2022. 02. 21

A Windows 11 többé nem telepíthető internet nélkül

A Home után a Pro verzióhoz is kötelező lesz bejelentkeznünk egy online Microsoft-fiókkalVárhatóan a Pro verzió is megköveteli az online jelenlétet, reméljük nem lesz gonda Wi-Fi felismerésével. (Eredeti kép: neowin.net)

A Windows 11 Pro felhasználóknak a telepítés során csatlakozniuk kell majd az internethez és be kell jelentkezniük egy Microsoft-fiókkal. Ezt már a Windows 11 Home telepítéséhez is kötelezővé tették, de egy ideje a Windows 11 Pro esetében is tesztelik a dolgot, a Microsoft tehát nem hisz az offline PC-k jövőjében.


"A számítógépem nem az internet" – írja Joel Hruska, az Extreme Tech szerkesztője, aki más felhasználókkal együtt nincs oda érte, hogy a Microsoft agresszív módon erőlteti felhasználóira azokat a változtatásokat, melyek technikai szempontból nem voltak és nem is feltétlenül lennének szükségesek. A nem túl meglepő, de azért túlzottan nem is várt módosítás, a változásnapló alapján a Windows 11 insider preview buildjének 22557-es verziójában kap helyet, ahol a résztvevők a megjelenés előtt álló újdonságokat tesztelhetik.  Míg a Microsoft a Windows 11 Home felhasználói számára megköveteli a Microsoft-fiók meglétét, addig kissé rejtélyes, hogy a Windows 11 Pro felhasználói számára miért kell hirtelen szintén Microsoft-fiók. Többek között ez az egyik oka annak, hogy a felhasználók felárat fizetnek a Pro verzióért, a cég tehát ezzel a frissítéssel nem csak hozzáad, de el is vesz egy igen fontos lehetőséget. Ez az a fajta dolog, ami feldühíti az informatikusokat, akiknek sok gépet kell karbantartaniuk, és feldühíti a felhasználókat, akik úgy érzik, hogy egyre kevesebb joguk van úgy használni a számítógépüket, ahogy nekik tetszik.

A Home verzióban már most is be kell jelentkezni telepítéskor. (Kép: microsoft.com)


"A Windows 11 Home kiadáshoz hasonlóan a Windows 11 Pro kiadás mostantól csak az eszköz kezdeti beállítása (OOBE) során igényel internetkapcsolatot" – olvasható a build mellé közzétett Windows Insider blogbejegyzés összefoglaló kivonatában. "Arra számíthat, hogy a későbbi WIP [Windows Insider Program] járatokban [Microsoft-fiókra] lesz szükség." A hír természetesen nagy sebességgel terjed a híroldalakon, hangot adva annak az egyszerű aggodalomnak, hogy ahol a Windows nem ismeri fel sem a Wi-Fi, sem az Ethernet-vezérlőt, amelyek az internet-hozzáféréshez szükségesek, ott ez a megkötés gondokat okozhat. Számos laptop van forgalomban, melyekről fizikai Ethernet csatlakozó követte a lemezes, illetve optikai meghajtókat, az egyetlen opció tehát a Wi-Fi vezérlő. Sajnos utóbbi nem települ automatikusan, amint a Windows készen áll az első indításra, ahol el kell végeznünk az alapbeállításokat, ami bőven okozhat majd fejtörést a rendszergazdák és átlagos otthoni felhasználók számára.

Sokan próbálják megkerülni a kötelező online jelenlétet, a wifi marad, de a kapcsolódás után kihúzzák a netet. (Kép: Neowin.net)


Ott van még az adatvédelmi szempont is. Néhány embernek egyszerűen nem tetszik az ötlet, hogy a nagy testvérnek szüksége van egy újabb módszerre, hogy nyomon kövesse a tevékenységeit. Bár nem mindenki, köztük az Extreme Tech szerzője sem vádolja a Microsoftot az adatok nem megfelelő kezelésével, ugyanakkor ez a fajta erőszakos magatartás felveti a kérdést, hogy miért ragaszkodnak ennyire ehhez a változáshoz. A követelményt jelenleg a Windows 11 legújabb előzetes buildjeiben tesztelik, az éles bevezetés idejét viszont nem közölték, így még fennáll az esélye annak is, hogy ez a követelmény soha nem kerül be a teljesértékű, hivatalos változatba. Reméljük, hogy a Microsoft meghallgatja a felhasználók visszajelzéseit és lehetőséget biztosít arra, hogy legalább a telepítés befejezése utánra halassza az internet-hozzáférés megkövetelését, ám ez a "kötelező" opció nem lenne kevésbé furcsa, mint amiről eredetileg szó van. A felhasználók egy része persze próbálja megkerülni a Microsoftot, például közvetlenül a Wi-Fi csatlakozás után megszüntetik a valós netkapcsolatot, a telepítő azonban már engedi az offline fiók létrehozását, legalábbis egyelőre.

A Start menü fejlődik, végre mappákba rendezhetjük a különböző kategóriába tartozó alkalmazásokat, változik a feladatkezelő, stb. (Kép: techspot.com)


A negatív szalagcímek ellenére van néhány kellemesebb dolog is, melyek szintén érkeznek. A Start menü frissítést kap, a mappák bevezetésével, lehetővé téve az alkalmazások csoportosítását és a menü rugalmasabb berendezését. Végre megfelelő helyre kerülhetnek játékok, az irodai alkalmazások és a chat/szociális média applikációk. Tervben van még a One Drive felhőalapú tárhely beépítése a File Explorerbe, valamint többek között a feladatkezelő javítása is, mely átgondoltabb és több kezelési funkciót kínál, finomított dizájnjával pedig jobban illeszkedik a Windows 11 megjelenéséhez. A friss rendszer tehát folyamatos fejlődést mutat, és sok esetben illeszkedik a felhasználói igényekhez, a kötelező netkapcsolat és bejelentkezés azonban pont az ellenkező irányba mutat.

2022. 02. 21

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Laci19
2022.02.21
Természetesen az azonosításunk miatt kell, amit a telemetria összegyűjt rólunk, azt konkrét személyhez tudják kötni - így többet érnek az adatok. Szemétláda kémkedő banda, akkor telepítek fel a 7-nél újabb windowst, amikor piros hó esik. W7 és Linux, engem nem fognak szivatni. Egyébként a lekerekített ablakokkal most még kevésbé tetszik.Mappákat kap a start menü? Gratulálok, visszanyúltak az XP-hez.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.