2019. 06. 12

Elmarad a forradalom? Radeon RX5700 és RX5700XT videokártyák

Elmarad a forradalom? AMD RX5700 és RX5700XT

Elérkezett hát az E3, és a nap, amikor az AMD végre bevezette az új Navi GPU-val hajtott videokártyáit. A Computexen már promózott szériát két példánnyal indítják útjára, ám azt az előrelépést amit a Ryzen széria hozott, a Navi egyelőre nem tudja megismételni.

Egyelőre nem izzad túlzottan az Nvidia


A bejelentést hatalmas várakozások előzték meg, hiszen az AMD a Ryzen processzorokkal nem csak árazásban, de hatékonyságban is képes az Intel fölé kerekedni, ezzel hosszú évek után nehezen megkérdőjelezhető választássá válhat a játékosok számára is. De mi a helyzet a videokártyákkal? A komolyabb igényű felhasználók számára édeskevés egy-egy jól sikerült APU, mikor az asztali videokártyák felső kategóriájában régóta nem látni izgalmas kihívót, ami új irányt mutatna az Nvidiának.

A legfontosabb adatok


Az új Radeon RX 5700 és RX 5700XT szintén nem erre hivatott, inkább az RTX széria beugró, illetve középső szintjével helyezkedik szembe. A bemutatott kártyák az RDNA architektúrát használó, Navi 10 kódnevű GPU-ra épülnek, képességeikkel pedig az RTX 2060 és RTX 2070 kártyákat szorongatják. Az ígéretes híresztelések, és a Ryzenek által igazolt barátságos árképzés után tehát némileg csalódnunk kellett, de panaszkodni talán nincs okunk. Ráadásul a FidelityFX és a Radeon Anti-Lag képében szoftveres fejlesztéseket is kapunk a friss hardver mellé, melyek segítenek kiaknázni a kártyákban rejlő lehetőségeket.

Most elválik, hogy kinek mennyit ér a feleslegesen kifizetett sugárkövetés.


Kezdjük az erősebb testvérrel. A Navi 10 legizmosabb változata 40 darab CU-t (Compute Unit) tartalmaz, ez 2560 stream processzort és 160 darab textúrázót jelent. Ezzel duván 11%-kal hagyja le a Radeon RX 590-et hajtó Polaris 30 GPU-t, ami korábban leginkább a GTX 1070-nel tudta felvenni a versenyt. Alap órajele 1605Mhz, középre ékelődik az 1755Mhz-es játékra szánt érték, felül pedig az 1905Mhz-es Boost órajel tanyázik. A fedélzeti memória esetén várható volt, hogy az AMD elhagyja a rendkívül gyors, ám legalább ennyire költségesen beszerelhető HBM2 memóriát, és "megelégedett" a 14Gbps-os GDDR6-os chipekkel. A 256 bit-es memóriasínhez kapcsolódva 448 GB/s-os sávszélességre képes, ami a már említett RX590-hez mérve 75%-os javulást jelent. A 8GB mérettel tehát szépen besorol az RTX 2070 mellé, és az előzetes tesztek szerint 5-10% körüli erőfölényt nyújt videojátékok alatt, ami ha nem is kimagasló, az 50$ (nagyjából 14 000 Ft) nettó árkülönbség még szimpatikusabbá teszi. Ami kevésbé tetszetős, hogy az alacsony csíkszélesség ellenére fogyasztásban már nem tudja lekörözni a riválisát. A 225W-os érték nagjyából az RX590 szintjén mozog, ám az AMD egyre fejlettebb meghajtóbeálíltásai sokat dobnak energiatakarékosságon, tehát a megfelelő értékek mellett nem kizárt, hogy kordában tartható az első látásra nem túl impozáns érték.

Magasabb ár, nagyobb fogyasztás. Hacsak nem vált át a piac a teljes Radeon támogatásra, nem biztos, hogy elég vonzó lesz.


Jöjjön a kisebb testvér, aki nincs is annyira lemaradva. A 36 számítási egység 2304 stream processzort, és 144 textúrázó egységet jelent. Az alap órajel 1465Mhz, ezt az 1625MHz-es Game mód követi, a Boost órajel pedig 1725MHz-en tetőzik. Ami a memóriát illeti, megkapjuk a teljes csomagot, így ebben a tekintetben semmilyen hátrányt nem szenvedünk, a méret, a sávszélesség és az adatbusz is azonos. Ezzekkel az értékekkel tehát teljesítményben az RTX 2060 párja, fogyasztásban viszont az RX580-hoz közelít, ám ez utóbbít optimális beállításokkal akár meg is felezhetjük, tehát hatalmas okunk nincs a pánikra. A legjobb tudomásunk szerint hardveres sugárkövetést egyik kártya sem kínál, ráadásul az RX5700 valamivel drágább mint az RTX 2060, de legjobb esetben is egy azonos árról startolhat. A gyári ajánlás szerint mindkét esetben egy 6 és egy 8 tűs tápcsatlakozóra lesz szükségünk, amik az egyelőre kiaknázatlan tuningolási lehetőségeket is elősegítik majd.

Egy átlag 20% előny biztosan meggyőzőbb lenne


Számos hardveres fejlesztést tartalmaz a kártya, amiről még hallgat az AMD, és őket ismerve tartogatnak még meglepetéseket. Ismeretes viszont a frissített kijelzőmotor, ami Radeon Media Engine névre hallgat, és a Vega továbbgondolásának tekinthető. A Display Stream Compression technológia a DisplayPort 1.4 kiegésztése, a HEVC formátum alkalmazása mellett pedig elérhető a 4K-s kódolás, ezzel a videós tartalmak készítése és a stream is hatékonyabbá válik, ami manapság nem utolsó szempont. A vállalat ezzel kapcsolatban is titkolózik még, de azt már tudjuk, hogy ebben az esetben is sokkal többről van szó, mint amennyit elénk tártak. Ennél már jóval beszédesebbek, ha a korábban említett szoftveres fejlesztésekről van szó. Az egyik izgalmas újdonság a Radeon Anti-Lag, ami nemes egyszerűséggel az input lag csökkentésére szolgál. Hatékonysága persze az aktuális játéktól is függ, ugyanis egyelőre csak DirectX 9 és 11 alatt működik, de akár 23 és 35% közötti javulást is elérhetünk. Amennyiben Windows 10 rendszert használunk, és az új RX kártyák valamelyikét birtokoljuk, biztosan értékelni fogjuk az új funkciót. A FidelityFX a játékfejlesztők munkáját segíti az utófeldolgozást támogató effektek létrehozásában, aminek eredményeképp a felhasználók élesebb képpel találkozhatnak. A Borderlands 3 például már aktívan kiveszi a részét az újdonságokból, és nagy mértékben támaszkodik az AMD hardveres és szoftveres lehetőségeire. A FidelityFX ugyanakkor azok számára is érdekes lehet, akik nem csak a holnap újdonságait keresik. A Radeon Image Sharpening (RIS) szűrő aktiválásával ugyanis a korábbi játékokon is elérheünk minőségbeli ugrást. 

Az AMD partnereinek száma egyre bővül, így sokan profitálhatnak majd a közös fejlesztésekből


Hogy mit tudnak a gyakorlatban az RX5000 széria tagjai, hogy érdemes-e RTX helyett RX-et választani, és hogy milyen fogyasztói árakkal számolhatunk, azt július 7-i kezdettel ismerhetjük meg. Amint beérkeznek hozzánk az első példányok, a tapasztalatainkat azonnal megosztjuk veletek is.

KD - PCX

2019. 06. 12

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.