2021. 10. 04

Biztonsági funkció lassítja a játékokat Windows 11 alatt

A VBS durva teljesítményromlást okoz, de szerencsére kikapcsolhatóFontos biztonsági beállítás okozhat nehézségeket.

Sokáig másról sem szóltak a Windows 11 érkezését tárgyaló hírek, mint azokról a biztonságra hivatkozva meghozott szigorú intézkedésekrõl, melyek miatt számos felhasználó számára nem lesz adott az új Windows kipróbálásának lehetõsége. Aztán kiderült, hogy a kritikus fontosságú TPM modul több elõzõ generációs alaplapon utólag is pótolható, most viszont egy kifejezetten szoftveres védelmi funkcióról derült ki, hogy látványosan rombolja a rendszer videojátékok alatt nyújtott teljesítményét.


A Windows 11 aktív promóciós hadjárata során olyan hangzatos mondatok is elõkerültek, mint "ha játékos vagy, a Windows 11 neked készült". Tekintve, hogy néhány év múlva a Windows 11 lesz nem csak az elsõszámú, de az egyetlen támogatott PC-s platform, furcsa lenne, ha nem számíthatnánk a játékok támogatására. A napokban azonban felmerült egy érdekesség, melyre a felhasználóknak és a Microsoftnak egyaránt ajánlott lesz figyelnie, ugyanis látványosan képes visszafogni az egyes játékok alatt produkált képkockaszámot. A Virtualization-Based Security, vagyis VBS funkcióról van szó, egy szoftveresen vezérelt védelmi mechanizmusról, mely a Windows 11 hivatalos kiadásában fontos szerepet játszik majd, de már elõzetes kiadásában, sõt a Windows 10-ben is megtalálható. A probléma az, hogy amennyiben aktív, akkor elképesztõ mértékben képes rontani a videojátékok teljesítményén, mely a tesztek szerint akár egy teljes generációs visszalépést is jelenthet az éppen használt videokártya valós teljesítményéhez képest.


A Windows 10-ben bevezetett VBS hardveres és szoftveres virtualizációt használ a rendszer biztonságának fokozására, a lényege pedig nagyjából az, hogy egy külön virtuális rendszert hoz létre a rendszeren belül, így elszigeteli a támadásoktól és a váratlan, de adott esetben pusztító eredménnyel operáló kártevõktõl. "A VBS hardveres virtualizációs funkciókat használ, hogy létrehozzon és elszigeteljen egy biztonságos memóriaterületet a normál operációs rendszertõl. A Windows ezt a virtuális üzemmódot számos biztonsági megoldás befogadására használhatja, így jelentõsen megnövelt védelmet nyújt az operációs rendszer sebezhetõségével szemben, és megakadályozza a védelmek megkerülésére irányuló rosszindulatú exploitok használatát." – olvashatjuk a Microsoft magyarázatát. Mint kiderült, ez is elsõsorban a vállalati felhasználóknak készült, ahol a támadók egyetlen rendszer feltörésével gépek tömegeit érhetik el, nagy adatmennyiséghez férhetnek hozzá, melyeket ellophatnak és zsarolóvírussal rejthetnek megfejthetetlen kód mögé.

A PC Gamer tesztjei jól mutatják VBS játékokra gyakorolt hatását.


Mint kiderült, a VBS az átlag felhasználók gépén is aktív lehet, pl. az elõre szerelt, alapból telepített Windows 11 rendszerrel forgalmazott OEM PC-k elvileg mind aktív VBS-sel együtt kerülnek majd az új tulajdonosokhoz. Sõt, az is elég lesz hozzá, ha a Windows 10 frissítése helyett teljesen friss telepítést alkalmazunk és nem tudjuk, hogy ezt a funkciót érdemes lehet deaktiválni a játékok megfelelõ élvezetéhez. A Microsoft szigorú intézkedéseit állítólag az amerikai védelmi minisztériumnak tett vállalások és ígéretek indokolták, mivel a közelmúltban számos súlyos támadás megelõzésében és elhárításában is kudarcot vallottak, melyek országos, illetve kormányzati szinten is hatalmas károkhoz vezettek. Az aggályok alapjaira a PC Gamer magazin is kíváncsi volt ezért le is tesztelte a VBS-t a Windows 11 jelenleg elérhetõ elõzetes változatában. A mérésekhez több ismert videojátékot is elindítottak be- és kikapcsolt VBS funkció mellett, az eredmények pedig elég beszédesek voltak. A legjobb eredményeket a Far Cry New Dawn alatt mérték, ahol 5%-nál nem volt durvább a képkockavesztés. Azonban elég ijesztõ volt látni a Metro: Exodus 24%-os, a Horizon Zero Dawn 25%-os, és a Shadow of the Tomb Raider közel 30%-os lassulását. A tesztek szerint a processzor és a videokártya terhelése nem lett érezhetõen kisebb, tehát a játékok igazából elérik az összes szükséges hardveres erõforrást.

a PC Gamer tesztjén a 3D Mark Time Spy 10%-kal lassult le.


Érdekesség, hogy a problémára és annak súlyosságára a 3DMark benchmark szoftvert készítõ UL hívta fel a figyelmüket, ahogy az is, hogy a 3DMark Time Spy számai végül csak 10%-kal mutattak rosszabbul, mint normál esetben. "A Windows 11 kiadás elõtti változataival végzett tesztjeink során a Virtualizálásalapú biztonság (VBS) nevû funkció teljesítménycsökkenést okoz. A VBS a Windows 11 tiszta telepítése után alapértelmezés szerint engedélyezve van, de a Windows 10-bõl történõ frissítéskor nem. Ez azt jelenti, hogy ugyanaz a rendszer különbözõ benchmark-eredményeket kaphat attól függõen, hogy a Windows 11 hogyan lett telepítve, és hogy a VBS engedélyezve van-e vagy sem." – foglalja össze a lényeget az UL, tisztázva, hogy a játékosoknak érdemes lesz majd résen lenniük, hacsak a Microsoft addig nem változtat az alapbeállításokon vagy a közönség megfelelõ tájékoztatásán. Az UL jelezte, hogy benchmark szoftvereiket igyekeznek felkészíteni a VBS funkcióra, így a program automatikusan észlelni fogja azt és közli a felhasználóval, hogy éppen be van-e kapcsolva. A teszthez amúgy a magazinnál is friss telepítést alkalmaztak, de tapasztalataik szerint az aktuális verzióban a virtuális védelem nem csak nem volt aktív, de a BIOS és a rendszerleíró adatbázis is kellett a bekapcsolásához, tehát a felhasználók nagy része még jó eséllyel nem tapasztalta problémát, ugyanakkor a különbözõ verziók közötti eltérések okozhatnak némi zûrzavart.

Win gomb és MSInfo32 parancs.


A sajtó azóta már felkereste a Microsoftot és a nagyobb OEM partnereit, alaposabb tájékoztatás reményében. Egyelõre még várnak a hivatalos reakcióra a VBS jövõbeli szerepérõl, de az már kiderült, hogy az elõzetes verziók és a hamarosan megjelenõ teljes verzió között számos eltérést tapasztalhatunk majd. Ha magunk ellenõriznénk, elég a Start menü keresõjébe, illetve a Win billentyû megnyomása után begépelni az MSInfo32 parancsot, majd a megnyíló ablakban a Virtualizálásalapú biztonság felirat tájékoztat minket a funkció állapotáról.

2021. 10. 04

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.