Újkeletû gondjaink adódhatnak, ha a gépünkben a VGA és a CPU is az AMD terméke
Egy idõben sok panasz érkezett az AMD aktuális meghajtóira és szoftvereire, melyek idõnként különféle instabilitási problémákkal kergették õrületbe a felhasználókat. Bár ezen a téren az Nvidia továbbra is profibb munkát végez, az AMD sokat fejlõdött ezen a téren, és többnyire az új funkciók bevezetése is zökkenõmentesen zajlik. Most azonban ismét olyan panaszok keringenek, hogy az Adrenalin néven futó szoftver egyik automatizált funkciója önkényesen módosíthatja a CPU beállításait és ezzel instabilitást okozhat olyan konfigurációkban, melyekben a videokártya és a processzor is az AMD-tõl származik.
A fórumokon felbukkant problémára ezúttal a népszerû Igor’s Lab híroldal és tech-blog szerkesztõje, Igor Wallosek csapott le elsõként. Az egyik olvasója ugyanis többször is jelezte felé, hogy valami nem stimmel a gépével, és mint kiderült, leginkább a 22.3.1-es verziószámú Adrenalin szoftverrel. A probléma gyökerét állítólag az Adrenalin szoftverbe nemrég beágyazott Ryzen Master összetevõ jelenti, mely eredetileg egy közösségi fejlesztésként megjelent segédprogram formájában segítette a tuningolókat, hogy a lehetõ legkönnyebben érjék el processzoruk számára az optimális beállításokat. A gond ott kezdõdik, hogy a meghajtóba integrált modul hajlamos megbolygatni a processzor aktuális beállításait, ráadásul teljesen önjáró módon, a felhasználó értesítése nélkül. Mindezt a Precision Boost és a Precision Boost Overdrive (PBO) beállításokon keresztül éri el, melyek egyaránt a feszültségértékek és az órajelek módosítására szolgáló funkciók, természetesen a jobb teljesítmény reményében.
Mint az kiderült, a panaszokban szereplõ instabilitásnak több alapvetõ feltétele is van, ezek hiányában tehát felesleges félnünk, hogy esetleg a mi gépünk is furcsán viselkedhet. Elõször is kizárólag akkor ütközhetünk anomáliába, ha igazi AMD rajongóként a processzorunk és a videokártyánk egyaránt tõlük érkezett, továbbá nélkülözhetetlen a 22.3.1-es, vagy annál frissebb Adrenalin program telepítése, mivel a kiegészítõ az újabb változatokban is jelen van. Ha viszont mindez összejött, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy a program belenyúl majd a beállításokba, a folyamatot ugyanis egy automatikus funkció indítja be. A kezdõlökést a GPU-profil betöltése adja, mely alapértelmezett funkció, tehát akkor is megtörténik, ha nem állítottunk be sajátot, egyedi beállításokkal. Amint ez megtörténik, dolgozni kezd a túlhajtás is, mely adott esetben megbolygathatja az általunk beállított értékeket, ez pedig a beszámolók alapján több esetben is instabilitáshoz, vagy akár teljes rendszerösszeomláshoz vezetett.
Annyi biztos, hogy a CPU Power Limit és az elérhetõ legnagyobb boost orajel egyaránt módosul, de egyelõre nem teljesen egyértelmû, hogy a módosuló alapbeállítások, vagy pont a felhasználó által korábban végzett BIOS-finomhangolás megváltozása okozza a bajt. Azt viszont az Wallosek is hangsúlyozza, hogy az Adrenalin ezekben az esetekben valóban felülírja a korábban jóváhagyott konfigurációt, de a dolog semmiképp sem okozhat fizikai kárt, egyszerûen csak rendkívül frusztráló, fõleg akkor, ha a gép tulajdonosa nem tudja, hogy mi történik. A közösség persze igyekezett gyors megoldási javaslatokkal szolgálni, így mûködhet, ha a BIOS-ban újra megadjuk a számunkra fontos feszültségértékeket és órajeleket, illetve alapértelmezett beállítások esetén segíthet a PBO letiltása is. Említésre került egy nem hivatalos segédprogram, a Radeon Software Slimmer is, mellyel kitörölhetjük az Adrenalin szoftverbõl a Ryzen Master SDK-t, kihúzva a méregfogként viselkedõ funkciót. A legegyszerûbb lehetõség az lehet, ha egy új tuningprofilt készítünk a GPU-nak, mivel állítólag a jelenség ezzel is elkerülhetõ.
Az AMD egyelõre nem osztott meg semmilyen információt a témával kapcsolatban, így továbbra is rejtély, hogy az Adrenalin szoftver miért képes a BIOS beállításokat a felhasználó közremûködése nélkül módosítani. Valószínûleg nem kell sokáig várnunk a helyzet orvoslására, de addigis az érintetteknek érdemes lehet a kezükbe venni az irányítást.