A tajvani gyártóvállalat látványos mértékben körözte le az Intelt, de az AMD is folytatja a magabiztos térhódítást
Átlagos felhasználóként csak pislogunk a hardverpiacról szóló hírek fölött, hiszen míg mi azt tapasztalhatjuk, hogy az új hardverek beszerezhetetlenek, vagy csak extrém magas árakon elérhetõk, addig a gyártók folyamatos növekedésrõl és fantasztikus bevételekrõl számolnak be. Egy biztos, a hiány csak számunkra igazán feltûnõ, a TSMC vagy éppen az AMD például már egészen biztosan túl vannak egy újabb pezsgõbontáson.
Az utóbbi idõben rengeteget hallhatunk a TSMC-rõl, mely a processzorok, videokártyák, SoC mobilchipek, és természetesen a játékkonzolokban duruzsoló egységek gyártásában lát el kiemelkedõ szerepet. Bérgyártóként számos általunk is használt gép vagy okoseszköz szíve készül náluk, gyártószalagjaikért pedig olyan cégek állnak sorba, mint az Intel, vagy az AMD. Az elmúlt néhány év alatt a cég elképesztõ mértékben növelte meg értékét, méghozzá olyannyira, hogy 2019-ben a Samsungot leelõzve Ázsia legértékesebb vállalata lett, most pedig újabb meglepetéssel rukkolt elõ: a Taiwan Semiconductor Company (TSMC) piaci értékét tekintve alaposan megelõzte az amerikai chipóriás Intel Corporationt.
Az biztosan nem számít új információnak, hogy mint szerzõdéses gyártó, a TSMC felel a globális chipgyártás jelentõs részéért, hiszen amikor éppen nem szorulnak a Samsung segítségére, PC-s vonalon az NVIDIA is náluk dolgoztat, de egyik, ha nem a legnagyobb ügyfelük az Apple is. A friss és hivatalosan is megerõsített jelentések szerint azonban már nem csak a legkeresettebb chipgyártónak számítanak, de a legértékesebbnek is, ugyanis piaci értékük mára kétszer akkorára duzzadt, mint az Intelé. Azt sajnos évek óta figyelhetjük, ahogy az Intel botladozik a fejlett gyártástechnológiák elkészítésével, míg a TSMC magabiztosan alkalmazza a 7nm-es folyamatokat, túl van az 5nm-es technológia bevetésén, és már készül a még fejlettebb 3nm-es eljárás korai szakaszának bevezetésére is, melyet állítólag jövõre már a tömeggyártásban is teljes magabiztossággal alkalmazhat.
Jelenleg a piac mintegy 84 %-át fedik le, a cégük pedig még úgy is a legértékesebbnek számít, hogy különbözõ források más bevételi eredményekrõl számolnak be. A legérdekesebb adat talán az Egyesült Államok Értékpapír- és tõzsdefelügyeletéhez elküldött nyomtatványból derül ki. Ezt a Form 20-F dokumentumot minden olyan cég köteles benyújtani, aki részvényeivel az amerikai tõzsdén kereskedik, a TSMC által legutóbb beadott papírból pedig az derül ki, hogy aktuális piaci értékük eléri a 636 milliárd dollárt. Ez az érték azonban eltér a Google Finance és a Yahoo Finance webhelyen megjelenített értékektõl, mivel a két forrás a TSMC amerikai piacon érvényes tõkeérték 558 milliárd dollárra, illetve 564 milliárd dollárra tartja. Nos, akármelyik is áll a legközelebb az igazsághoz, ezen összegek bármelyikével erõsen rálicitálnak az Intel Corporation értékére, aki a friss adatok szerint valahol 234 és 239 milliárd dollár között áll, attól függ melyik forrás becsléseire támaszkodunk. Mindez azt jelenti, hogy az Intelt múlt évben megelõzõ NVIDIA is csak tisztes távolból nézheti a tajvani óriás menetelését.
Tovább erõsödik az AMD is, akinek ugyan ilyen szép számai azért még nincsenek, de azt azért elmondhatják magukról, hogy az elsõ negyedévben 3.45 milliárd dolláros bevételt könyveltek el, mely közel duplája az ezt megelõzõ 1.79 milliárd dollárnak. A cég zsinórban hat olyan negyedéven van túl, ahol növelte a beérkezõ összegeket, legutóbb ráadásul 555 millió dollár tiszta hasznot tudhatott magáénak. Sokat hallatunk a szerverpiacon betöltött sikereikrõl, de egyre hangsúlyosabbá válnak a laptopok piacán is, és válság ide, vagy oda, a gamer kategóriában is rengeteget erõsödtek, az OEM partnerek pedig szintén egyre szívesebben választanak AMD termékeket. A becslések szerint idén elérhetik a 14.65 milliárd dolláros éves bevételt is, ami az Intelt pedig árcsökkentésre motiválhatja. Az már csak hab a tortán, hogy a TSMC hatalmas biztonságot és precizitást megkövetelõ gyártási folyamatait már szintén az AMD által tervezett rendszereken múlhatnak. Az automatizált folyamatokat mostantól sorba állított AMD EPYC rendszerek láthatják el, melyek a kényes mûveletek akadálytalan teljesítését hivatottak biztosítani. A chipgyártás konkrétan 24-magos EPYC 7F72 és 64-magos EPYC 7702P egységek bevetésével történhet, az pedig mindenképpen beszédes információ, ha a világ legnagyobb chipgyártója modern AMD-s rendszerekre áll át. A váltás állítólag azért indokolt, mert most az EPYC rendszerek képesek a gyártást a legnagyobb terhelés mellett kiszolgálni, a CPU-k közötti kommunikáció itt a legfürgébb, ráadásul a nagy kapacitással nem csak a biztonság, de a hatékonyság is nõ, beleértve a fogyasztást is.
Ezzel a TSMC egyszerre lesz hatékonyabb és energiatakarékosabb, az AMD pedig elmondhatja magáról, hogy már az AMD processzorait is AMD processzorokkal gyártják.