2020. 10. 21

A Windows már csak ellenőrzött illesztőprogramokat telepít

Megnehezítheti a felhasználók életét a Microsoft, elutasíthat egyes drivereket és csatlakoztatott eszközöketA Microsoft túltolta a biztonsági intézkedéseket.

Bőven akadnak megkérdőjelezhető húzásai a Microsoftnak, amikor a Windows 10 rendszer frissítésére kerül sor, és idén is bőven adtak ki olyan csomagot, ami elvileg az általános élmény feljavításának szándékával érkezett, de végül fennakadásokat okozott a rendszer zökkenőmentes használatában. A napokban befutott változtatás újabb ajtót zár be előttünk, ugyanis az október 13-án élesített rendszerfrissítés tovább nehezíti az egykor automatizáltan is korrektül működő drivertelepítés folyamatát, és akár korábban gond nélkül használt eszközök használatát is megtagadhatja.


Ilyen változtatást hozott a nyár folyamán közzétett 19041.423 verziószámú frissítés, mely elvágta a rendszert attól a jól megszokott lehetőségtől, hogy a Windows a Microsoft szervereire csatlakozva, egy erre elkülönített készletből keressen kompatibilis eszközillesztő után, mely módszer az esetek többségében gond nélkül biztosította az adott hardveres komponens, vagy periféria működését. Bár sok esetben találhattunk a Windows által alkalmazottaknál frissebb verziókat is, azok a kipróbált driverek többnyire ellátták feladatukat, és csak rajtunk múlt, hogy szükségünk van-e valamelyik leváltására és manuális telepítésére. A rendszer azért nem mentesült teljesen a Microsoft által biztosított megoldásoktól, hiszen egyfajta kiskapu gyanánt a frissítéskezelő felület felsorolhat számunkra egy adag frissebbként nyilvántartott drivert, de a „Választható frissítések megtekintése” menüpont alatt látható ajánlatok a megszokottnál szűkösebb listából származnak, így nem feltétlenül nyújtják a legbiztosabb megoldást. Erre hányt még egy lapáttal a Microsoft szeptember végén, mikor többen jelezték, hogy az opcionális frissítések között elavult, ráadásul átdátumozott illesztők szerepelnek, melyek telepítése nem feltétlenül ajánlott, főleg, hogy a kétes driverek már jól működő és fontos rendszereszközök esetében is ajánlgatták magukat.

Gond lehet az eszközilelsztők telepítésével.


A legújabb húzás azonban kifejezetten érthetetlennek tűnik, ugyanis a Microsoft látványosan szigorított a driverek telepítésének menetén, és talán minden eddiginél távolabbra sodort minket az évek alatt kényelmesre faragott rendszerétől. Az operációs rendszer már jó ideje ellenőrzi az illesztőprogramok hitelességét, ám egészen mostanáig ránk bízta a telepítést, és akkor is alkalmazhattunk egy-egy drivert, ha a Microsoft szerint azok nem rendelkeznek megfelelő aláírással. Az ellenőrzési eljárás ilyen mértékű szigorítása azonban kifejezetten kontraproduktívnak tűnik, ugyanis, ha a rendszer nem talál hitelesnek minősített aláírást, vagy nem ismeri fel az eszközillesztő mögött álló gyártót, akkor szimplán megtagadja tőlünk a telepítés jogát. Ha ezt tapasztaljuk, jelenleg nem sok hivatalos opciónk marad, a fejlesztők ugyanis nem nyújtanak alternatívát az általuk előidézett vészhelyzet esetére, és széttárt karral a kérdéses eszköz-, illetve az ahhoz szükséges program készítőjéhez irányítanak minket, hogy onnan kérvényezzünk megfelelő hitelesítéssel bíró drivert. Ez már első hallásra is igen extrémnek tűnik, hiszen a legtöbben tapasztalatból tudják, hogy egyes régebben vásárolt hardverek, vagy akár olyan hétköznapi tárgyak, mint egy külső meghajtó, nem feltétlenül rendelkezik naprakész szoftveres támogatással.

Ha régen működött, nem biztos, hogy most is fog.


Arról nem is beszélve, hogy az a legkevésbé sem tűnik életszerű megoldásnak, hogy minden olyan esetben vad levelezésbe kezdjünk egy talán rég megszűnt céggel, amikor a Windows esetleg emlékezetkiesést színlel, és nem támogatja az akár Windows XP óta probléma nélkül használt eszközünket. Ezzel a húzásával a redmondi technológiai óriás elvileg pont az elszaporodott biztonsági problémákból igyekezne lefaragni, ám úgy tűnik, hogy átesett a ló túloldalára, és valójában csak ismételten megnehezíti a Windows 10 alatti munkát. Egyes fórumokon már találhatunk is olyan beszámolókat, melyek szerint egy évek óta megbízhatóan működő USB-s meghajtót, vagy más szeretett ezközt utasított el a Windows, ami eddig a pontig a csatlakoztatás után egyből használatra készen állt. Ezek az esetek többségében úgynevezett harmadik féltől származó termékek, melyek ellenőrzése után valami hasonló üzenettel találkozhatunk: "A Windows nem tudja ellenőrizni ennek az illesztőprogramnak a kiadóját." A Microsoft szerint ez a probléma akkor fordul elő, amikor a Windows ellenőrzése helytelenül formázott katalógusfájlt észlel. Sokakban felmerült a kérdés, hogy mi történik a régebbi PC-kkel, ha egy friss rendszertelepítést követően az eszközkezelőben sorakozni fognak az eszközillesztők híján használhatatlanná vált komponensek.
Egyelőre az sem egyértelmű, hogy ha esetleg egy korábbi verziószámmal bíró rendszert veszünk elő és mindent telepítünk, egy esetleges frissítési hullám utólag nem tagadja meg, vagy tiltja meg a korábban bevált illesztőprogramokat.

Reméljük a Microsoft kikeveredik az egyre kaotikusabbá váló frissítésekből és biztosítják a Windows rendszerektől megszokott alapvető felhasználói kényelmet. A hibáról és az elfogadott katalógusfájlokról a Microsoft hivatalos dokumentációjából, de többek között a borncity.com összefoglalójából is tájékozódhatunk.

2020. 10. 21

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Marton Tibor
2020.10.24
"az egykor automatizáltan is korrektül működő drivertelepítés folyamatát, és akár korábban gond nélkül használt eszközök használatát is megtagadhatja."A hangsúly az egykoron van. Telepítés után tiltottam is le a driverfrissítést. Ne piszkáljon bele, mert egyre bénább a driverválasztása a rendszernek. Meg amúgy se tudja miért pont azt a drivert használom.Ahogy látom mégaz eddigi bénázást is sikerült felülmúlni.Komolyan nem értem mit gondolnak ilyen hozzáállással. Jó úton vannak afelé, hogy egyre többen megutálják őket.Akik nem játszanak, és nem kell feltétlenül a munkájukhoz Windows azok előbb utóbb átmennek valamilyen Linuxra, mert nincs humoruk azt találgatni vajon most mit csesztek el a frissítéssel.Más: lehetne nagyobb ez a hozzászólás ablak, mert idegesítő, hogy állandóan görgetni kell ha meg akarom nézni mit írtam eddig.
Truczkai Sándor
2020.10.23
Nálunk a munkahelyen egyszerre 4 gép adta fel a szolgálatot, mikor a windows megpróbált frissíteni... Rendszer visszaállítás + frissítés elhalasztása 1 hónappal. November végén majd megint szívunk.
Kósa László
2020.10.23
Saját maguk kényszerítik ki a felhasználóból, hogy hagyja el a platformot. Nem állítom, hogy az almás és a pingvines rendszernél minden tökéletes és nem voltak vitatható lépések, de a win10 egyik fő vonzereje pont ebben a "nem kell különösebben driverezgetni vele" jellemzője volt. Még a saját maga rendszeréhez tervezett Surface gépeken is olyan orbitális hibákat sikerült létrehozni, hogy az ember legszívesebben földhöz vágná az eszközt. Bedugsz egy 3.0-ás usb meghajtót, és elmegy a wifi?? Hajrá Microsoft, rágd le a saját karodat!
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.