Rengeteg fáradt háttértárat kínálhatnak új, vagy alig használt termékként
Az év elsõ fele egy újabb feltörekvõ kriptovalutától volt hangos, mely az amúgy is nehezen beszerezhetõ videokártyák után az adattárolók piacának jósolt rég nem látott keresletet. Az alternatív bányászati módszerrel kitermelhetõ Chia nagy érdeklõdést generált, majd nem túl meglepõ módon visszahúzódott, a munkájukat vesztett meghajtók pedig most eláraszthatják a használt piacot, melyek veszélyt jelenthetnek a spórolni vágyó vásárlókra.
A 2017-ben debütált Chia Network a BitTorrent protokol fejlesztõjéhez köthetõ, különlegességét pedig az adta, hogy a kriptovaluta megszerzéséhez nincs szükség videokártyákra, mivel GPU-k által végrehajtott számítási feladatok helyett szabad tárolókapacitást igényel. A felerõsödött kriptoláz alatt a videokártyák egyre drágább és nehezebben beszerezhetõ luxussá váltak, nem beszélve az elképesztõ energiafelhasználásról, melyet globális mértékben csúcsra járatott bányásztevékenység generál. Itt jött képbe a VGA-hoz viszonyítva rendkívül alacsony fogyasztású SSD-ket és merevlemezes meghajtókat igénylõ Chia, mely hirtelen ipari mértékû keresletet generált a legkülönbözõbb kapacitású tárolóegységekbõl, ami pedig bizonyos területeken készlethiányhoz, nagy általánosságban pedig újabb áremelkedéshez vezetett. A hírverés és a vásárlási láz miatt sokan kezdték el égetni a terabájtokat, a folyamatos adatcsere miatt pedig beindultak a garanciális cserék iránti kérelmek is. A videokártyáiról is ismert kínai GALAX például az elsõk között tapasztalta meg, hogy milyen az, amikor a rövid idõ alatt elhasznált meghajtókat tömegével próbálják meg kicseréltetni náluk, ezért a cég ki is jelentette, hogy a nem rendeltetésszerû használatnak kitett meghajtók esetében megtagadhatják a cseretermékek biztosítását.
Alig telt el 5 hónap és ért véget a nyár, de máris arról hallhatunk, hogy a nagy lendülettel berobbanó Chia mánia máris alábbhagyott. A "zöld valuta" május közepén volt a csúcson, amikor átlépte az 1645 dolláros árfolyamot is, azóta viszont majdnem folyamatos ereszkedésben van, jelenleg pedig valahol 250 dollár körül ingadozik. A gyors emelkedés és visszaesés a hirtelen felkapott kriptopénzek esetében nem számít ritka jelenségnek, ahogy az sem, hogy a kiábrándult többség egyszerre próbál meg túladni bányászathoz felhalmozott hardvereken. A Chia kereskedõket gyûjtõ fórumokon és Facebook-oldalakon állítólag már gyûlnek a használt meghajtókat kínálgató hirdetések, melyek igyekeznek minél alacsonyabb áron túladni a feleslegessé vált adattárolókon, az eladók között pedig nem csak hobbibányászokat találni. Egy 5000 Chia kereskedõt tömörítõ csoportban például egy Quang Thuan nevû, saját hardverboltot is üzemeltetõ bányász, több mint 100 ezer dollár értékben beszerzett készletét árulja 62%-os veszteséggel, és ha nem talál vevõt, az irányár ennél is lejjebb mehet. Tapasztalatai szerint olcsó merevlemezeket eladni most összehasonlíthatatlanul nehezebb, mint drága videokártyákat, méghozzá Chia bányászat által okozott maradandó károsodás miatt.
A kulcs pedig az említett károsodás, mely még rendkívüli árengedmény esetén is meggondolandó vétellé teheti az amúgy fiatal és akár még garanciális lemezeket. Az ennél is nagyobb probléma pedig fõleg abból fakad, hogy egyes eladók megpróbálnak trükközni a rajtuk maradt meghajtókkal, jobb esetben felújítják õket, rosszabb esetben csak átcímkézik, illetve szoftveres módosításokat eszközölnek rajtuk, melyek csalnak a meghajtók által futott kilométerek, vagy a S.M.A.R.T. rendszer által detektált hibákat illetõen. Bár a Chia jelenleg nem is mutat rosszul, hiszen a 162 dolláros mélypontjához képest 90 dollárral magasabban áll, azonban a jelentések szerint már meg is indultak a Kínából, Vietnámból és más területekrõl származó merevlemezek, illetve SSD-k, melyek megpróbálnak majd utat találni a használt piacra.
Most a témával foglalkozó szakértõk és a sajtó is egyaránt figyelemre és fokozott óvatosságra inti a felhasználókat, a potenciálisan kétes elõéletû és hamisított adattárolók miatt.