YouTube hamarosan ránk szól majd, ha úgy véli, hogy kommentünk sértõ lehet mások számára
Csütörtökön a YouTube külön blogfelületén tett bejelentést a népszerû videomegosztót érintõ változásokról. A szöveg leglényegesebb pontjai között egy új szûrõ-, illetve ellenõrzõrendszert is köszönthetnek a felhasználók, mely a videókhoz fûzött hozzászólásainkra figyel majd. Ahogy azt többször is hangsúlyozzák, erõfeszítéseikkel azt szeretnék elérni, hogy a YouTube egy befogadóbb hely legyen.
Az új funkció azonnal jelezni fogja jelenlétét, amint megpróbálunk elküldeni egy olyan kommentünket, amiben a rendszer kivetni valót talál. A megoldás közel sem számít újdonságnak, az Instagram például már októberben bejelentette, hogy a sértõ megnyilvánulások szûrésével igyekeznek háttérbe szorítani a toxikusnak is nevezhetõ kommentelõket. A funkció elsõként az Androidos mobilapp felhasználóinak tûnhet fel, akiknek egy felugró ablak jelzi majd, hogy megosztás elõtt még van lehetõségük változtatni a hozzászólásuk tartalmán. A figyelmeztetés és az erõsen javasolt szerkesztés gomb mellé elhelyeznek számunkra egy hivatkozást is, mely az oldal éppen aktuális közösségi irányelveihez vezet minket, így még egyszer áttanulmányozhatjuk azt, hogy tisztában legyünk vele, milyen gondolatokat és kifejezéseket lehet érdemes inkább magunkban tartani. A figyelmeztetés kezdetben biztosan nem tûnik majd fel minden sértõ komment mellett, mivel az oldal üzemeltetõi szerint rendszerük „folyamatosan tanul”, így elvileg amiatt sem szabad majd meglepõdnünk, ha teljes mértékben indokolatlanul kérnek minket mondandónk felülvizsgálatára.
Azt azért nem árt hozzátenni, hogy a közösségi irányelvek megsértõ megnyilvánulásokat akkor sem fogják tolerálni, ha megosztásuk elõtt éppenséggel nem kaptunk figyelmeztetõ üzenetet. „Rendszerünk olyan tartalmakból tanul, amelyeket más felhasználók többször is jelentettek. Reméljük, hogy fejlesztés közben minél többet megtudunk arról, hogy mely kommentek tekinthetõk sértõnek.” – olvashatjuk a Google, illetve a YouTube tájékoztatójában. Az oldal egy ideje egyre több energiát fordít a károsnak bélyegzett tartalmak hatékony szûrésébe, állításuk szerint 2019 eleje óta 46-szorosára növelték a gyûlöletkeltõ megjegyzések napi eltávolításainak számát. Azt is hozzátették, hogy az utolsó negyedévben azon 1.8 millió csatornából, melyeket a közösségi irányelvek megsértése miatt távolítottak el, több mint 54 000 csatorna repült gyûlöletbeszéd miatt. Hogy jobban megértsék a különbözõ közösségeket, arra is megkérik a tartalomgyártókat, hogy osszák meg nemükkel, szexuális irányultságukkal, faji és etnikai hovatartozásukkal kapcsolatos adataikat. Ezeket egy néhány pontot tartalmazó kérdõív kitöltésével tehetik meg, a YouTube pedig azt ígéri, hogy ezeket az információkat reklámcélokra nem fogják felhasználni. „Megkeressük a gyûlölet, a zaklatás és a diszkrimináció lehetséges mintáit is, amelyek egyes közösségeket jobban érinthetnek, mint másokat.” – tette hozzá a társaság.
Hogy a tartalomgyártók munkáját segítsék, a YouTube szintén végzett fejlesztéseket a tartalomszûrõ rendszerében is, amely a továbbiakban igyekszik elkülöníteni az esetlegesen nem megfelelõ és káros megjegyzéseket, amelyek automatikusan lettek megjelölve felülvizsgálatra. Az alkotók ezek után úgy is dönthetnek, hogy nem válogatnak, és akár elolvasás nélkül is eltávolíthatják a rendszer által kiválogatott kommenteket, sõt, ha a privát videókezelõ felületen ezt elõre jóváhagyják, a megszûrt üzenetek sosem jelennek meg a videó alatt. A módosítások tehát elsõsorban nem kérdés nélküli cenzúrát jelentenek, inkább a meggondolatlan vagy agresszív felhasználókat próbálják jobb belátásra bírni. Legyünk türelmesek, a Google algoritmusai ugyan rendkívül hatékonyak, de valószínûleg a kezdetekben tapasztalhatunk majd néhány hibát, ami megnehezítheti a hozzászólások közzétételét, illetve megjelenítését. Az új szûrõrendszert állítólag az Androidos alkalmazásban már élesítették, de idõvel iOS-en és az asztali böngészõs verzióban is számíthatunk a megjelenésére.
Forrás: blog.youtube, complex.com, theverge.com, businessinsider.com, interviewtimes.net