Az AMD október elején és végén is tart egy-egy hardverbemutatót
Az Intel 10. generációs processzorai kevés meglepetéssel szolgáltak az érdeklõdõknek, hiszen maradtak a jól bejáratott biztonságos úton, a végletekig hajszolt és erõsen korosodó 14nm-es gyártástechnológiával, minimális játékok alatt mérhetõ teljesítménnyel. A Comet Lake szériánál jóval izgalmasabb elõrelépést tett az Nvidia, hiszen az új Ampere kártyák az elõd Turinghoz képest is méltányolható elõrelépést mutatnak, még akkor is, ha a kétszeres teljesítmény ígéretét érdemes lesz fenntartásokkal kezelni (hivatalosan a Minecraft RTX és Quake II RTX esetén érvényes a dupla sebesség, köszönjük Nvidia.). Ezek után már tényleg az AMD térfelén pattog a labda, de szerencsére már tart a bemelegítés, közelegnek a bejelentések, és fokozatosan érkeznek a kedvcsinálónak szánt termékelõzetesek is.
A várakozás feszültségét az AMD vezérigazgatójának, Dr. Lisa Su-nak a Twitteres bejelentése igyekezett enyhíteni, de ha ez lehetséges, akkor inkább csak tovább fokozta a hangulatot, hiszen végre kiderült, mikor rántják le a leplet az egymás után érkezõ processzorokról és videokártyákról. Elõször a Ryzen processzorcsalád következõ generációját ismerhetjük meg, a Zen3 mikroarchitektúrát ugyanis október 8-án tárják a közönség elé, ez a nap ráadásul a piaci start kezdetét is jelenti, tehát az értékesítés valóban még a karácsonyi szezon elõtt megkezdõdhet. A továbbfejlesztett 7nm+ gyártástechnológiára épített Zen 3 talán az év legizgalmasabb hardveres újdonsága, melynek gyártása elvileg már a TSMC fejlett EUV (extrém ultraibolya) litográfiájával történik, így jóval sûrûbb tranzisztorelrendezés válik lehetségessé. Az elõzetes információk és a Zen sorozatnál tapasztalt generációs ugrások alapján, ezzel akár 20%-kal nagyobb tranzisztorsûrûség, és nagyjából 10%-kal kedvezõbb energiafogyasztás érkezhet a Zen 2-höz viszonyítva. Ha a fogyasztói árak terén is tartják a magabiztosan prezentált színvonalat, az bizony újabb pofon lehet az Intelnek, aki az emelkedõ órajeleket csak erõs fogyasztással, és viszonylag magas árak mellett képes teljesíteni.
Október 28! Ez a hivatalos dátuma az új RDNA2 grafikus architektúrát útjára indító bejelentésnek, mely végre lezárja az ipari szivárgásokkal és pletykákkal terhelt várakozás idõszakát. Az Nvidia már nagyjából kiterítette lapjait, a külföldi tech-oldalak pedig már nyúzzák az RTX 3080 elsõ tesztpéldányait, így jó eséllyel október végére pontosan tudni fogjuk, hogy mit kell produkálnia az úgynevezett "Big NAVI" GPU-nak, hogy versenyre kelhessen a zöldek aktuális csúcskategóriájával. Amit az eddigiek alapján várhatunk, az az RTX 2080Ti erejének meghaladása, hogy az AMD kártyáit végre ne csak a középkategóriában legyen érdemes összevetni az Nvidia ajánlataival.
Ha az a 30%-os erõfölény tényleg reálisnak bizonyul, a kompromisszumoktól mentes 4K-s játékélmény valóban gond nélkül elérhetõvé válik, fõleg most, hogy már a két újgenerációs konzol gyártója sem éri be kevesebbel. Bár mindenki szeretne csodát látni, az Nvidia elõnyét nem lesz könnyû meghaladni, ugyanakkor rég voltunk ilyen közel ahhoz, hogy igazán szoros versenyt láthassunk VGA fronton is. Kíváncsiak vagyunk, hogy az egyre nagyobb fókuszba kerülõ sugárkövetés technológiájára is hasonlóan nagy hangsúlyt fektetnek-e, mint az RTX 3000, mely igyekszik jóvá tenni a Turing kártyák gyengécske szereplését. Azt már csak széljegyzet gyanánt tûznénk ide, hogy az aktuális pletykák alapján az RX 6000 fogyasztása nagyjából 275 watt környékén alakul. Ezzel elvileg az RTX 3070 és 3080 között foglalhat helyet, ugyanakkor ha a fogyasztási keretet 300 wattig, vagy még egy kicsivel feljebb toljuk, az RTX 3080 kihívása sem tûnik lehetetlennek.
Nyilvánvaló, hogy a bõ egy hónapos visszaszámlálás sem telhet teljes csendben, így az AMD meg is kezdte az új Radeonok promócióját, méghozzá az RX 6000 sorozat referencia dizájnjának leleplezésével. Valószínûleg az RDNA2 architektúra zászlóshajóját tisztelhetjük a képeken látható kártyában, és így 2020-ban már azon sem lepõdhetünk meg igazán, hogy a csatlakozókat és a hûtést is egy Fortnite-on belül prezentált modell vizsgálata hozza közelebb az érdeklõdõkhöz, amit ha szeretnénk, ide kattintva meg is tekinthetünk. Ami biztos, hogy a két foglalatnyi helyet elfoglaló hûtésen három darab, nagy légáramot produkáló axiális ventilátor pörög majd, mely a nagyjából 30 cm hosszúságú kártyát teljes hosszában lefedõ alumínium bordázatot tehermentesíti. Ami a csatlakozókat illeti, egy pár DisplayPort mellett valószínûleg egy 2.1-es HDMI, és egy USB Type-C látható. Utóbbi szerepe a VirtualLink alacsony kihasználtsága okán nem teljesen egyértelmû, de az sem kizárt, hogy Thunderbolt támogatás érkezik, egy ilyen egységes Type-C porton keresztül pedig elérhetõvé válna a DisplayPort, Thunderbolt és az USB 3-4 adatfolyamok közvetítése is, a kompatibilis profi monitorok pedig kapnának modern csatlakozási lehetõséget. Ezen felül az is jól megfigyelhetõ, hogy a rendszer két 8-tûs PCIe csatlakozón keresztül veszi a fel az energiát. Magát a három axiális légterelõt alkalmazó gyári dizájnt pedig másodszor veti be az AMD, de ez a megoldás külsõségeit tekintve is a Radeon VII-re emlékeztet.
Amitõl igazán aggódhatunk, hogy problémás lesz az árukészletek folyamatos biztosítása. Az ellátás a kezdeti idõszakban szinte minden nagyobb start esetén akadozni szokott, az Nvidia újdonságait például sokan már most az "elõrendelésben elfogyott" kategóriába sorolják, ugyanakkor a véget nem érõ pletykaáradatból sajnos az is kiszûrhetõ, hogy az AMD gyártóaprtnerei három hónappal a bejelentés elõtt még hozzá sem fértek a gyártáshoz szükséges anyagokhoz, ami azt is jelentheti, hogy a várakozás hosszabbra nyúlhat, mint korábban bármikor. Egyelõre várjuk, hogy mivel lép elõ az AMD, aki az Intel és az Nvidia árnyékában képes volt hét éve nem látott piaci részesedést elérni, és folyamatos növekedést produkálni. Induljon hát a vadászat, a "vörös októberre"!
Végezetül pedig egy kis meglepetés, hiszen aki esetleg nem követi szorosan a híreket, talán lemaradhatott az ismeretlen Radeon kártya eredményeit mutató benchmark eredményrõl, melyet ismét az AOTS (Ashes of The Singularity) teljesítménytesztjérõl készült képek formájában ismerhetünk meg. A képen jól látható, hogy 4K-s felbontáson végzett próbák esetén a Radeon nagyjából az RTX 2080Ti-hoz hasonló képkockaszámot produkál, ez pedig nagyon gyanússá teszi, hogy a Big NAVI-t tisztelhetjük benne. Annyi biztos, hogy ezzel szépen lehagy még egy alaposan feltuningolt RX 5700 XT-t is, körülbelül 20 százalékos fölénnyel. Egy RTX 2080Ti tuningolva azért így is odapörköl neki, viszont az új RX-ekben rejlõ tuningpotenciált még nem ismerjük, mindenesetre számítunk még meglepetésekre, az október 28-án esedékes bemutatón, melyrõl természetesen beszámolunk majd.