A francia fogyasztóvédelem újabb milliók megfizetésére kötelezte az Apple-t, ezúttal a vásárlók megtévesztéséért
2017 év végén derült ki, hogy a korábban paranoiának, városi legendának gondolt gyakorlat tényleg zajlik, ugyanis az amerikai vállalat frissítéssel korlátozta korábbi készülékeinek sebességét. A lebukás után azzal érveltek, hogy a cél az elöregedõ akkumulátorok okozta mûködési hibák orvoslása volta, ám az, hogy errõl egyáltalán nem tájékoztatták a vásárlókat és a butítást teljes titokban hajtották végre, nem helyezte valami jó fénybe a céget. Az új 8 és X modellek megjelenésére idõzített frissítés erõsítette a gyanút, hogy a manõver célja az eladási számok növelése volt.
Akkor egy közleményben a lítium-ion akkumulátorok jellegzetességeit hozták fel, ám mivel számos más gyártó készülékében is ilyen telepek dolgoznak, a lebukás után felhozott kifogás kissé nehezen volt hihetõ. Korábban nem volt még példa arra, hogy ilyen teljesítményû, és ilyen árkategóriába tartozó készülékek lassításra szoruljanak, pláne, hogy ez több szériát is érintsen (iPhone 6, 6S, SE és 7). A közönség jó része joggal várta el azt is, hogy ilyen helyzetben tájékoztassák õket, és biztosítsanak lehetõséget a javításra, vagy a telefon sebességének opcionális szabályozására.
A felháborodást kedvezményes akkucserével igyekeztek enyhíteni, illetve 2018 elején bevezették az opcionális lassítást, vagyis a processzorok órajelét visszafogó Energiagazdálkodás funkciót. Az Apple ugyan nem ajánlotta, de lehetõvé tette felhasználóói számára, a szoftveres korlátozás kikapcsolását. A bejelentésig beérett a bocsánatkérés is, ám sokan nem tudták komolyan venni az olyan sorokat, miszerint az Apple-t mindig is „a felhasználók érdeke” motiválta. Idõ közben vizsgálat is indult, melyben most született elmarasztaló ítélet.
A vizsgálatot a Halte à l’Obsolescence Programmée (HOP), egy tervezett elavulás ellen dolgozó civil szövetség indította be. A sikert történelmi fontosságúnak nevezték, és kitértek arra, hogy az ilyen módszer jóformán hulladékot csinál a telefonokból, a tömeges készülékcsere pedig súlyos hatást gyakorol a környezetre. A francia Versenypolitikai, Fogyasztási és Csalásmegelõzési Fõigazgatóság döntésének értelmében, az Apple 25 millió eurós bírságot köteles fizetni. Nemrég az olasz fogyasztóvédelmi hatóság is büntetett, az Apple ekkor 10, a Samsung pedig 5 millió eurót fizethetett.
Az Apple kifizeti a bírságot, a francia nyelvû honlapjukon pedig harminc napig köteles egy hivatalos közlemény megjelenítésére.