretnének venni. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és a választás attól függ, mire használod majd a készüléket, milyen igényeid vannak, és milyen környezetben szeretnéd használni.
Ebben a cikkben végigvezetlek egy nyolc pontból álló gondolatmeneten, ami segíthet tisztábban látni, hogy számodra tablet vagy laptop a jobb választás.
Mire szeretnéd használni?
Mennyire vagy mobil?
Milyen operációs rendszerre van szükséged?
Mennyi időt töltesz gépeléssel?
Milyen a teljesítményigényed?
Mennyi időt töltesz egyhuzamban az eszköz mellett?
Milyen az akkumulátoridő?
Milyen csatlakozási igényeid vannak?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mire szeretnéd használni?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen feladatokra kell az eszköz. Ha főként böngészésre, közösségi médiára, egyszerű levelezésre, videónézésre, vagy olvasásra keresel valamit, egy tablet tökéletesen megfelel. Könnyű, kézbe simul, és az érintőképernyő miatt sokszor gyorsabb és kényelmesebb az ilyen jellegű feladatokhoz.
Ha viszont dolgozni is szeretnél vele, például szövegszerkesztésre, táblázatok kezelésére, vagy akár komolyabb programok futtatására, akkor egy laptop sokkal praktikusabb lesz. Egy teljes értékű operációs rendszer, bill
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.