Az AMD ismét frissítette egy elsõ generációs Ryzen processzorát, mely a magok mellett egyéb területen is fejlõdött, jelenleg mégsem ez a legjobb ajánlat, ha viszonylag limitált keretbõl gazdálkodunk.
Január végén futott be a meglepõ hír a felturbózott Ryzen 5 1600-ról, mely a frissítés által felzárkózott a közkedvelt Ryzen 5 2600-hoz. Mivel az elsõ generációs Zen helyére 12nm-es Zen+ került, így ez továbbra is az egyik legjobb ajánlat, ha baráti áron szeretnénk hat maghoz és kellemes játékteljesítményhez jutni. Most pedig megérkezett a Ryzen 3 1200 frissített kiadása is, szintén AF jelöléssel, Summit Ridge helyett Pinnacle Ridge magokkal a kupak alatt. Az újdonság szép lassan le is váltja elõdjét a boltok polcain, és ez alapján az sem kizárt, hogy az AMD lassacskán minden korábbi modelljét frissíti majd, hiszen azok további gyártása már kevésbé lenne jövedelmezõ.
A Ryzen 5 1200 évekig volt az olcsó processzorok egyik legnépszerûbb darabja, és most többet kínál, mint korábban, köszönhetõen a jóval hatékonyabb Zen+ architektúrának. Az AMD minden specifikációt megtartott, tehát továbbra is 4 magot és négy logikai szálat kapunk, 3.1 Ghz-es alap órajellel és 3.4 Ghz-es Boost frekvenciával, továbbá nem módosult sem a gyorsítótár mérete, sem a 65 wattos TDP. Ennek ellenére az alacsonyabb csíkszélesség minden bizonnyal javít egy keveset az energiahatékonyságon és növeli az IPC-t, vagyis az egy órajelciklus alatt elvégezhetõ mûveletek számát. A váltással együtt jár a Precision Boost 2 és a hatékonyabb Turbo, a gyorsítótár is sebesebb lesz, a memóriavezérlõ pedig támogatja a gyorsabb DDR4 RAM-okat is (2666 MHz helyett 2933 Mhz).
Az új kiadás beazonosítása ezúttal is pofon egyszerû lesz. Eddig a dobozon YD1200BBAEBOX, a CPU felületén YD1200BBM4KAEBOX kód volt látható, az újdonság esetén azonban a YD1200BBM4KAFBOX, illetve YD1200BBAFBOX azonosítókat érdemes keresnünk. Ha a sor végén AF végzõdést látunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy megfelelõ terméket kaptunk, melyhez továbbra is jár majd az alacsony profilú gyári Wraith Stealth hûtõ. A jelenlegi információk alapján az új CPU gond nélkül mûködik majd a 300-as, és az annál újabb lapkészlettel szerelt AM4-es alaplapokkal, a BIOS frissítése tehát ajánlott, de nem feltétel.
Vásárlás elõtt azért érdemes megállni egy pillanatra és körülnézni az ajánlatok között, ugyanis nagyon úgy néz ki, hogy az árak nem minden esetben igazodnak a termék által képviselt kategóriához. Ha most vásárolnánk költséghatékony processzort, jobban járunk, ha a sokat dicsért hat magos és tizenkét szálas Ryzen 5 1600 AF-re esik a választásunk, mely konkrétan 2000 Ft-tal olcsóbb 4 magos, 4 szálas kisöccsénél. Az 1200-as Ryzen aktuális árai indokolatlanok az erõsebb ajánlatokhoz képest, így amíg a készletek engedik, érdemes inkább a Ryzen 5 szériából válogatni, hiszen kevesebb pénzért most jóval többet kapunk. Reméljük az 1200AF érkezésével az árak is normalizálódnak, az AMD már megkezdte a kiszállítást.