2021. 08. 11

Okos kutya? A Xiaomi saját robotkutyát gyártott

Egyre több tech cég is látja a sétáló robotokban rejlő jövőt, még a Xiaomi is sajátot fejlesztettVajon álmodnak-e...áh, hagyjuk, tanuló algoritmus mindenesetre van benne.

A Boston Dynamics által tervezett négylábú robotok a kétezres évek elején sokakban izgalmat, másokban rossz előérzetet keltettek. Utóbbi is érthető reakció, tekintve, hogy a fejlesztést a DARPA, vagyis az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege finanszírozta, az első prototípusokat pedig végül azért tolták félre, mert egy éles harci bevetéshez túl zajosnak bizonyultak. Az eltelt bő két évtized azonban nem telt pihenéssel, a közelmúltban pedig bemutatták a kereskedelmi forgalomban is elérhető Spot nevű négylábú gépezetet, mely nem csak stabilabban áll a lábain, de jóval halkabb is az ezredfordulós próbálkozásoknál. Persze ahogyan lenni szokott, szinte minden új ötletnek készülnek kínai utánzatai, azonban, ha olyan nagyágyú elektronikai vállalatokról van szó, mint amilyen például a Xiaomi, akkor sejthetjük, hogy nem holmi olcsó másolatról lesz szó.



A kínai kütyügyáros Xiaomi bemutatta legváratlanabb elektronikai fejlesztését, a beszédes CyberDog névre keresztelt gépezetet, mely egy négy lábon közlekedő kis robot. Pár éve még furán néztünk volna az ilyen hírekre, ám a technológia finomodásával a négylábú robotok alkalmazására egyre több pozitív példát hallhattunk, gondolva itt a baleseti helyszínekre, bányajáratokra, vagy más olyan helyekre, ahová embert nem tudunk, vagy egyszerűen nem szeretnénk küldeni. Az alkalmazási területek listája tehát igen vaskos, nagy potenciált lát bennük az egészségügy, mint az orvost és a beteget egyaránt szolgáló eszközben, és bár tagadják, hogy harci bevetéseken alkalmazták volna, már a katonaság és rendőrség is magával vitt egyet-egyet. Érthető hát, ha a feltörekvő cégek meglátják a lehetőséget egy ilyen izgalmas terméktípusban, melynek a későbbi szerepe és legfontosabb alkalmazási területei még nincsenek egészen kitalálva, egy korai belépővel azonban jó eséllyel garantálhatnak maguknak egy jövedelmező üzleti lehetőséget.



Az első lépéseket pedig a CyberDog első ezer példányával teszik meg, egyelőre ugyanis csak ennyit készítenek belőle. Mint kiderült, ez egy nyílt forráskódú projekt, ami igen szokatlannak is tűnhet egy ilyen nyilvánvalóan költséges terméket látva, de mivel még nem határozták meg a robotkutya végső rendeltetését, így a limitált darabszám legnagyobb része mérnökökhöz, illetve a robotika elkötelezett rajongóihoz kerül, és persze jut belőle néhány márkahű vásárlónak is, akik szeretnek lecsapni a cég minden újdonságára. A társaság azt reméli, hogy ezek az első felhasználók „lendületet adnak a négylábú robot fejlesztésének a benne rejlő lehetőségeknek”. Az árazást sem titkolják, mely igazából meglepően barátságos, az első példányok darabja ugyanis 9999 jüanba, vagyis 1450 dollárba kerül, mely töredéke annak a 74 500 dolláros összegnek, amit a Boston Dynamics kér a Spot modellért. Az nem világos, hogy ez a végső ár-e, de nem kizárt, hogy amint az új fejlesztések és módosítások beépítésre kerülnek, a végső változat már valamivel magasabb költségért lesz hazavihető.



Míg a Spot a neve ellenére nem feltétlenül csak egy kutyához hasonlítható, a Xiaomi kifejezetten ki is emelte a CyberDog hasonlóságát egy háziállathoz, például tudja követni a gazdáját és reagál a hangutasításokra is. A bemutatott képek azonban jóval látványosabbnak mutatják a Xiaomi robotkutyáját, mint mondjuk a Sony Aibo nevű terméke, ami ehhez képest tényleg egy kis ölebnek tűnik. A CyberDog megjelenése tagadhatatlanul modern, és bár ezek az eszközök esztétikai szempontból is bizonyosan sokat fejlődnek még, az már első látásra is látszik, hogy többről van itt szó, mint egy drága játékszerről. Az is érdekes, hogy milyen közös és milyen eltérő tulajdonságaik vannak a Spottal, például a CyberDog (röviden CD) 3.2 métert képes megtenni egy másodperc alatt, míg a Spot legfeljebb 3.9-et. A CD tehát minimálisan lassabb, viszont jóval könnyedebbre sikerült, 5.2kg helyett például kerek 3 kilót nyom, és állítólag nem okoz gondot neki a hátraszaltó kivitelezése sem. A rendszert az Nvidia-féle Jetson Xavier AI platform szolgáltatja, deep learning, azaz gépi mélytanulás képességekkel, mely számos érzékelő és kamera segítségével gyűjti be a környezeti adatokat.



Akad itt GPS-modul, ultraszéles látószögű halszemoptikás lencse, érintésérzékelő, a mélységérzékelés pedig egy RealSense D450 kamera segítségével valósul meg, ezeken felül három USB-C és egy HDMI porttal is rendelkezik, amelyek a hardver testreszabására használhatók. A vállalat szerint lidar-érzékelőkkel (lézer alapú távérzékelés), panorámakamerákkal és keresőfényekkel is kiegészíthető a robot. "A CyberDog képes valós időben elemezni a környezetét, navigációs térképeket készíteni, megrajzolni a célját és kikerülni az akadályokat. Az emberi testtartás és az arcfelismerés követésével a CyberDog képes követni a gazdáját, és el tudja kerülni az akadályokat" – mondja a Xiaomi. Képes reagálni a hangutasításokra, de nagy rugalmasságot nyújt az okostelefonos távirányítás lehetősége is. A drónok, vagy quadcopterek egyszerűsége és hasznosíthatósága hamar egyértelművé vált a nagyközönség számára, a robotkutyák azonban még újdonságnak és kiforratlannak, és meglehetősen idegennek számítanak. Persze ha így haladnak a dolgok, nem kizárt, hogy idővel már az utcán is ilyenek segítenek az időseknek a bevásárlásban és a közlekedésben, riasztják a hatóságokat, ha veszélyhelyzetet érzékelnek, vagy csak szimplán elég olcsóvá válnak ahhoz, hogy divatkellék legyen belőlük. Erre amúgy minden esély megvan, hiszen amellett, hogy egyre kifinomultabbak, úgy egyre megfizethetőbbek is.



Legutóbb a Unitree Robotics jelentette be, hogy a 20 millió forintos Spot helyett itt van az ő ajánlatuk, kevesebb mint 800 ezer forintért, a CD első szériája pedig ezt is majdnem megfelezi, hiszen átszámítva kb. 450 ezer forintot kérnek egyetlen robotizált négylábúért.

2021. 08. 11

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.