A változás valójában nem teljesen új, inkább egy régi alapfunkciót állít helyre, mely mindenkinek hiányzott
Na jó, talán nem mindenkinek, hiszen a Meta – avagy korábbi nevén még Facebook – nagyon is tudatosan faragta át a Facebook felületét, hogy számukra az a lehetõ legtöbb hasznot biztosítsa. Az idõk azonban változnak, a Facebook pedig már nem a legnépszerûbb közösségi platform, így most végre elõtérbe kerülhetnek olyan igények, melyeket a közönség régóta hangoztatott, de az elmúlt években süket fülekre találtak. Mostantól ketté válik az üzenõfal, így végre elkülöníthetjük az "ajánlott tartalmakat" és újra idõrendben láthatjuk az ismerõseink megosztásait.
Hihetetlen, de ezt is megértük, a Facebook visszaállítja az üzenõfalon a tartalmak idõrendben történõ megjelenítését, ráadásul kifejezetten az ismerõslistánkon szereplõk megosztásaira koncentrálva. Az oldal, mely egykor a barátokkal, családtagokkal és ismerõsökkel való kommunikáció elsõszámú felülete volt, szép lassan elvesztette, de legalábbis háttérbe szorította eredeti funkcióját, hogy átadja a helyet a hirdetõknek. A koncepció jó ideig mûködött is, a Facebook pedig elképesztõ bevételeket söpört be a hirdetésekbõl, az pedig nem igen zavarta õket, hogy a közönség nem örül az átalakulásnak. Mostanáig az ismerõsök megosztásai és tevékenysége helyett, meglehetõsen nagy százalékban általunk sosem látott vagy keresett oldalak reklámcélú megosztásai uralták az üzenõfalunkat. Arról nem is beszélve, hogy azok az információkat, melyekre valóban kíváncsiak lennénk, olykor csak több napos késéssel vetették elénk, legyen szó hírekrõl, vagy akár olyan eseményekrõl, melyekrõl a rendszer mögött dolgozó algoritmusnak nagyon is tudnia kéne, hogy még a megrendezésük elõtt szerettünk volna értesülni róluk.
"A Facebook egyik leginkább kért funkciója, hogy az emberek ne maradjanak le az ismerõsök posztjairól" – mondta el Mark Zuckerberg a Facebookon közzétett bejelentõ bejegyzésében. Hozzátette továbbá: "Ezért ma elindítjuk a Feeds fület, ahol külön-külön, idõrendi sorrendben láthatod barátaid, csoportjaid, oldalaid posztjait és más egyebeket. "Az alkalmazás továbbra is egy személyre szabott hírfolyamot nyit a Kezdõlap fülön, ahol a felfedezõmotorunk azokat a tartalmakat ajánlja, amelyek szerintünk a leginkább érdekelnek téged. A Feeds fül azonban lehetõséget ad majd arra, hogy még inkább testre szabd és irányítsd a felhasználói élményedet" – írta Zuckerberg. A Facebookon tehát mostantól a Home hírfolyam lesz az alapvetõ, ahol az oldal által ajánlott tartalmakat öntik elénk, ám ezt bármikor átválthatjuk majd a Feeds-re, mely az ismerõsök, barátok és csoportjaink megosztásait idõrendben mutatja majd, de ide tartoznak azok a követett oldalak is, melyeknek kíváncsiak vagyunk a tevékenységére.
Egy fontos részlet azonban nem változik, mégpedig a hirdetések, melyektõl nem szabadulunk majd, bármelyik felületet is választjuk. Jól látható, hogy a Facebook folyamatosan igazodik legnagyobb riválisához, vagyis a TikTok-hoz, mely egy ideje már köröket ver az egykor csúcson lévõ közösségi oldal népszerûségére. A megduplázott hírfolyam az elkövetkezõ hetekben folyamatosan jelenik meg a felhasználóknál, ahogyan azt megszokhattuk, elõször Android és iOS rendszereken lesz elérhetõ, a hagyományos böngészõs változat ezúttal is csak késõbb következik.