2021. 09. 06

Adatokat szivárogtat a rendőrségnek a ProtonMail

Úgy tűnik, hogy nincs az a biztonságos szolgáltatás, ami megkerülheti a törvényeketHatósgi nyomozás esetén mehet az adatgyűjtés.

Manapság a hétköznapi felhasználók számára is egyre kritikusabb szemponttá válik az adatbiztonság kérdése. Míg vannak, akik legfeljebb a nyaralási fotóikat féltik, mások inkább a vállalati, pénzügyi és más, visszaélésre alkalmas adataikat szeretnék megóvni az adathalász technikáktól. Ha biztonságos, mégis egyszerű és egyben ingyenesen hozzáférhető digitális levelezésről van szó, akkor hamar felbukkan a ProtonMail, mint a legjobban ajánlott választás, ám egy aktuális precedens rámutat, hogy egy hatósági eljárástól még a CERN volt kutatói sem nyújthatnak védelmet.


A ProtonMail bő három év tesztelés után 2016-ban mindenki számára megnyitotta kapuit, mely az USA-ból induló megfigyelési botrányok és az online adathalászat folyamatosan növekvő fenyegetése miatt nagy figyelmet is kapott. A levelező szolgáltatás elsőszámú hívószavai tehát az adatbiztonság és a privát szféra voltak, de legalább ekkora hangsúlyt kapott az elérhetőség, a felhasználóbarát kezelőfelület és az a tény, hogy bárki teljesen ingyen férhet hozzá egy olyan megbízható titkosítást ígérő levelezőhöz, mely alapvető funkcióit tekintve semmivel sem bonyolultabb egy hétköznapi Gmail fióknál. A lényeg alapvetően az, hogy kliens oldali titkosítást alkalmaznak, tehát levelünk még azelőtt kódolásra kerül, hogy átkerülne a ProtonMail szervereire, ahonnan tovább halad a címzett felé. Hogy a végponttól végpontig tartó titkosítást elérjük, két jelszó megadására lesz szükségünk, az egyik a szokásos azonosításhoz, a másik az egyéni titkosító kulcsunkat is tartalmazó postafiók lezárásához és feloldásához szükséges.


Mindezt több neves egyetem mellett a CERN, vagyis az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet garantálta, az alapokat ugyanis az internet bölcsőjeként számon tartott szervezet svájci főhadiszállásán alkották meg, a szigorú adatvédelmi törvényekről ismert ország pedig már önmagában sem rossz ajánlólevél. Az érdeklődőknek viszont alapvetően nincs dolga semmi mással, mint ezredszerre is elvégezni egy regisztrációt, a fiókját pedig hagyományos – de kevésbé biztonságos – böngészőből ugyanúgy elérhetik, mint PC-s, Androidos és iOS-es levelezőprogramokkal. Egy újabb jelszó megadásával ráadásul akkor is felhúzhatunk egy védelmi vonalat, ha az adott levelünk célpontja nem ProtonMail-t, hanem mondjuk Gmail címet használ. A Proton Technologies AG néven megalakított szervezet ajánlatát kezdetben tömeges érdeklődés fogadta, mára pedig számos anyagi támogatóra, előfizetőre és több mint egymillió aktív felhasználóra tett szert, éppen ezért büszkén hirdetik, hogy „ma mi vagyunk a világ legnagyobb, biztonságos e-mail szolgáltatója”.


Van akkor bármi okunk az aggodalomra? Nos, technikai értelemben nem feltétlenül, jogi értelemben azonban más a helyzet. Legalábbis erre utalnak azok a friss hírek, melyek szerint a ProtonMail hatósági nyomásra, illetve felkérésre megcáfolta azt az állítását, miszerint nem gyűjt adatokat a felhasználókról, és jelenleg is kritikus információkat szolgáltat ki Európa-, és közvetve az Egyesült Államok bünüldöző szerveinek. A témával foglalkozó források tehát nem is egyetlen ügyhöz kapcsolják az adatközlést, az egyik cikk például klímaaktivisták illegális épületfoglalásairól tesz említést, míg a másik egy amerikai tudósnak küldött halálos fenyegetésekről beszél. A Párizsban zajlott események ügyében nyomozó Europol felszólította a Svájci kormányt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket, mely a Youth for Climate mozgalom levelezésének követését jelentette. A ProtonMail végül az IP-címeket és a levelezésre használt eszközökről megszerzett információkat át is adta, mely azóta állítólag több letartóztatást is elősegített. A másik esetben egy Anthony Fauci néven ismert amerikai immonológust ért halálos fenyegetések miatt, az USA adatközlést kért Svájctól, aki a jogsegélykérelmet nem utasította el és már át is adta a rendelkezésére álló adatokat.

Nem minden marad rejtve.


A ProtonMail a mai napon frissítette az eredetileg 2014-ben közzétett, terjedelmes átláthatósági nyilatkozatát, melyben aprólékosan elmagyarázzák, hogy a svájci hatóságok időnként segítséget kérhetnek tőlük, a jogilag kötelező érvényű állami utasításoknak pedig meg kell felelniük. Tisztázták, hogy ilyesmi két esetben fordulhat elő. Vagy akkor, ha a svájci hatóság utasítja őket, vagy ha olyan külföldi megkeresés érkezik, melyet olyan jogsegélykérelem előzött meg, amit a svájci hatóságok elbíráltak és jóvá hagytak. Ilyen esetben tehát a privát szférát felfüggesztik, majd átadják a kért információkat a svájci hatóságoknak. A lényeg, hogy az az illúzió most szertefoszlott, hogy a ProtonMail minden esetben, például bűncselekmények esetén is elrejti felhasználóit, igaz, a levelek tartalmához nem fértek hozzá, – de legalábbis nem szolgáltatták ki azokat –, csak az ismeretlen személyek azonosításához járultak hozzá.

Az egyértelmű jogi megkötések ellenére a közösség reakciója nem túl pozitív, tekintve, hogy a vállalat ígéretei szerint nem gyűjtenek, illetve nem tárolnak olyan adatokat, melyek a névtelen e-mail fiókokhoz és általuk a felhasználóikhoz kapcsolhatók.

2021. 09. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Téglásy Sándor
2021.09.10
Én személy szerint azt látom, hogy az új szolgáltatók a régi megszokott utat járják. Beetetik a felhasználót, majd szivárogtatnak. Nem lehet egyik szolgáltatóban sem megbízni. Az ún. magasabb szempont minden esetben győz.
Elek Dezső László
2021.09.06
Én személy szerint, nem tartom ezt rossz ötletnek. A bűnözők, aktivisták mindig is a biztonságos, nem nyomonkövethető platformokon fognak kommunikálni, főleg, ha egyre több rá a lehetőségük. A rendőrség kénytelen kérni ezektől a platformoktól különböző információkat, hogy megakadályozzák őket vagy legalább is, hogy nyomonkövethessék.Szerintem ez inkább az átlag embernek szól, mivel nem lopják el az adatait, ha megosztja azt egy hasonló biztonságos platformon például ismerősével - legyen az jelszó, banki adat stb.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.