2019. 07. 09

Ha az AMD beindul - Jól teljesít a Radeon RX 5700 és 5700XT

Elszabadult az AMD – Ryzen és Navi megjelenés

Megtört végre a csend, és megérkeztek az első független tesztek az AMD új 7nm-es hardvereiről. A Zen 2 processzorok és a Navi GPU-ra épülő RX5700-as sorozat tagjai már megjárták első útjukat a tesztelőknél, az embargó lejártával pedig nyilvánosságra kerültek az eredmények. A látottak alapján az AMD nem okozott csalódást az érdeklődőknek, hiszen évekre előre feladta a leckét az Intel-nek, az Nvidiának pedig végre újra valódi ellenfele akad, igaz, egyelőre csak a középső kategóriában. Lássuk hát, hogy mire számíthatunk a középkategóriát támadó Radeon RX 5700 és Radeon 5700 XT videokártyáktól.

Radeon RX 5700 és RX 5700 XT

Bevetés előtt vizsgálódhatunk egy kicsit

Az elmúlt hetekben rendületlenül, és teljes csendben zajlottak a tesztek, és egy időben akár tíz videokártya képességei is összevetésre kerültek, hogy a megjelenés napján releváns adatokhoz jusssanak az érdeklődők. Ahogy azt korábban már bejelentették, az Nvidia is lépéseket tett, hogy megőrizze versenyképességét a felső-középkategóriás VGA-k piacán, így még az AMD előtt útjára indította a fantáziadús, RTX SUPER névre keresztelt kártyáit. Az alig 8 hónapja piacon lévő RTX széria frissített változatai, beindították a várt versenyt a két vállalat között, hiszen az AMD, válasz gyanánt még a megjelenés előt csökkentette az RX 5700 és RX 5700XT kezdőárait. Az Nvidia húzása sok vásárlónak kellemetlen pillanatokat okozhat, hiszen a tuningolt Turingok leváltják fiatal elődeiket a boltok polcain, viszont azokkal azonos áron lesznek kaphatók. A két Navi áresése viszont kellemes meglepetés, hiszen az RX 5700 XT átszámítva nettó 116 000 Ft-ról indul, míg vetélytársa, az RTX 2070 SUPER 145 000 Ft-ról. Még jobb a helyzet az RX 5700 esetén, hiszen a durván 100 000 Ft-os alapára, nagyjából 15 000 Ft-tal kedvezőbb a vele szemben álló RTX 2060 SUPER-nél.

Na, vajon melyik lehet az XT változat?


Az RX 5700 és RX 5700XT bizonyítja, hogy az AMD végre valóban játékra optimalizált hardverekkel igyekszik megtörni az Intel egyeduralmát, hiszen ár/érték arányban több mint versenyképes termékekről beszélhetünk. A vizsgált kategóriába vitathatatlanul a 2560x1440-es, vagyis WQHD felbontás az optimális terep játékok alatt, a kártyákban rejlő potenciál tehát itt mutatkozik meg igazán, bár adott esetben még a 4K sem indokolatlan magasság. A tesztek alapján jól látható, hogy az RX 5700XT a legtöbb esetben kérdés nélkül maga alá gyűri az RTX 2070-et, az RTX 2070 SUPER viszont elég közel áll az RTX 2080-hoz, így többnyire sikerül lehagynia az erősebb Navit. Az eredmények még így is tartogatnak meglepetéseket, ugyanis a megfelelően optimalizált játékok alatt, az 5700 XT még az RTX 2080-nál is képes volt jobb számokat teljesíteni. Ez persze nem általánosságban nem jellemző, és ebben a szegmensben nem is elvárható, mégis pozitív fényt vet a széria, illetve az RX 5700 XT jövőjére nézve.

A meleg levegő ugyan nem jut be a házba, a kártya viszont jobban melegszik mint egy nyitott, több ventilátoros hűtővel.

Az RX 5700-nak sincs oka szégyenkezni, hiszen egy kiválóan árazott kártyáról beszélünk, mely Full Hd, és WQHD felbontás mellett is számos esetben le tudta előzni az RTX 2060 SUPERT, máskor alig néhány képkockányi lemaradással követte. Az RTX 2060 többnyire alulmaradt a versenyben, mivel az 5700 a legrosszabb esetben is azonos FPS-számot produkált vele. Érdekesség gyanánt, a Vega 56 és Vega 64 kártyák, a legtöbb esetben a lista végén, az RTX 2060-nal osztoztak az utolsó három helyen. Bár az erőviszonyokat erősen befolyásolják a választott játékok is, a két RX erősen tartja a pozícióját a versenyben. Az egyöntetűen pozitív beszámolók ellenére, a vásárlás előtt néhány tényezőt mindenképpen érdemes figyelembe venni, hiszen a kártyák órajele, ára, fogyasztása és a GPU-k melegedése nem elhanyagolható szempontok.

Gigabyte kártya gyári hűtővel

Le kell szögezni, hogy a 7nm-es gyártástechnológia egyértelmű előnyt jelent az AMD számára, akár a GPU-kból kipréselhető maximális órajeléről, akár a fogyasztásról és a párhuzamosan fellépő hőtermelésről van szó, melyek egy videokártya teljesítményére, és élettartamára is komoly hatást gyakorolnak. Ahogy arról már korábban szó esett, az AMD a klasszikus gyári hűtéssel, vagyis az egy ventilátoros, zárt "blower" rendszerrel indítja útjára a két Navi-t. A döntés nehezen indokolható, hiszen már az Nvidia is rájött, hogy egy hagyományos nyitott kialakítású, legalább két ventilátoros hűtéssel sokkal jobb eredményeket ér el egy kártya, nem beszélve a várható élettartamról. Azt is fontos kiemelni, hogy aki várta az RX szériát és meggyőzik a teljesítményadatok, semmiképp se vesse rá magát az első elérhető példányokra, inkább várja meg a gyártópartnerek egyéni, optimalizált hűtéssel ellátott változatait. A mérések szerint a 7nm-es Navi chipekkel valóban visszafogott fogyasztással számolhatunk, és a két Navi kártya az átlag, és a terhelés alatti maximum értékekben is jobban teljesít, mint bármelyik ellenfelük az RTX száriából. Egyedül az alap RTX 2060 átlagfogyasztása volt képes nagyjából 13W-tal visszafogottabb értékre, mint az RX 5700. Viszont nem ilyen impozáns a helyzet, ha a melegedésről van szó, az egyik tesztben a gyári hűtővel szerelt RX 5700, alig 2 Celsius-fokkal volt hűvösebb az RTX 2080-nál. Az 5700 XT pedig az összes kártyánál forróbb volt, ebben az esetben 84 Celsius-fok. Nagyobb melegedés pedig hosszú távon egyenlő a rosszabb átlagteljesítménnyel. Már korábban is láthattuk, hogy az RX kártyák (első sorban az XT) képesek akár a 2000MHz-ces órajel meghaladására is. A fent vázolt tesztben az 5700 XT 1950Mhz-en tetőzött, a kisebb testvér pedig 1744Mhz-ig jutott. Egy megfelelő és hatékony hűtés elég alacsonyan tartja a hőértékeket, így a kártya stabilabban képes a magasabb órajelek megtartására, a gyári hűtő tehát nem csak az élettartamot, de az általános teljesítményt is visszavetheti. Sajnos a tapasztalatok is azt mutatják, hogy a türelmetlen felhasználók, 1-2 év használat után, sok esetben kártyájuk korai halálával számolhatnak. Kíváncsian várjuk, hogy az augusztusban megjelenő változatok miként dolgoznak hűvösebb környezetben.

Nvidia RTX 2060 a világ ellen

A kártyák teljesítménye százalékban, az RTX 2060-hoz viszonyítva


A mérési eredmények átlagolásával megkapjuk a döntéshez szükséges viszonytási alapot, melyhez az RTX 2060-at hívtuk segítségül. 1440p-s felbontás mellett az RX 5700 nagyjából 15%-kal, az RX 5700 XT pedig jó 28%-kal magasodik a legkisebb RTX fölé, 1080p estén pedig nagyjából még 2%-kal nő ez az előny. A Radeon 
RX 5700 és RX 5700XT tehát teljesíti az ígéreteket és nagyjából megfelel az előzetes eredményeknek is, így az 5700 átlagban erősebb mint az RTX 2060, az 5700XT pedig könnyedén megfogja az RTX 2070-et. Az Nvidia, az alig 8 hónapos RTX szériát frissítette, eközben az AMD a beígért nettó árakhoz képest, átlagban 10-15 000 Ft-tal olcsóbban kínálja legújabb kártyáit. A SUPER széria nagyjából a Ti-jal egyenértékű, ám míg SUPER kártyák némelyike leváltja elődját, az RTX 2080Ti mint legerősebb Turing, továbbra is a kategória tetejét képviselheti. Az AMD természetesen hardveres sugárkövetést nem kínál, ám azt már nekünk kell eldöntenünk, hogy mekkora hangsúlyt fektetünk az Nvidia által kínált lehetőségre. Az AMD mellett a kiegyensúlyozott teljesítmény, a jövőbiztos architektúra, a várhatóan magas órajelek, a gyártási technológiából adódó kedvező fogyasztás, és nem utolsó sorban a versenyképes árszabás szólnak. Az AMD új termékei még nem vették be az európai boltokat, de hamarosan meg kell érkezniük, azonban mindazok, akik nem tervezik a gyári hűtést azonnal vízhűtő rendszerre cserélni, inkább várják meg a megbízhatóbb, egyedi léghűtéssel ellátott változatok megjelenését.

KD - PCX

2019. 07. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.