Ismét egy elhibázott frissítés okozhatott kellemetlen hibát a védelmi rendszerben
A Windows Defender alapvetõen jó hírnévnek örvend és talán a legstabilabb, legjobban mûködõ része a Windows 10-nek. Sokan hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ez a jobban sikerült komponens nem volt mindig velünk, hiszen 2005-ben csaptak le rájuk, mint az operációs rendszerük elsõszámú védelmi vonalára. A rendszert és felhasználóit rendszeres frissítésekkel ostromló Microsoft azonban olykor ezt a fontos összetevõt is hajlamos elrontani, most például egy olyan hiba ütötte fel a fejét, mely a szabad tárhelyünkre pályázik.
A Microsoft hivatalos hibabejelentõ fórumaiban megszaporodott panaszos beszámolók szerint, egyes felhasználók furcsa jelenséget tapasztalnak, melynek forrása ezúttal pont a védelemre hivatott Windows Defender. A bejelentések egyöntetûen arról írnak, hogy a szolgáltatás ezrével írja a fájlokat a merevelemezekre és SSD-kre, mely a kisebb rendszermeghajtók esetén akár az összes szabad helyet felemésztheti. A hulladékadatok a C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Store könyvtárban gyûlnek fel az érintett számítógépeken. Maga az elrabolt szabad hely mértéke esetenként változó lehet, mivel olvashatunk olyat, hogy egy 20H2-es verziószámú Windows 10 rendszeren 10 800 darab felesleges elem jelent meg, míg másnál 24 óra leforgása alatt 950 ezer nemkívánatos fájl termelõdött az elsõdleges meghajtón, nem kevesebb mint 30 GB helyet foglalva el.
A helyrabló jelenség otthoni gépeken és szervereken egyaránt tetten érhetõ, az érintett rendszerverziók között pedig szerepelnek a Windows Server 2021 R2, Windows Server 2016 és 2019, és különbözõ Windows 10 verziók is. Mivel a hiba forrása alapvetõen a Defender, ezért több mint valószínû, hogy amennyiben az megkapta az elbaltázott frissítését, akkor bármelyik Windows 10 változatban elõidézheti a problémát. Ha minden igaz, a bajt a 18100.5 verziószámú Defender kiadás okozza, melyet, ha ellenõrizni szeretnénk, akkor a Windows Biztonság beállításaira érdemes rákeresnünk a Start menü keresõjében, majd a megnyíló Windows biztonság ablakban alul válasszuk a beállításokat, majd középen alul láthatjuk a névjegy gombot. Ha a szám, amit ott látunk a 18100.6-os, akkor valószínûleg minket már nem fenyeget a tárhelyzabáló hiba.
Ha mégis érint minket a dolog és elõször csak a lefoglalt tárkapacitást szeretnénk felszabadítani, bátran törölhetjük a meghízott mappa teljes tartalmát. Ha viszont kellemetlenül érint bennünket, hogy SSD-nket felesleges írási mûveletekkel terhelik, akkor gondoskodjunk az azóta már megjelent frissítésrõl, vagy legvégsõ esetben deaktiváljuk a Defender valós idejû védelmét, hacsak nem használunk helyette egy harmadik féltõl származó szoftvert, ami ettõl a gondtól egész biztosan megvédett minket. Érdemes észben tartani, hogy a mappa megnyitásához rendszergazdai jogokra lesz szükség, egyes mappák pedig alapértelmezés szerint rejtettek lehetnek. A lényeg tehát, hogy a probléma bár kellemetlen, szerencsére nem életveszélyes, a semmibõl elõbukkant fájlok pedig nem létfontosságúak, így gond nélkül megszabadulhatunk tõlük.
Ha még nem tettük meg, mindenképpen végezzük el a Windows Defender frissítését, különben az éjszakára bekapcsolt állapotban hagyott rendszer, könnyedén teleírhatja a C:\ meghajtónkat helyigényes állományokkal.