2022. 03. 18

Több fps régi VGA-n? AMD FSR 2.0 és RSR technológiák

Az AMD tényleg leleplezte megújult képjavító megoldásait, melyekbõl mindjárt kettõ is érkezikAz AMD fejlesztette felskálázó megoldásait.

Ha valaki megvan az Nvidia által kínált extrák, például az Nvenc (Nvidia Encoder), a Ray Tracing magok vagy a DLSS 2.0 nélkül, az AMD többnyire barátságosabb áron kínál a GeForce kártyákkal azonos, vagy akár jobb grafikai teljesítményt. A teljes csomagot tekintve az AMD-nek azért van még min dolgoznia, a DLSS felskálázó mechanizmus ráadásul hatalmas fegyvertény volt a zöldek számára, hiszen a támogatott játékok alatt szépen kompenzálta a hiányzó képkockákat, lehetõvé téve a magasabb felbontás, illetve a nagyobb részletesség beállítását. A közelmúltban a Radeonok gyártója jelezte, hogy pont ezen a területen készülnek némi újdonsággal, nemrég pedig megtörtént a leleplezés.


Mint az kiderült, az AMD nem is egy, de mindjárt két fejlesztéssel is elõrukkolt, így némi késéssel, de úgy tûnik, hogy felzárkózhat az Nvidia mellé. Legalábbis ami a képjavító és felskálázó eljárásokat illeti, mely kategóriában mostanáig a FidelityFX Super Resolutiont, avagy FSR-t tudták felvonultatni. Természetesen õk is tisztában voltak vele, hogy a többé-kevésbé hardverfüggetlen megoldásuk elmaradt az Nvidia-exkluzív DLSS 2.0-tól, így sejthetõ volt, hogy a háttérben õk is dolgoznak a folytatáson, mely ismételten bizonyíthatja a vállalat elhivatottságát. Hogy ez mennyire így van, azt az Nvidia kártyáin is mûködõ AMD FidelityFX 2.0-val, és a kifejezetten friss AMD kártyákat igénylõ Radeon Super Resolution bejelentésével húzták alá, melyekhez kifejezetten nagy ígéreteket társítottak.

És tényleg jön az AMD FidelityFX 2.0


Amire a felhasználók széles tömege is kíváncsi lehet, az természetesen a továbbfejlesztett FidelityFX Super Resolution, avagy FSR 2.0, melyet bejelentettek ugyan, de ígéreteken kívül sajnos nem sokat kaptunk belõle. Az AMD szerint az FSR az "AMD történetének leggyorsabban elfogadott szoftveres játéktechnológiája", mely természetesen minden kritikus ponton igyekszik látványos fejlõdést produkálni. Az FSR 2.0 az FSR 1.0-hoz képest javított képminõséget hoz minden minõségi beállításnál, mely részben a térbeli felskálázásról az idõbeli felskálázásra való áttérésnek köszönhetõ, "optimalizált" anti-aliasing, vagyis élsimítás funkciókkal. A térbeli felskálázás azt jelenti, hogy a képkocka felskálázásához használt adatok kizárólag magából a képkockából származnak. Az idõbeli felskálázás ezzel szemben felhasználhatja az aktuális képkocka és a korábbi képkockák adatait is. Érdekes módon az Nvidia DLSS 1.0 még szintén egy térbeli felskálázási megoldás volt, de hatalmasat fejlõdött, mikor a DLSS 2.0-val átállt az idõbeli felskálázásra.


Szerencsére az FSR 2.0 megtartja azt a jó szokását, hogy a videokártyák viszonylag széles skáláján, így Nvidia GPU-kkal is mûködik, ráadásul a DLSS 2.0-val ellentétben nem igényel kifejezetten specifikus hardverelemeket, például gépi tanulást segítõ egységeket. Ahogy azt ilyenkor lenni szokott, az illusztráció nem mutat mást, mint azt, hogy a megújult változattal a korábbinál sokkal élesebb képet érhetünk el, de ennél többet egyelõre nem kaptunk. Elhangzott olyan merész kijelentés is, hogy újdonságuk a natív felbontással megegyezõ, vagy akár annál is szebb képet nyújt majd, de láttunk már elég önfényezõ promóciót, hogy inkább megvárjuk a gyakorlati tesztek eredményeit. Az mindenesetre dicséretes, hogy viszonylag rövid idõ alatt elõrukkoltak a folytatással, amely rengeteg, régi kártyáját nyüstölõ játékosnak teheti szebbé a hétköznapjait, egy marék extra fps-sel. Nagyon úgy tûnik, hogy ezúttal is inkább a sebesség kerül elõtérbe a minõséggel szemben, de ha valóban képesek legalább egy kategóriát javítani az FSR-bõl kisajtolhat legjobb minõséghez képest, akkor az AMD idén igazán hatalmas szívességet tesz a felhasználóknak.

RSR, avagy AMD Radeon Super Resolution



Nem érdemes kihagyni a Radeon Super Resolution-t, vagyis az RSR-t sem, mely kifejezetten az RX 5000 kártyák, és az annál újabb generációk jövõbeli tulajdonosait támogatja majd. Ez egy driver szintû funkció, amely alapvetõen megváltoztatja a grafikus kártyáról a kijelzõre érkezõ kimenõ jelet. RSR nélkül a grafikus kártya vagy alacsonyabb felbontású jelet ad ki, és a monitor hardverére bízza a felskálázást, vagy pedig belsõleg mindent felskáláz a monitor natív felbontására, és már a feldolgozott képet küldi a kijelzõre. Az RSR engedélyezésével az AMD GPU-k az utóbbi megközelítést alkalmazzák, azzal a további elõnnyel, hogy az (egyelõre elsõ generációs) FSR algoritmust használják az alacsonyabb felbontások natívra való felskálázására. Mivel az RSR-t az új 22.3.1-es verziószámú Radeon szoftverrel már elérhetõvé is tették, amennyiben valaki RX 5000 szériás kártyát birtokol, bármikor megbizonyosodhat az RSR képességeirõl.


Jelenleg elvileg fennáll egy furcsaság, miszerint kizárólag akkora felbontásra skálázhatjuk fel a képet, amekkora kijelzõnk maximális natív felbontása. Ha tehát van egy 4K monitorunk, de 1440p-ben játszanánk, a bekapcsolt RSR erre egyelõre nem kínál lehetõséget. Érdemes hozzáfûzni, hogy ez közel sem akkora probléma, mivel a felskálázási eljárás rengeteg extra képkockát termel másodpercenként, mely játéktól függõen minimum 40, de akár 100 és 160% közötti többletet is jelenthet. Érdemes tehát kísérletezni a grafikai beállításokkal, hogy megtaláljuk a száumknra ideális kombinációt. Az AMD munkája összességében kifejezetten ígéretes, de a többség számára valószínûleg a késõbb érkezõ FSR 2.0 lesz igazán izgalmas, melyrõl többet legkorábban március 23-án, a korábban már beharangozott GDC rendezvényen árulnak majd el.

2022. 03. 18

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.