A ZTE vártnál jobban sikerült megoldásával jöhetnek a teljesen kávamentes mobilok
Ha elektronikáról és tech-kütyükrõl van szó, Kína már hosszú évek óta nem csak az olcsó és rossz minõségû másolatok hazája. Ennek a ténynek az elfogadását többek között olyan, a nyugati piacot is meghódító mobilgyártók segítik, akik bevágva a Samsung, vagy éppen a büszke Apple elé, elõször mutatták be, és elõször is dobták piacra az elsõ kijelzõ mögé rejtett kamerát.
A téma iránt érdeklõdõ olvasók már tavaly találkozhattak a hírrel, hogy a sok fejtörést okozó projekt végül a kínai Oppo (háztartási elektronikát és mobiltelefonokat gyártó vállalat) laborjában járt elõször sikerrel. Bár többek között a Samsung is próbálkozott az S10 mobilokkal, ám a fejlesztés valójában csak akkor vehetõ igazán komolyan, ha minél kevesebb kompromisszummal jár, például nem szúrja ki a szemünket a kijelzõn éktelenkedõ sötét foltocska. Lényegében ezt a kritériumot teljesítette az MWC Shanghai 2019 expón leleplezett prototípus, mely számos hardveres és szoftveres optimalizáció árán végre valóban az elvártak szerint teljesített. A kissé kezdetleges, de lényegét tekintve funkcionális megoldás ígéretes volt, ám az elsõ boltban is kapható terméket végül a ZTE hozta el.
A képernyõ mögé illesztett kamerát tehát a ZTE Axon 20 5G teszi elsõként elérhetõvé a nagyobb tömegek számára, így már csak a rivális gyártókon múlik, hogy trendet varázsolnak-e belõle, esetleg meglepnek minket egy új alternatívával, amire eddig még nem gondoltunk. A köznyelvben is csak szelfikamerának nevezett egység, úgy hoz elõlapi kamerákhoz mérten leginkább elfogadhatónak nevezhetõ képminõséget, hogy felbontóképessége 32 megapixel. Bár a jó mobilfotókhoz nem kizárólag a megapixelek számán keresztül vezet az út, néhány év alatt ezen a téren is elképesztõ ugrást könyvelhettünk el, most pedig lényegében ennek köszönhetjük, hogy az LCD mögé ágyazott méretes lencse vállalható eredményt produkál. Az elõzetes beszámolók és az elérhetõ tesztanyagok alapján, a 32 megapixeles modul sikerrel verekszi át magát a kijelzõ képpontjain, és bár díjnyertes fotókat nem fogunk készíteni vele, videotelefonáláshoz, vagy Zoom beszélgetésekhez tökéletesen elegendõ lesz.
Maga az Axagon 20 5G egy tekintélyes mérettel bíró darab, a rejtett kamera dolgát pedig egy 90Hz-es OLED panel nehezíti meg, 6.92 colos képátlóval, 1080 x 2460 képponttal. Ez a felbontás persze már nem számít csúcskategóriásnak, ahogy a viszonylag látványos fekete keretek sem, melyeknél szintén láttunk már diszkrétebbet. Hardveres fronton amúgy rendben van a készülék, legalábbis az 5G modemmel ellátott Snapdragon 765G processzort nem sok panasz érheti, ahogy a 8GB RAM és a 256 GB tárhely is kielégítõ, az USB-C mellé pedig még egy jack hangcsatlakozó is elfért. A ZTE érthetõ módon nem az aktuális zászlóshajójába építi kezdetleges állapotú fejlesztéseit, fõleg úgy, hogy a cég a Huawei-hez hasonló nehéz gazdasági helyzetben van, és örül, ha talpon marad. A lényeg tehát az, hogy nincs többé szenzorsziget, vagy notch, sem a kamerát a házból kiemelõ mechanika. A kijelzõt alaposabban vizsgálgatva persze észrevehetõ, a színekben szegény, és a többnyire ködös fotókat látva pedig érezhetjük, hogy van még hova fejlõdni, de hát ez egy elsõ próbálkozás és összességében egy elfogadható megoldás. Azt biztosra vehetjük, hogy a megjelenítõ alá ágyazott kamerák technológiája a következõ évek alatt csak kifinomultabb és használhatóbb lesz, már amennyiben az ötlet népszerûnek bizonyul.
A ZTE Axon 20 5G alapmodell Európában is elérhetõ lesz, és bár hazai árakról még nem tudunk, jelenleg átszámítva már 100 ezer forint környékén beszerezhetõ, így aki pontosan erre várt, azt a ZTE nem ezzel a készülékkel fogja csõdbe taszítani.
Források: theverge.com, mobilesyrup.com, gsmarena.com, reviewgeek.com, androidauthority.com