2022. 11. 06

Bemutatkoztak az AMD RX 7000 csúcskártyái

Nagyszerű fogyasztással és ár/érték aránnyal startol az AMD Radeon RX 7000 szériájaTöbb mint ígéretesek, az AMD RDNA3-as csúcskártyái.

Legalábbis, ha az NVIDIA újdonságaihoz, az RTX 4000 családhoz mérjük őket, és ugyan mi máshoz mérnénk? A GeForce-ok legfrissebb generációja egyértelműen magasra lőtte a teljesítménnyel kapcsolatos elvárásainkat, ám ezért számos területen kell fizetnünk, legyen szó a meghatározott fogyasztói árakról, a kártyák elképesztő energiaigényéről, nem is szólva a hardverek fizikai kiterjedéséről és a tápcsatlakozó-adapter tűzveszélyességéről. Ezzel szemben az AMD megvalósította mindazt, amit az NVIDIA feláldozott a teljesítmény oltárán: kisebb és kevesebbet fogyasztó kártyákat, hagyományos PCIe csatlakozókkal, mindezt több, mint versenyképes árazással.


Jensen Huang, az NVIDIA feje az RTX 4000 széria megjelenésekor kijelentette, hogy el kell felejtenünk a barátságos árú kártyákat, és el kell fogadnunk, hogy a teljesítmény iránti igényünk teljesítése számos kompromisszummal fog járni. Ezzel lényegében sajátos módon reagált mindazokra a véleményekre és kritikákra, amelyek hüledeztek a játékkonzol méretű videokártyákon, az akár 600 wattos fogyasztási kereten és az egeket ostromló árazáson. Az AMD ezzel szemben ismét megmutatta, hogy más úton haladva is el lehet érni a játékosokhoz. Az RDNA3 architektúrát bevezető két csúcskártyájuk ugyanis a legtöbb kritizált területen barátságosabbnak mutatkozik, mivel kisebb méretben, alacsonyabb fogyasztással és jóval olcsóbban kínál kompetitív teljesítményt. Sőt, még a fejlettebb DisplayPort 2.1 csatlakozót sem spórolták le. Ezzel, ha a modernebb kijelzők teljes kihasználásához nem is feltétlenül, de a támogatásukhoz mindenképp hozzájárultak, míg az NVIDIA még az RTX 4090 esetében is DP 1.4-en ragadt.


Az esemény sztárjai az RX 7900 XT és 7900 XTX kártyák voltak, mivel egyelőre csak ezt a két terméket leplezték le a közönség előtt. Ugyan a kártyák azóta már több tesztelőhöz is eljutottak, a december 13-án esedékes megjelenésig ezek a független értékelések nem láthatnak napvilágot. Legalábbis hivatalosan nem, úgynevezett szivárgásokra manapság mindig számíthatunk. Amit viszont már most is tudhatunk, hogy ezek a Radeonok lettek a cég történetének első kártyái chiplet felépítésű GPU-kkal, tehát az AMD végre eljutott oda, hogy a Ryzen-ek sikerének egyik kulcsfontosságú megoldását a VGA-k frontján is bevezethessék. Ez pedig lehetővé tette számukra, hogy itt is láthassunk egyfajta "hibrid" megoldást, mivel a központi GCD (Graphics Computer Die) egység 5nm-es gyártástechnológiával készült, addig a gyorsítótárért felelős Memory Cache Die 6nm-es. Ez a részlet különösen érdemes a figyelemre, hiszen az NVIDIA továbbfejlesztett 5nm-es, monolitikus felépítésű lapkáinál jóval olcsóbban gyártható.


Az AMD leszögezte, hogy nem kívánják az RTX 4090 magasságait ostromolni, tehát ezúttal is elmaradnak majd a piacon elérhető csúcsteljesítménytől és inkább az RTX 4080/4070 kategóriáknak állítanak ellenfeleket. Az ígéret szerint az RDNA3 architektúra 54%-os előrelépést nyújt az RX 6000 szériát hajtó RDNA2-höz képest, mindezt úgy, hogy a 20GB és 24GB fedélzeti memória is egyaránt GDDR6 lett. Míg az NVIDIA a fejlettebb, de drágább GDDR6X-et választotta, az AMD inkább úgy sakkozott, hogy az alacsonyabb fogyasztású komponensekkel is decens sebességet nyújtson. A bemutatott prezentációs dián egyelőre csak saját magukkal versenyeznek, de az állítólagos 1.5-től 1.7-ig terjedő szorzó, illetve a sajtó előrejelzései alapján, a 7900 XTX nagyon is képes lesz megközelíteni egy RTX 4090 teljesítményét. Ezek szerint mindössze 1-10% körül mozgó lemaradásról van szó, ami több, mint elfogadható, főleg a sokszáz dolláros árkülönbség ismeretében. Ez persze csak akkor érvényesülhet, ha a ray tracing nem kerül szóba, és hiába ígérnek kb. 1.8-szer jobb teljesítményt, az NVIDAI RT magjai továbbra is jelentős előnyt nyújtanak majd a támogatott alkalmazásokban. Nagyjából kétszeres előnyt.


De ha ilyen versenyképes teljesítményt kapunk, mégis milyen fogyasztásra számíthatunk? A hivatalos adatok alapján a 7900 XT "mindössze" 300 wattos TBP (Total Board Power) mellett üzemelhet, de még az XTX modell is megáll 355 wattnál. Az ellátásukhoz pedig nincs szükség új tápegységekre vagy adapterekre, ugyanis a kártyák megelégszenek majd két 8-tűs PCIe csatlakozóval. Tehát sok esetben azoknak sem kell új tápot vennie, akik több generáció elteltével, most először készülnek új kártyára váltani. Hasonló a helyzet a kártyák fizikai kiterjedésével is, ugyanis a gyári alapmodellek egyike sem haladja meg a 290 mm-es hosszúságot és a kettő és fél foglalatnyi vastagságot, így jó eséllyel a gépházakat sem kell majd egy kategóriával nagyobbra cserélni. Ha ehhez hozzávesszük az intelligens energiamenedzsment és órajelkezelés felé tett fejlesztéseiket, akkor számos érv szólhat a Radeon 7000 mellett. Ha pedig az órajelek miatt aggódnánk, egyes pletykák szerint nem lesz fizikai akadálya a 3.0 GHz-es órajeleknek sem, ám ez valószínűleg a különböző kártyagyártókra lesz bízva, akik magasabb fogyasztásért cserébe magasabbra űzhetik a Radeonok képességeit.


Fontos, hogy ezek elsősorban a játékok alatt mérhető nyers teljesítmény tekintetében lesznek jó érvek, az AI feladatok, a sugárkövetés és a munkaszoftverek tekintetében valószínűleg továbbra is az NVIDIA marad előnyben, főleg, hogy egyes professzionális szoftverek használhatatlanok az NVIDIA CUDA magjai nélkül. Azonban az AMD rengeteg javulást tudott felmutatni a vezérlők és az általános szoftveres támogatás tekintetében egyaránt, és az RDNA 3 Media Engine-t is érdemes kiemelni, az AV1 kódolás hasznosításával ugyanis a streamerek és videós tartalmakkal foglalkozók számára az AMD kártyák releváns választássá válhatnak. Ez egy régóta várt fejlesztés, ráadásul egyes feladatokhoz fejlett feladatmegosztást és 30%-os gyorsulást ígérnek a Ryzen CPU-k felhasználóinak, ám ezt egyelőre nem igazán részletezték. Aki arra várt, hogy az AMD végre felnőjön az NVIDIA NVENC kódolási képességeihez, talán végre elérkezett az idő.


Ne feledkezzünk meg a képjavító eljárásokról sem, ám ezen a téren még az NVIDIA sem tudott akkorát ugrani, hogy idézőjelbe tegyék a hatékony DLSS 2.0 felskálázást. Az új képkockageneráló megoldásuk állítólag sok tekintetben ront a játékélményen, és a jelek szerint az AMD FSR 3 is hasonló technológiát használ, így kérdéses, hogy valójában mekkora fejlődés történt. Ezt leszámítva az RX 7000 kártyák rendkívül jó ajánlatok lehetnek, amennyiben az árazás a kiskereskedelemben is látványosan az NVIDIA alatt marad, el nem felejtve a kártyagyártók egyedi termékeit, melyek nagyobb fogyasztási kerettel, emelt teljesítménnyel, alternatív hűtéssel és még ki tudja mivel érkezhetnek, ami az árcédulákra is hatással lesz.

A hivatalos megjelenés és a független tesztek várható érkezésének ideje december 13. Az AMD előadása teljes terjedelmében ezen a linken, a hivatalos tájékoztatóanyag pedig ide kattintva érhető el.

2022. 11. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.