2021. 05. 03

A TSMC 2x értékesebb az Intelnél, de az AMD is duplázott

A tajvani gyártóvállalat látványos mértékben körözte le az Intelt, de az AMD is folytatja a magabiztos térhódítástMár az AMD procikat is AMD procik gyártják.

Átlagos felhasználóként csak pislogunk a hardverpiacról szóló hírek fölött, hiszen míg mi azt tapasztalhatjuk, hogy az új hardverek beszerezhetetlenek, vagy csak extrém magas árakon elérhetők, addig a gyártók folyamatos növekedésről és fantasztikus bevételekről számolnak be. Egy biztos, a hiány csak számunkra igazán feltűnő, a TSMC vagy éppen az AMD például már egészen biztosan túl vannak egy újabb pezsgőbontáson.


Az utóbbi időben rengeteget hallhatunk a TSMC-ről, mely a processzorok, videokártyák, SoC mobilchipek, és természetesen a játékkonzolokban duruzsoló egységek gyártásában lát el kiemelkedő szerepet. Bérgyártóként számos általunk is használt gép vagy okoseszköz szíve készül náluk, gyártószalagjaikért pedig olyan cégek állnak sorba, mint az Intel, vagy az AMD. Az elmúlt néhány év alatt a cég elképesztő mértékben növelte meg értékét, méghozzá olyannyira, hogy 2019-ben a Samsungot leelőzve Ázsia legértékesebb vállalata lett, most pedig újabb meglepetéssel rukkolt elő: a Taiwan Semiconductor Company (TSMC) piaci értékét tekintve alaposan megelőzte az amerikai chipóriás Intel Corporationt.

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company 20-F formanyomtatványa, benyújtva: 2021. április 16-án.


Az biztosan nem számít új információnak, hogy mint szerződéses gyártó, a TSMC felel a globális chipgyártás jelentős részéért, hiszen amikor éppen nem szorulnak a Samsung segítségére, PC-s vonalon az NVIDIA is náluk dolgoztat, de egyik, ha nem a legnagyobb ügyfelük az Apple is. A friss és hivatalosan is megerősített jelentések szerint azonban már nem csak a legkeresettebb chipgyártónak számítanak, de a legértékesebbnek is, ugyanis piaci értékük mára kétszer akkorára duzzadt, mint az Intelé. Azt sajnos évek óta figyelhetjük, ahogy az Intel botladozik a fejlett gyártástechnológiák elkészítésével, míg a TSMC magabiztosan alkalmazza a 7nm-es folyamatokat, túl van az 5nm-es technológia bevetésén, és már készül a még fejlettebb 3nm-es eljárás korai szakaszának bevezetésére is, melyet állítólag jövőre már a tömeggyártásban is teljes magabiztossággal alkalmazhat.

A TSMC alapítója, Morris Chang (Zhang Zhongmou). Fotó: Lin Xunyi/United Daily News


Jelenleg a piac mintegy 84 %-át fedik le, a cégük pedig még úgy is a legértékesebbnek számít, hogy különböző források más bevételi eredményekről számolnak be. A legérdekesebb adat talán az Egyesült Államok Értékpapír- és tőzsdefelügyeletéhez elküldött nyomtatványból derül ki. Ezt a Form 20-F dokumentumot minden olyan cég köteles benyújtani, aki részvényeivel az amerikai tőzsdén kereskedik, a TSMC által legutóbb beadott papírból pedig az derül ki, hogy aktuális piaci értékük eléri a 636 milliárd dollárt. Ez az érték azonban eltér a Google Finance és a Yahoo Finance webhelyen megjelenített értékektől, mivel a két forrás a TSMC amerikai piacon érvényes tőkeérték 558 milliárd dollárra, illetve 564 milliárd dollárra tartja. Nos, akármelyik is áll a legközelebb az igazsághoz, ezen összegek bármelyikével erősen rálicitálnak az Intel Corporation értékére, aki a friss adatok szerint valahol 234 és 239 milliárd dollár között áll, attól függ melyik forrás becsléseire támaszkodunk. Mindez azt jelenti, hogy az Intelt múlt évben megelőző NVIDIA is csak tisztes távolból nézheti a tajvani óriás menetelését.


Tovább erősödik az AMD is, akinek ugyan ilyen szép számai azért még nincsenek, de azt azért elmondhatják magukról, hogy az első negyedévben 3.45 milliárd dolláros bevételt könyveltek el, mely közel duplája az ezt megelőző 1.79 milliárd dollárnak. A cég zsinórban hat olyan negyedéven van túl, ahol növelte a beérkező összegeket, legutóbb ráadásul 555 millió dollár tiszta hasznot tudhatott magáénak. Sokat hallatunk a szerverpiacon betöltött sikereikről, de egyre hangsúlyosabbá válnak a laptopok piacán is, és válság ide, vagy oda, a gamer kategóriában is rengeteget erősödtek, az OEM partnerek pedig szintén egyre szívesebben választanak AMD termékeket. A becslések szerint idén elérhetik a 14.65 milliárd dolláros éves bevételt is, ami az Intelt pedig árcsökkentésre motiválhatja. Az már csak hab a tortán, hogy a TSMC hatalmas biztonságot és precizitást megkövetelő gyártási folyamatait már szintén az AMD által tervezett rendszereken múlhatnak. Az automatizált folyamatokat mostantól sorba állított AMD EPYC rendszerek láthatják el, melyek a kényes műveletek akadálytalan teljesítését hivatottak biztosítani. A chipgyártás konkrétan 24-magos EPYC 7F72 és 64-magos EPYC 7702P egységek bevetésével történhet, az pedig mindenképpen beszédes információ, ha a világ legnagyobb chipgyártója modern AMD-s rendszerekre áll át. A váltás állítólag azért indokolt, mert most az EPYC rendszerek képesek a gyártást a legnagyobb terhelés mellett kiszolgálni, a CPU-k közötti kommunikáció itt a legfürgébb, ráadásul a nagy kapacitással nem csak a biztonság, de a hatékonyság is nő, beleértve a fogyasztást is.

Ezzel a TSMC egyszerre lesz hatékonyabb és energiatakarékosabb, az AMD pedig elmondhatja magáról, hogy már az AMD processzorait is AMD processzorokkal gyártják.

2021. 05. 03

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.