Egyre több tech cég is látja a sétáló robotokban rejlõ jövõt, még a Xiaomi is sajátot fejlesztett
A Boston Dynamics által tervezett négylábú robotok a kétezres évek elején sokakban izgalmat, másokban rossz elõérzetet keltettek. Utóbbi is érthetõ reakció, tekintve, hogy a fejlesztést a DARPA, vagyis az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelõs részlege finanszírozta, az elsõ prototípusokat pedig végül azért tolták félre, mert egy éles harci bevetéshez túl zajosnak bizonyultak. Az eltelt bõ két évtized azonban nem telt pihenéssel, a közelmúltban pedig bemutatták a kereskedelmi forgalomban is elérhetõ Spot nevû négylábú gépezetet, mely nem csak stabilabban áll a lábain, de jóval halkabb is az ezredfordulós próbálkozásoknál. Persze ahogyan lenni szokott, szinte minden új ötletnek készülnek kínai utánzatai, azonban, ha olyan nagyágyú elektronikai vállalatokról van szó, mint amilyen például a Xiaomi, akkor sejthetjük, hogy nem holmi olcsó másolatról lesz szó.
A kínai kütyügyáros Xiaomi bemutatta legváratlanabb elektronikai fejlesztését, a beszédes CyberDog névre keresztelt gépezetet, mely egy négy lábon közlekedõ kis robot. Pár éve még furán néztünk volna az ilyen hírekre, ám a technológia finomodásával a négylábú robotok alkalmazására egyre több pozitív példát hallhattunk, gondolva itt a baleseti helyszínekre, bányajáratokra, vagy más olyan helyekre, ahová embert nem tudunk, vagy egyszerûen nem szeretnénk küldeni. Az alkalmazási területek listája tehát igen vaskos, nagy potenciált lát bennük az egészségügy, mint az orvost és a beteget egyaránt szolgáló eszközben, és bár tagadják, hogy harci bevetéseken alkalmazták volna, már a katonaság és rendõrség is magával vitt egyet-egyet. Érthetõ hát, ha a feltörekvõ cégek meglátják a lehetõséget egy ilyen izgalmas terméktípusban, melynek a késõbbi szerepe és legfontosabb alkalmazási területei még nincsenek egészen kitalálva, egy korai belépõvel azonban jó eséllyel garantálhatnak maguknak egy jövedelmezõ üzleti lehetõséget.
Az elsõ lépéseket pedig a CyberDog elsõ ezer példányával teszik meg, egyelõre ugyanis csak ennyit készítenek belõle. Mint kiderült, ez egy nyílt forráskódú projekt, ami igen szokatlannak is tûnhet egy ilyen nyilvánvalóan költséges terméket látva, de mivel még nem határozták meg a robotkutya végsõ rendeltetését, így a limitált darabszám legnagyobb része mérnökökhöz, illetve a robotika elkötelezett rajongóihoz kerül, és persze jut belõle néhány márkahû vásárlónak is, akik szeretnek lecsapni a cég minden újdonságára. A társaság azt reméli, hogy ezek az elsõ felhasználók „lendületet adnak a négylábú robot fejlesztésének a benne rejlõ lehetõségeknek”. Az árazást sem titkolják, mely igazából meglepõen barátságos, az elsõ példányok darabja ugyanis 9999 jüanba, vagyis 1450 dollárba kerül, mely töredéke annak a 74 500 dolláros összegnek, amit a Boston Dynamics kér a Spot modellért. Az nem világos, hogy ez a végsõ ár-e, de nem kizárt, hogy amint az új fejlesztések és módosítások beépítésre kerülnek, a végsõ változat már valamivel magasabb költségért lesz hazavihetõ.
Míg a Spot a neve ellenére nem feltétlenül csak egy kutyához hasonlítható, a Xiaomi kifejezetten ki is emelte a CyberDog hasonlóságát egy háziállathoz, például tudja követni a gazdáját és reagál a hangutasításokra is. A bemutatott képek azonban jóval látványosabbnak mutatják a Xiaomi robotkutyáját, mint mondjuk a Sony Aibo nevû terméke, ami ehhez képest tényleg egy kis ölebnek tûnik. A CyberDog megjelenése tagadhatatlanul modern, és bár ezek az eszközök esztétikai szempontból is bizonyosan sokat fejlõdnek még, az már elsõ látásra is látszik, hogy többrõl van itt szó, mint egy drága játékszerrõl. Az is érdekes, hogy milyen közös és milyen eltérõ tulajdonságaik vannak a Spottal, például a CyberDog (röviden CD) 3.2 métert képes megtenni egy másodperc alatt, míg a Spot legfeljebb 3.9-et. A CD tehát minimálisan lassabb, viszont jóval könnyedebbre sikerült, 5.2kg helyett például kerek 3 kilót nyom, és állítólag nem okoz gondot neki a hátraszaltó kivitelezése sem. A rendszert az Nvidia-féle Jetson Xavier AI platform szolgáltatja, deep learning, azaz gépi mélytanulás képességekkel, mely számos érzékelõ és kamera segítségével gyûjti be a környezeti adatokat.
Akad itt GPS-modul, ultraszéles látószögû halszemoptikás lencse, érintésérzékelõ, a mélységérzékelés pedig egy RealSense D450 kamera segítségével valósul meg, ezeken felül három USB-C és egy HDMI porttal is rendelkezik, amelyek a hardver testreszabására használhatók. A vállalat szerint lidar-érzékelõkkel (lézer alapú távérzékelés), panorámakamerákkal és keresõfényekkel is kiegészíthetõ a robot. "A CyberDog képes valós idõben elemezni a környezetét, navigációs térképeket készíteni, megrajzolni a célját és kikerülni az akadályokat. Az emberi testtartás és az arcfelismerés követésével a CyberDog képes követni a gazdáját, és el tudja kerülni az akadályokat" – mondja a Xiaomi. Képes reagálni a hangutasításokra, de nagy rugalmasságot nyújt az okostelefonos távirányítás lehetõsége is. A drónok, vagy quadcopterek egyszerûsége és hasznosíthatósága hamar egyértelmûvé vált a nagyközönség számára, a robotkutyák azonban még újdonságnak és kiforratlannak, és meglehetõsen idegennek számítanak. Persze ha így haladnak a dolgok, nem kizárt, hogy idõvel már az utcán is ilyenek segítenek az idõseknek a bevásárlásban és a közlekedésben, riasztják a hatóságokat, ha veszélyhelyzetet érzékelnek, vagy csak szimplán elég olcsóvá válnak ahhoz, hogy divatkellék legyen belõlük. Erre amúgy minden esély megvan, hiszen amellett, hogy egyre kifinomultabbak, úgy egyre megfizethetõbbek is.
Legutóbb a Unitree Robotics jelentette be, hogy a 20 millió forintos Spot helyett itt van az õ ajánlatuk, kevesebb mint 800 ezer forintért, a CD elsõ szériája pedig ezt is majdnem megfelezi, hiszen átszámítva kb. 450 ezer forintot kérnek egyetlen robotizált négylábúért.