2020. 11. 19

Még több reklám a YouTube-on, és még jutalék sem jár érte

A csendben bevezetett változtatások kitolhatnak a kisebb csatornákkalA gomb, amiért fizetünk, hogy ne lássuk többet.

A Google által üzemeltetett YouTube videomegosztó, tegnap ismételten átírta felhasználási feltételeit, de mivel ez igen gyakori jelenségnek számít, időbe telt, mire a módosított pontok elérték a felhasználók ingerküszöbét. A módosítások természetéről a support.google.com egy rövidke bejegyzésében adtak tájékoztatás, melyből kiderült, hogy ezúttal nem a képlékeny közösségi irányelvek, vagy hasonló nehezen megfogható pontok frissültek, hanem valami sokkal jelentősebb. Most ugyanis az oldalon közvetített reklámok, illetve az utánuk járók bevételek kérdését bolygatták meg, méghozzá nem is kicsit, a hír pedig komoly felháborodást szült a nézők és tartalomgyártók körében egyaránt.

A partnerek kaptak jutalekot, más azonban nem fog.


A YouTube-on 2018-ban került bevezetésre az úgynevezett YouTube Partnerprogram, mely lehetővé tette a csatornák üzemeltetőinek, hogy amennyiben megfelelnek a Google által támasztott elvárásoknak, akkor a videóikban reklámokat jelenítsenek meg, a megtekintések után pedig jutalékra tegyenek szert. Az elit körbe nem volt könnyű bekerülni, az első lépcsőt ugyanis legalább 1000 feliratkozóval, illetve 4000 órányi megtekintéssel rendelkező videós portfólióval lehet megmászni, de ez még nem minden. A partnerséghez ugyanis át kell esni, egy nem meghatározott szempontok szerint történő szűrésen is, így simán előfordulhat, hogy még a legnépszerűbb csatornák sem felelnek meg a YouTube önkényes ízlésének, aki végül részletes indoklás nélkül visszadobja a jelentkezést. Nos, az új intézkedések ennél jóval cifrábbak, ugyanis mostantól azoknak a tartalomkészítőknek az anyagaiban is felbukkannak majd a hirdetések, akik kis halnak számítanak, ezért eddig meg sem próbáltak extra bevételhez jutni.

15 milliárd dolláros reklámbevétel évente.


Nos, mint kiderült, jutalékra a továbbiakban sem számíthatnak, viszont a reklámok ettől még megjelennek majd, és YouTube minden ilyen esetben megtartja a hirdetések után beszedett teljes bevételt. Ezzel a nem üzleti célú tartalmakat lényegében szabad hirdetési felületként fogják kezelni, tehát az eddigi viszonylagos felhasználói szabadság jelentős csorbát szenved, legalábbis a közösség szerint valami hasonló történik. A komoly változások mellett ezúttal is a megszokott érveket hallhatjuk, melyek szerint az kiterjesztett hirdetési hullámmal a platform fenntarthatóságát támogatják, a Partnerprogram résztvevőit pedig megnyugtatják, hogy esetükben minden marad az eddig megszokott mederben. A dolog a reklámmentességet pénzért megváltó Premium előfizetőket sem érinti, míg a bevételeket szállító hirdetők igényeit továbbra is előtérben tartják, tehát reklámjaik csak olyan videókon bukkannak fel, melyek nem ütköznek különösebben az általuk képviselt brandekkel, és a reklámok elkészítésében is a megszokott szabadságot élvezhetik. Hogy az egyszerű nézők és a kisebb csatornák mit élvezhetnek, az továbbra is másodlagos szempont, persze ezt ők aligha gondolják így.

Gyerekeknek ajánlott tartalmak.


Ahogy az sejthető, a hír hallatán rengeteg negatív reakció irányult a YouTube, illetve a Google felé. A kisebb csatornák mögött álló tartalomkészítők amiatt aggódnak, hogy a kéretlen reklámok elriaszthatják a nézőket, emiatt még nehezebb lesz emelni a csatornájuk népszerűségén, sőt, még veszíthetnek is érdeklődőket. Az persze sosem volt kérdés, hogy többnyire az ingyenes szolgáltatásokért is fizetnünk kell, ha mással nem, hát a reklámokra szánt időnkkel, azonban sokan úgy érzik, hogy az évi 14 milliárd dollár reklámbevételt megszerző YouTube, ezzel a húzásával már extrém módon él vissza piaci helyzetével. A vállalat azonban nem csak a tömegből kap éles kritikát, a Bloomberg pár napja megjelent cikke például a fiatal-, illetve kiskorú nézők védelmére figyelmeztet, ugyanis a YouTube minden korábbi ígérete ellenére, továbbra sem figyel oda, hogy milyen reklámokkal bombázza őket. A Common Sense Media felmérése a gyerekek által megtekintett tartalmakat vizsgálta, melyekhez a szülőktől kértek javaslatokat. A 8 éven aluliak által nézett videók 95 százaléka tartalmazott reklámokat, ezeknek pedig egyötöde felnőtteket célzó tartalom volt, melyekben az alkoholtól a politikán át, egészen a fizikai erőszakig tartott a spektrum. Edukációs célú tartalmak csak elenyésző mennyiségben, nagyjából 5 százalékban jelentek meg, de az ajánló algoritmusok ezek helyett elsősorban a figyelemfelkeltést részesítik előnyben. Ezen a téren tehát szintén szükséges lenne változtatásokat eszközölni, ugyanis az elmúlt három évben kétszeresére nőtt a gyerekek által YouTube-ozással eltöltött idő.

Szöveges reklámok is jönnek


Még érdemes lehet megemlíteni, hogy a feltöltött zenék sem maradnak majd ki a szórásból, ráadásul olyan szöveges hirdetések formájában, melyek a felhasználói szokásokhoz igazodva akkor is jól érthetők és részletesek lesznek, ha csak a háttérben hallgatunk zenét, vagy mondjuk nem foglalkozunk a zenéhez társuló videoklippel. Ez utóbbi a YouTube Music Ads megoldás, melynek egyelőre a tesztelése zajlik, az előzetes eredmények azonban már most azt mutatják, hogy a pusztán hang alapú hirdetések 14 százalékkal hatékonyabbak a már megszokott hagyományos megoldásnál. Az új monetizációs modell ezúttal is fokozatosan veszi át az uralmat, elsőként az Egyesült Államokban, ahol már életbe is lépett, a világ többi országának pedig 2021-ig van ideje felkészülni. A bevezetéssel kapcsolatban a YouTube hangsúlyozni kívánja, hogy a reklámok megjelenítése alól továbbra is kivételt képeznek a durva nyelvezetet, illetve szexualitást és/vagy erőszakot tartalmazó videók.

 

2020. 11. 19

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.