2021. 07. 02

Dobja a kék halált és még pár funkciót a Windows 11

Tovább gördül az új Windows szekere, melyről út közben leesett néhány korábbi funkciójaSzínt váltott a kaszás a Microsoftnál (Kép: windowslatest.com)

A Windows felhasználóinak valószínűleg nem okozott hatalmas meglepetést, hogy a Microsoft már az előtt ellentmondásokba és problémákba ütközött az új operációs rendszerével, hogy az a végleges formájában megjelent volna. A telepítés, frissítés és a megkövetelt rendszerigény körüli mizéria még távolról sem oldódott meg, hiszen ahhoz képest, hogy új szoftver vásárlására próbálják ösztönözni az embereket, jelentős akadályokat gördítettek a felhasználók elé. Míg a színfalak mögött eldöntik, hogy melyek a legöregebb hardverek, amiket még kellően biztonságosnak ítélnek az új csodafegyverük bevetéséhez, addig itt van néhány olyan rendszerfunkció, ami többé nem lesz alapvető része a Windows élménynek.

Sokszor temettük, de most tényleg vége, bár az Edge azért még megtart belőle ezt-azt. (Kép: thestorypedia.com)


Sokszor temettük már, de a Microsoft végre tényleg sót hinthet az öreg Internet Explorer helyére, a korábbi kiadások beépített böngészője ugyanis a Windows 10-zel végleg a vitrinbe kerül. Ahogy azt a cég hivatalos honlapján olvashatjuk, az Internet Explorer 11-es verziója 2022. június 15-től nyugdíjba vonul és nem kap többet frissítéseket, és ez vonatkozik az esetleges biztonsági résekre is, melyekből biztosan akad még egy pár, mindenesetre ezekkel sem foglalkoznak többet. Helyette a Chrome alapokon újjászületett Edge fogad majd minket, mely a biztonság kedvéért kapott egy beszédes Internet Explorer módot. A továbbiakban ez a legacy (örökség) funkció a Trident MSHTML motorra támaszkodva biztosítja majd, hogy az elavult IE böngészőre optimalizált oldalak, appok, illetve kiegészítők modern környezetben is elérhetők maradjanak, azonban ebben az esetben bizonyos funkciók, pl. az eszköztárak, fejlesztői eszközök és bizonyos csoportházirendek nem lesznek elérhetők.

Az S Mód csak a Home kiadásban lesz elérhető. Érdekes. (Kép: diit.cz)


Ha valakit korábban korlátozott volna az úgynevezett S Mód, mely blokkolt bizonyos felügyeleti eszközöket, továbbá a Microsoft Áruházon kívüli alkalmazások telepítését igyekezett lehetetlenné tenni, akkor most örülhet, igaz, a Windows 11 Home kiadásában azért benne hagyják. Félreállítják szegény Cortana-t is, a hangvezérlésre reagáló digitális asszisztenst, aki a Microsoft alternatívája volt az Apple-féle Siri, és az Amazon által készített Alexa-val szemben. Kezdetben nyilván nagy jövőt szántak neki és szerették volna, ha a Windows elválaszthatatlan részévé válik – legalábbis céges környezetben –, ám a közönség nem osztozott a vállalat lelkesedésében. Emiatt a Windows 11-be nem kerül beépítésre és már csak opcionális letöltésként lesz elérhető. Érdekes, hogy lényegében kukázzák a Timeline, avagy idővonal funkciót is, amit annak idején olyan nagy hanggal demonstráltak. Az új aktivitások feltöltésének lehetőségét ráadásul már most júliusban kikapcsolják, a Windows 11-ben pedig már nyoma sem lesz, mivel végleg megszűnik.

Cortana a Microsoft elsőszámú FPS-szériájában, a Halo 4-ben. (Kép: geekwire.com)


Természetesen nem kerüli el sorsát a Start menü és a Tálca sem, melyek talán a legkritikusabb pontokat jelentik a felhasználók többsége számára. Először is a Tálcán kap helyet a Skype helyébe lépő Teams, melyet jelenleg ezerrel tol a Microsoft. A pandémia alatt a cégek számára is sikerült hasznosabb megoldást faragni belőle, mint a kissé idegesítő, kék emblémás elődjéből, a Tálcáról pedig közvetlenül is indíthatunk majd hívásokat. Különös döntés, de a Tálca többé nem lesz kedvünk szerint mozgatható, illetve tetszőleges helyre áthelyezhető, és az Emberek ikont is száműzik onnan. Ami szintén érdekes lépés, hogy a Start menüben többé nem lesz lehetséges a kiválasztott alkalmazásokkal elnevezett csoportokat és mappákat létrehozni. Eltűnnek még az elavultnak minősített élő csempék, mert a Microsoft most a Widgetekbe helyezi bizalmát, így nekünk is ezekkel kell beérnünk.

Áthelyezni nem, átmeretezni viszont lehet majd a tálcát. (Kép: windowslatest.com)


Végül hosszú évek után kiveszik a képletből a Tablet, avagy Táblagép módot is. Tekintve, hogy a Microsofttól rengeteget hallhattunk a hordozható gépek és a Windows szorosabb összefűzéséről, ezek a funkciók egészen biztosan nem szűnnek meg teljesen, sőt, a Surface Pro, és más lecsatolható billentyűzetes eszközök hatékonyabb kezeléséhez új opciókat építenek be. Emellett van még egy maréknyi kisebb alkalmazás, melyek a Windows 10 telepítésekor automatikusan a gépre kerülnek, a Windows 11-ből azonban kihagyják majd őket. Ilyen a Paint 3D, a OneNote, a 3D-megjelenítő, illetve szegény Skype is, melyeket csak a telepítőből és nem a létezésből száműznek, így igény esetén az Áruházból elővarázsolhatjuk őket. Kivéve a Wallet nevű appot, mert azt tényleg megszüntetik.

Tényleg vége egy korszaknak, ha már a BSOD sem a régi. (Kép: frontpagetech.com)


Végül egy színes apróság, ugyanis megváltozik egy ikonikus funkció, nevezetesen a Kék halál, avagy a Blue Screen of Death. Bár az egész Windows 11 a modernizációról szól, a kritikus rendszerhibák és összeomlások esetén felbukkanó hibaüzenet a középkort idézi majd, hiszen kék helyett fekete halállal riogat majd minket, de legalább a BSOD rövidítés változatlan marad.

2021. 07. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.