A hagyományos toronyhûtõk után ezúttal egy különleges modell újul meg
Csak néhány hete, hogy a német be quiet! elõállt a kedvezõ ára és hatékonysága miatt méltán közkedvelt Shadow Rock Slim újragondolt kiadásával, már jön is az újabb vérfrissítés. Míg legutóbb a pénztárcabarát ajánlatok híveit szólították meg egyik kedvenc léghûtésük még hatékonyabb kiadásával, a mostani alkalom már sokkal inkább a prémium kategória rajongóira kacsintgat, méghozzá azokra, akik nem a szokásos megoldásokra kíváncsiak. A Dark Rock TF 2 ugyanis sem megjelenését tekintve, sem az elvárható hatásfokát illetõen nem nevezhetõ átlagosnak.
Ha valaki számára esetleg ismeretlen vagy szokatlan a TF 2 felépítése, a jól ismert Dark Rock fantázianév mögé illesztett TF a top-flow kialakításra utal, vagyis ebben az esetben nem a jól megszokott, vigyázzállásba rendezett tornyokkal találkozhatunk. Helyette a processzorok gyári dobozából, és a kétezres évek Zalman-féle sárgaréz csodájáról is ismerõs fektetett verziót képviseli, mely ügyesen oldja meg, hogy az átlagnál szûkösebb helyet kínáló gépházak tulajdonosainak se kelljen lemondania az elsõosztályú teljesítményrõl. Az eredeti TF modell még 2015-ben mutatkozott be, és talán nem árulok el nagy titkot, hogy a legtöbb tesztelõ kifejezetten kedvelte a látványosan tömzsi formába öntött hatékonyságért, mely a nevéhez hûen még csak nagy zajt sem csapott. A TF 2 ezúttal is csak a legszükségesebb pontokon nyúlt hozzá az eredeti koncepcióhoz, hogy még idõtállóbb modellt faragjon egy amúgy is jól sikerült darabból, mely most még néhány fokkal hatékonyabb, és valamivel könnyebben szerelhetõ lett.
Az egyedi, látványnak sem utolsó szerkezet nagy erénye, hogy mindössze 134 mm magas, így a fekvõ házas összeállítások legjobb barátja lehet. Arról nem is beszélve, hogy mivel alapvetõen két ventilátorral dolgozik, a felsõt szükség esetén lehagyhatjuk róla, így attól a pillanattól kezdve a 107 mm-es mélység garantálja, hogy akár egy aktatáskából is gépházat varázsolhassunk. A másik különlegesség, hogy valójában ez is egy dupla tornyos rendszer, csak az alul sorakozó alumínium lamellák olyan keskeny bordázatot alkotnak, hogy együtt is alig méretesebbek a processzor foglalatánál. Fölötte már a 140 mm-es oldalhosszúságú alunégyzet kapaszkodik a hat darab, egyenként 6 mm-es átmérõvel megáldott hõvezetõ csövekbe, melyek ezúttal a régimódi szabálykönyv szerint nem maguk alkotják a CPU-hoz rendelt érintkezõ felületet, pusztán csak áthaladnak rajta, ám mivel az is réz, ez leginkább dizájn szempontjából lehet igazán jelentõs. A legszélesebb pontja 164 mm-ig terjed, mely a tekergõzõ hõcsöveknek köszönhetõ, ám a típus jellegzetességébõl adódóan akár 49 mm magasságú RAM modulok számára sem jelent majd különösebb akadályt.
A legkavarók amúgy minimális mértékben eltérnek egymástól, mivel az alsó fertályon egy 135 mm-es Silent Wings, a felsõ részen viszont egy Silent Wings 3 foroghat, de amúgy mindkét típus hidrodinamikus csapágyazást használ, PWM-es vezérléssel mûködik, és még a csúcssebesség esetén produkált zajszintjük is megáll 27.1 dB-en, mely talán annyira egy félelmetes érték egy viszonylag alacsony profilú, dupla ventis hûtõtõl. A lapátok amúgy azon változtatások között foglalnak helyet, melyeket a gyártó feltétlenül szükségesnek érzett a teljesítmény a javításához. De ezen kívül jóval fontosabb, hogy a hûtõbordák valamivel vastagabbak lettek, és emiatt mintha kicsit közelebb is kerültek volna egymáshoz. De ne aggódjunk, a tudatos tervezésnek és a kerámiaszemcsékkel megtoldott fekete festésnek hála, további 10 wattot, vagyis összesen 230 wattot lesznek képesek leküzdeni. Nem elhanyagolható különbség, és fõleg azzal együtt nem, hogy a top-flow dizájn a CPU körüli terület tehermentesítésében is segít, ráadásul a ventiket végre rezgéscsillapító gumitalpak támasztják meg. Apróság, de különbözik elõdjétõl a keskeny kis takarólemez is, mely ezúttal nem teszi közszemlére a hõcsövek hegyes végzõdéseit, inkább eltakarja õket és megörvendeztet minket a szálcsiszolt lapra gravírozott, szolid be quiet! felirattal.
Természetesen a megújuló be quiet! hûtõk egyik legfontosabb újdonsága a kényelmesebbre hangolt rögzítõrendszer, mely a korábban nem látott, beépített tartóhíddal is jelzi, hogy ezúttal könnyebb dolgunk lesz. Talán azt sem tartanám túlzó állításnak, hogy végül a körülményes rögzítést érõ kritikák miatt frissülhet majd az összes klasszikus termékük, de akárhogy is, ez sokat dob az összesen 945 grammos hûtõ értékén és megítélésén. A támogatott foglalatok listáján Intel LGA115x, LGA1200, LGA2011 (-3) és Square ILM található, valamint AMD Socket AM3(+) és AM4, az AM5 pedig talán azért nem kerül szóba sehol, mert a szabványos rögzíési módok valamelyike esetleg ott is használható lesz. A Dark Rock TF 2 tehát kompakt, de hatékony megoldás lesz a szûkösebb beltérrel gazdálkodó gépépítõknek, legkorábban augusztus 10-tõl, amikor várhatóan elkezdi átvenni a boltokban a korábbi kiadás helyét.
A dobozban amúgy egy kis tubus DC1-es hõvezetõ komponenst is találunk, és valószínûleg ezt is beleértve az egész csomagra 3 év garanciát kapunk. A gyártó ezúttal az ajánlott fogyasztói árakat sem spórolta le, mely a jelzett 85.90€ alapján nagyjából 31 ezer forintról indulhat, ami nagyjából meg is egyezik a hat éves eredeti változat aktuális árával.