2022. 09. 28

Megkezdődött a Ryzen 7000 CPU-k forgalmazása

Hivatalosan is véget ért a várakozás a Zen 4-re, megindult a Ryzen 7000 széria forgalmazásaHivatalosan is elrajtoltak a Zen 4 CPU-k!

Az AMD kiváló Ryzen 7000-es sorozatú processzorai kiléptek az előkészületi fázisból és szeptember 27-ével kezdődően megindultak az üzletek felé. A napokban az első komolyabb tesztek is elárasztották az online felületeket, így végre képet kaphatunk arról, hogy mit hozott tető alá az AMD a Zen 4-es termékekkel.


Az olyan nagy érdeklődésre számot tartó hardverek esetében, mint a videokártyák és processzorok, az elsőszámú kérdés többnyire az elérhetőség, és nincs ez másként az új Zen4 processzorokkal sem. Az AMD CPU-k kínálata elég stabil volt az elmúlt évben, azonban még a jobb időszakokban is előfordul, hogy a keresett processzorok gyorsan elfogynak a megjelenéskor. Az indulókészletek gyakran meglehetősen szűkösek, az előző generációból pedig a Ryzen 9 5950X és 5900X különösen nehezen volt beszerezhető, és valószínű, hogy a Ryzen 7000-es sorozat csúcskategóriás társaikra is hasonlóan nagy lesz a kereslet.


Ahogy azt előre sejtettük, a megjelenést követő napokon még korai lenne arra számítani, hogy máris visszaköszönjenek a hazai hardverboltok polcairól, de az USA és az Egyesült Királyság például már kapott az új termékekből. A Best Buy egyelőre a Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X és Ryzen 5 7600X modelleket tartja raktáron. Ami ebben az esetben különösen bíztató jel, hogy a bolt a hozzájuk tartozó MSRP-n, tehát az AMD által ajánlott kiskereskedelmi áron kínálja a CPU-kat. A Newegg felületén szintén hasonlóképpen találjuk a Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X és Ryzen 5 7600X modelleket. Az amerikai Amazonon azonban még hiába kerestük őket, ott egyelőre nem találtam meg az új chipek egyikét sem, a szintén amerikai Micro Center pedig csak bolti átvételre kínálja ezeket a CPU-kat, így csak azok férhetnek hozzájuk, akiknek nem okoz gondot elautózni értük. Az Egyesült Királyságban az Overclockers a teljes termékcsaládot raktáron tartja, és azonnal készen áll a szállításra, a helyzet pedig remélhetőleg hamarosan az EU országaiban is hasonlóan pozitívan alakul.


Kiszúrni sem lesz különösebben nehéz ezeket a chipeket, ugyanis vadonatúj és nagyon feltűnő fekete csomagolásban érkeznek, ami segít megkülönböztetni őket a régebbi Zen 2 és Zen 3 lapkáktól. Ahogy az is, hogy a vékonyabb dobozkákban ajándék ventilátort már nem fogunk találni. Ha valaki azt tervezi, hogy nem vár a magyarországi kínálatra és még ma rendel egyet valamelyik külföldi kereskedőtől, számítson rá, hogy a nagy érdeklődés miatt több időbe telhet a szállítás, garanciális ügyintézéshez pedig szépen vissza kell majd postáznia az országba, ahonnan a csomagja elindult, az intézkedés csak azután indulhat meg. Akárhogy is, mindenképpen szükség lesz hozzá egy kompatibilis AM5-ös alaplapra is. A korábbi generációs Ryzen processzorokkal ellentétben az új Ryzen 7000-es sorozatú lapkákhoz vadonatúj LGA foglalat szükséges, az AM4 ezzel a generációval már nem kompatibilis. Ez azonban sokak érthető bánatára nem csak egy teljesen új alaplapot, de új RAM-modulokat is jelent. Ezek a chipek ugyanis a 12. generációs Intellel ellentétben csak a DDR5-öt támogatják, így abból is be kell szerezni néhány modult. Persze a pénzünkért valóban fantasztikus játékteljesítményt és komoly többszálas teljesítményt kapunk majd.


Bár még nem láttunk mindent, amit az AMD az Intel Raptor Lake-kel szemben fel tud mutatni, nem kétséges, hogy az AMD új processzorai lenyűgöző teljesítménynövekedést nyújtanak a Zen 3 lapkákhoz képest, és bőséges előnyt biztosítanak a játékok alatt is. Eco-módban is kiválóak, ami komolyan hatékonyabbá teszi ezeket a chipeket. Fontos megjegyezni, hogy a CPU-k teljesítették az AMD azon ígéretét, miszerint videojátékokban még a legkisebb Zen 4-es is lekörözi az Intel i9-12900K csúcsmodelljét, mely a tesztek alapján be is igazolódott. A TSMC 5 nanométeres gyártósorairól legördülve közel 1 GHz-es általános órajelemelkedést produkálnak Zen 3-as elődjeikhez mérve, ráadásul ez az első fősodorbeli Ryzen széria, ahol a gyártó mindegyik modellbe ágyazott integrált grafikus egységeket is. Az RDNA2-es chipek az új Call of Duty-t talán nem fogják magas képkockaszámon futtatni, viszont az AMD nem is kér nevetségesen magas felárat a jelenlétükért. Teljesítményük valahol olyan több generációval előtti asztali kártyák szintjén mozog, mint a HD5670 vagy az R7 250, szóval nem csak a 4K-s kijelzők és a HDMI 2.1 támogatásának örülhetünk. Egy Skyrim kaliberű klasszikusnak például bátran nekieshetünk, Valószínűleg a Valorant is játszható, és ugyan csak 720p felbontáson, de a Fortnite is hozza az átlag 60+ képkockát.


A látványosan megnövelt teljesítmény azonban energiát igényel, és bár összesítve hatékonynak nevezhetők, az Intel 12. generációs Performance processzormagjai most jó szolgálatot tesznek, az új AMD-k ugyanis üresjáratban, vagy szimpla filmnézés közben is többet fogyasztanak, mint a konkurencia jelenleg elérhető processzorai. Ami az árakat illet, egyelőre nem merek tippelni a a hazai árszabást illetően, mindenesetre a Ryzen 7 7600X a maga 299 dolláros ajánlott árával elképesztően jó ajánlat, főleg ha az i9-12900K-hoz mérjük, melyet nem csak elér, de sokszor szépen le is hagy játékok alatt. Sajnos a forint elképesztő mélyrepülése sok jóval nem kecsegteti a magyar vásárlókat, de remélhetőleg a vásárlást tervezgetők nem koppannak majd túl nagyot.

2022. 09. 28

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.