A Facebook Amerikában már csorgatja az újdonságokat tartogató frissítést
A Facebookot azzal biztosan nem vádolhatjuk, hogy nem tart lépést a tömegek igényeivel, ugyanakkor legalább annyira érvényes az az állítás is, hogy folyamatosan igyekszik formálni is azokat. Erre jó példa a Facebook és a kapcsolódó közösségi szolgáltatások folyamatos frissítése, mely egyfelõl igyekszik elérhetõvé tenni a legnépszerûbb funkciókat, ugyanakkor minden alkalommal alkalmazkodásra készteti a jól bevált rendszerhez szokott felhasználókat. Ez történik most a Facebook Messenger szolgáltatásával, ami ismét megváltozik, a felszínt jelentõ logón kívül azonban jónéhány újdonságot is tartogat.
A Messenger már jó ideje önálló alkalmazás formájában is ellátja a közvetlen kapcsolattartás szerepét, és már olyannyira önálló életre kelt, hogy a fejlesztõk néha oda-vissza passzolgatják a különféle új ötleteket a Facebook és a Messenger appok között. Most a mobilos változat érkezett egy újabb állomásához, és jól látható módon elhozza a hosszú ideje híresztelt összeolvadást az vállalat másik szupernépszerû közösségi felületével, az Instagrammal is. Erre a klasszikus Messenger embléma megváltoztatása tesz látványos jelzést, melyet a jól ismert kék szín helyett egy kékbõl lilás rózsaszínbe hajló logó vált, még akkor is, ha ez sokaknak az ízlésébe gázol. Az appok tehát megkapják a közvetlen összeköttetést, így bármelyiket is használjuk éppen, az üzenetküldõ funkció közös lesz, így mindkettõvel elérjük majd a másikat. Ha minden igaz, azt azért ránk bízzák majd, hogy melyik alkalmazásban szeretnénk fogadni a megkereséseket, így beállíthatjuk, hogy üzenet, illetve hívás esetén melyik app legyen az elsõdleges.
A színek amúgy ennél az ikon apró, de figyelemfelkeltõ változásánál jóval nagyobb szerepet is kapnak, mivel a módosult kezelõfelület témákkal és színekkel is feldobhatóvá válik, feltételezhetõen a könnyed és fiatalos hangvétel erõsítésének érdekében. Az üzemeltetõ szerint a Messenger egymilliárd felhasználójából tízmillióan egészen biztosan napi szinten színezgetik a csevegéseket, ezért most õk is nagyobb hangsúlyt fektetnek a testreszabhatóságra. Teszik ezt például egyedi matricákká alakítható szelfikkel, egy raklap új emoji reakciókészlettel, a képernyõn felvillanó vizuális effekttel (ajjaj), illetve az Instagramba már szeptemberben bevezetett "Vanish Mode" átemelésével. Utóbbi talán a legérdekesebb lehetõség, mely egyszerûen végleg eltünteti az üzeneteket, miután a másik fél elolvasta azt (a véglegesség persze csak a felhasználók számára érvényes, hiszen jól tudjuk, hogy a Facebook a világ végezetéig eltárolja az utolsó bit adatot is). A funkció a böngészõk inkognitó módjához lesz hasonló, mely jóval kevesebb adatot enged ki a kezeink közül, a Snapchat felhasználóinak pedig valószínûleg ismerõs lehet, hiszen ott már korábban elérhetõvé tettek egy hasonló lehetõséget, ahol a továbbított képek és üzenetek, a beszélgetés után többé nem visszakereshetõk.
Az appok közösségi jellegét erõsíti a Watch Together nevû nóvum is, mely nem tesz mást, mint a videóhívásokba integrálja a közös filmnézés lehetõségét. A YouTube-os reakcióvideókhoz hasonlóan a konferenciabeszélgetések közben közösen tekinthetünk meg Facebook videókat, a vertikális mobilkijelzõkre szabott IGTV tartalmakat, filmeket és TV mûsorokat, és állítólag nem menekülünk a hamarosan becsapódó Reels-tõl sem, mely természetesen az Instagram alternatívája lesz a TikTokra, rövid 15 másodperces klipekkel. A kevésbé meglepõ fejlesztések között még finomításra kerülnek olyanok is, mint a közvetlen üzenetre adott reakciók, a kiválasztott személyekkel vagy csoportokkal közvetlenül megosztható tartalmak, továbbá azon személyek vagy csoportok megjelölésének lehetõsége, akitõl szívesen, vagy sohasem fogadunk üzenetet, beleértve ezek teljeskörû blokkolását, esetleg jelentését. A biztonság, illetve a kényelmes kommunikáció érdekében tehát nem csak a színes szagos chat ablakok fölött lesz nagyobb hatáskörünk, de jobban uralhatjuk az egész szolgáltatást is, ami nem egy elhanyagolható szempont.
Az appok közötti kommunikációt és a kibõvült szolgáltatásokat egyelõre Észak-Amerika tesztelheti, de a Facebook ígéretei szerint hamarosan a világ többi részére is ráöntik a frissítéseket, így a felhasználóknak érdemes lélekben felkészülni az újabb változásokra. Reméljük, hogy a Messenger app korábban sokat kritizált tárhely- és erõforrásigényét ez nem fogja negatív módon befolyásolni, hiszen saját bevallásuk szerint is igen sokat dolgoztak azon, hogy ezeken enyhítsenek.