Árban is a prémium ligában játszik, de végre bõvíti a 4K-s gamer kijelzõk kínálatát
A magas képfrissítéssel megáldott kijelzõk már évek óta egyre nagyobb népszerûségnek örvendenek, és a tény, hogy a 60Hz-es zóna elhagyása ma már nem feltétlenül kívánja meg egész vagyonok kifizetését, az nagy részben az AOC-nak is köszönhetõ. Az amerikai eredetû cég tavaly a legnépszerûbb gamer monitorokat kínáló vállalattá lépett elõ, amit elsõsorban korrektül árazott középkategóriájának köszönhet, mellyel számos játékos számára tették elérhetõ távolságba a 144Hz-es játékélményt. Emiatt azonban egyre nagyobb figyelem irányul a prémium vonalukra is, a két új AGON monitor nagyobb példánya ráadásul egy kissé elhanyagolt, de feltörekvõ kategóriát gyarapít egy igen megnyerõ termékkel.
Az AGON sorozat továbbra is az AOC zászlóshajának számít, mely ezúttal két újdonsággal, az AG324UX és AG274FZ modellekkel bõvíti a flottát. Prémium termékekhez híven, a legfontosabb alaptulajdonságaik mellé több extra funkciót, kényelmi extrát és hangulatteremtõ elemet is kínálnak, de ezúttal talán mégis a nagyobb testvérre és legfontosabb részleteire érdemes elõször odafigyelni. A két termék osztozik néhány specifikáción, az AG324UX azonban több szempontból is kiemelkedõnek mondható. Pár éve sokan még gond nélkül lesajnálták azt, aki 4K felbontáson akart játszani, az új generációs konzolok érkezésével azonban már nem csak a magas felbontás számít egyre reálisabb igénynek, de a mellé társított magas képfrissítés is, mely a monitorok piacán még most is kissé rétegkategóriának számít. Az AOC 32 colos újdonsága azonban nem csak 4K felbontást és 144Hz-es képfrissítést kínál egyszere, de teszi ezt egy megnyerõ, valóban 10-bites színmélységet nyújtó IPS panellel.
A 3840x2160 pixel megjelenítéséhez és a 144Hz-hez kellemesen alacsony válaszidõ is tartozik, az 1ms azonban itt is a szürkébõl szürkébe váltás esetén értendõ, de a vélhetõen 4ms körüli valós késedelemért sem érdemes komoly panasszal élni, a játékra szánt IPS kijelzõk többsége nem igen kínál ennél sebesebb értéket, fõleg nem olyan komoly színhûség biztosítása mellett, mint amit ettõl a paneltõl láthatunk. A dinamikatartományt jelzõ HDR400 minõsítéstõl és az ehhez szükséges 400 cd/m²-es maximális fényerõtõl talán nem dobjuk el az agyunkat, a színterek terén azonban kifejezetten korrektül teljesít. A DCI-P3 esetében 100, az Adobe RGB-nél 107, az sRGB-nél pedig 125 százalékos lefedettséget hirdetnek, így aki játék mellett esetleg tartalomszerkesztéssel is foglalatoskodik, akkor egészen jó társra lelhet ebben a látványosan játékra kihegyezett kijelzõben. Nagyjából 107 millió megjeleníthetõ színárnyalatról van szó, melyek 16 „local dimming zone”, vagyis 16 egyenlõ megvilágítási zóna támogatásával kelhetnek életre a szemeink elõtt.
Az AOC tartogat még meglepetést, ugyanis itt végre elérhetõ a 120Hz-es konzol mód, ami elõre is vetíti nekünk, hogy itt bizony a HDMI 2.1 csatlakozó sem hiányozhat, mely az új típusú asztali játékkonzolok esetén a funkció aktiválásának elsõszámú feltétele. Ezen felül élhetünk a PiP (kép a képben) és a több bemeneti forrás egyidejû megjelenítését kínáló PBP opciókkal is. De akkor jöjjön is a csatlakozókínálat, mely az AGON esetén mindig kellõen bõséges szokott lenni. Esetünkben a 2.1-es HDMI-bõl kettõ is elérhetõ, a teljesértékû DisplayPort 1.4-bõl viszont csak egy, cserébe mindegyik rendelkezik (DSC) Display Stream Compression képességgel. De ha már teljesértékû, a 90 wattra felkészített USB 3.2 Type-C megállja a helyét második DisplayPortként is, ezen felül négy adattovábbításra és töltésre is alkalmas USB-A 3.2 is helyet kapott. A hangról pedig nem csak a két 3.5 mm-es jack, de a 8 wattos DTS sztereó hangszórópár is gondoskodik.
Az extrák sora azonban még tart, hiszen a monitort irányítópulttá avató KVM kapcsoló már aligha nevezhetõ alaptartozéknak. Az extra fizikai kapcsoló/távirányító amúgy is a széria egyik védjegyének számít, a vezetékes kiegészítõvel pedig nem csak az OSD beállításait érjük el, de négy személyre szabott felhasználói színprofil között is könnyedén válthatunk. Az emelhetõség, a dönthetõség, de még a PIVOT mód is alap, ahogy a 100 x 100-as VESA rögzítõpontok is. Ami talán kevésbé alap, az bizony a várható ára, az AG324UX ugyanis 3 év garanciával együtt is 900 fontról indul, ami bizony durván 370 ezer forintnak felel meg. A specifikációkat tekintve azonban ez nem igazán meglepõ, ebben a kategóriában viszonylag kevés versenyzõ van, de remélhetõleg a gyártók rákapnak az ízére, így idõvel talán ez is olcsóbbá válik, ahogy az korábban megtörtént a 120-144Hz-es FHD monitorokkal.
Az AOC készült egy másik modellel is, mely elsõ ránézésre jóval kevésbé a határok feszegetésérõl szól, cserébe az ára is valamivel kevesebb, mint a fele a 4K-s modellnek. Az AG274FZ egy alapbeállításon 240Hz-en ketyegõ IPS panelt dolgoztat, ezt azonban 27 hüvelyken és 1080p felbontáson teszi, mely ekkora képátló mellett sokak számára már nem feltétlenül ideális az alacsony pixelsûrûség miatt. 10-bites panel ebbe az árkategóriába sajnos már nem fért bele, így a DCI-P3, Adobe RGB, NTSC és sRGB színtérlefedettségek is csak 86, 92, 94 és 111 százalékosak, változatlan viszont a 400 cd/m² és a HDR400. A DTS hangszórók is maradtak és 5 wattosak, a két HDMI érthetõ okokból 2.0-ra csökkent, a DisplayPort 1.4-ek számát viszont Type-C hiányában megduplázták. A négyes USB 3.2 hub és a két 3.5mm-es jack szintén elérhetõk, ahogy a külsõ távirányító is, ráadásul itt állítólag még három, a kávákra rögzíthetõ védõpajzsot is kapunk.
Az érdeklõdõket 260Hz-ig túlhajtható képfrissítési értékkel igyekszik elcsábítani, mely azért nem olyan rossz ajánlat, ha kisebb összegért keresünk szélsebes panelt, extrákkal felvértezve. A közös pontok között még megtalálható az 1000:1 statikus kontrasztarány, a szintén visszatérõnek számító kihajtható fejhallgató tartó, a hátoldali ARGB és a szakadozó képet elhárító NVIDIA G-Sync Compatible és AMD FreeSync Premium technológiák. Az állvány frontjába ágyazott kis LED projektor túlzásnak tûnhet, de ettõl még mindkét modell kapott belõle egyet, így az ASUS ROG emblémája után az AGON logót is az asztalunkra varázsolhatjuk, méghozzá két színben. Az AG274FZ összességében jóval barátságosabb áron indul, a 390 fontos kezdés ugyanis nagyjából 148 ezer forintnak felel meg.