2021. 07. 09

Izmos Thermaltake és Lian Li tápok GOLD minősítéssel

A Lian Li egy igényes aprósággal, a Thermaltake pedig 1000 watt fölötti opciókkal állt előImpozáns GOLD tápegységek, igény szerint.

Igaz, hogy egy számítógép összeállítását kevesen kezdik a tápegység kiválasztásával, de sokan még azután sem fordítanak elég figyelmet erre a kritikus fontosságú alkatrészre, miután megtalálták az igényeikhez passzoló konfigurációt. Márpedig a megbízhatóság és a stabilitás minden PC alapja, és ez különösen igaz a nagy energiaigényű rendszerek esetén, hiszen egy új RTX 3080 kártya elvesztése akkor sem kellemes élmény, ha rendelkezik érvényes garanciával. A Thermaltake és a Lian Li most kifejezetten azokra a felhasználókra gondolt, akik az irodai munkánál jóval nagyobb feladatokat szánnának gépüknek, utóbbi esetben ráadásul kifejezetten kompakt méretben kapunk nagy teljesítményt.


A Thermaltake igen jól csengő név volt hosszú éveken át, de ezen a jóval zsúfoltabb piacon is meg tudta őrizni relevanciáját. Ezt elsősorban az olyan igényesebb termékeinek köszönheti, mint a most bemutatott Toughpower GF1 TT Premium, mely már nevével is jelzi, hogy ezúttal nem egy alsó kategóriás darab érkezik, melyen RGB fényekkel próbálják palástolni az eszköz hiányosságait. A veterán tajvani gyártó ezúttal nem vacakolt alacsony teljesítményű darabokkal, a Toughpower vonal alá tartozó G1 széria pedig a nevéhez hűen nem is kínál 650 wattnál kisebb teljesítményű tápegységeket. Ezúttal egy 1000 és egy 1200 wattos modell került bemutatásra, melyek 80 Plus GOLD minősítésüknek köszönhetően 90% fölötti hatásfok mellett is dolgozhatnak. Ebben nagy szerepe van annak, hogy valójában mekkora terhelést bízunk rájuk, persze az aknakereső és pasziánsz partik mellé aligha választunk ilyen súlyos hardvert, ami szó szerint véve 1.8 kg-ot jelent, tehát nem kartonból készült. A magas hatásfokot természetesen DC-DC átalakító növeli, az ingadozó feszültség veszélyeitől pedig az alapvetőnek számító aktív PFC hivatott védelmet nyújtani.


A potenciális teljesítményhez ma már nem kell a gépházunk méretével vetekedő monstrumokat vásárolnunk, a 150 x 86 x 160 mm-es dimenziók pedig pont elegendő teret adtak egy 140 mm-es, folyadékcsapágyas ventilátornak, mely az eszköz aktuális hőértékeihez igazítja a fordulatszámát. Utóbbira amúgy egészen addig nem lesz szükség, míg a rendszer megelégszik 30%-os energiafelvétellel, alacsony terhelés és 50°C-os hőmérséklet alatt ugyanis a táp passzív módban és tökéletes csendben üzemel. A csatlakozók számában amúgy nem találunk eltérést a két teljesen moduláris egység között, 12V ATX-ből például két pár 4+4 tűs vezetéket, SATA ellátóból pedig bőséges 12-t kapunk, de a szemöldökünket akkor húzhatjuk fel igazán, mikor meglátjuk, hogy a videokártyák ellátásához szükséges 6+2 tűs PCI Express csatlakozóból hat darab áll majd készenlétben. Sajnos az árakat még nem közölték, de az értékesítés hamarosan megkezdődik, és a 10 év gyártói garancia is minimum bíztatónak nevezhető. A hivatalos termékoldalt ide kattintva böngészhetjük.


Aki már ismeri a Lian Li termékeit, az tudja, hogy ez a szintén tajvani illetőségű gyártó ezzel a nyugati piacon kevésbé jól csengő névvel is könnyedén söpri be az elismeréseket, hiszen közel 40 éves pályafutás alatt csak nagyon ritkán okozott csalódást. Bár főleg elsőosztályú gépházaikkal kerültek az élvonalba, de ahogy az már csak lenni szokott, ők is bővítették repertoárjukat különböző PC-s kiegészítőkkel, legutóbb pedig egy új tápegységgel jelentkeztek. Míg a Thermaltake jóval hivalkodóbb elnevezéssel hívja fel magára a figyelmet, a Lian Li SP750 azokat a vevőket célozza, akik tudják, hogy mit keresnek. Aki esetleg mégsem tudná, a gyártó terméke már önmagában különleges, hiszen a 750 wattos egységet kompakt XFX formátumban prezentálja, GOLD minősítéssel és szintén moduláris kivitelben, meglepően ízléses megjelenéssel. A mindössze 100 mm x 63.5 mm x 125 mm-es dimenziók és a specifikációk együttese talán mégiscsak alkalmas lehet a figyelem felhívására, igaz, a kis méret nem kizárólag előnyökkel kecsegtet.


Egyes gyártóknál találunk 80, illetve 92 mm-es ventilátorokkal felszerelt termékeket, melyek méretükből adódóan jóval nagyobb fordulatszámon, ezért jóval hangosabban is hozzák azt a teljesítményt, melyet a 120, vagy még inkább a 140 mm-es megoldások sokkal kényelmesebb tempó mellett. Esetünkben egy 92 mm-es folyadékcsapágyas légkavaró áll készenlétben, egészen addig, míg el nem érjük a 40%-os terhelést, ahol kénytelen lesz felpörögni, legfeljebb 31.8 dB-es zajt szabadítva a felhasználóra. Mielőtt nagyon messzire szaladnánk, érdemes megemlíteni, hogy az SP750 már fennakadt a tesztelők hálóján, akik megbizonyosodtak róla, hogy ez az apróság többnyire stabilan hozza a 90%-ot súroló hatékonyságot, mely egy normál méretű egységtől is dicséretes, a tápok terén járatlan Lian Li kompakt csodájától viszont külön elismerésre méltó. Hasonlóan nyilatkoznak a stabil feszültségszabályozásról, a minőségi anyaghasználatról és összeszerelési minőségről, és a többi XFX termékhez képest korrekt maximális zajszintről.

Ahogy az sejthető, a kis erőgép nem szerverekhez és bányászfarmokhoz készült, de három 6+2 tűs PCI Express vezeték így is jár, nyolc SATA és két 4+4 tűs ATX 12V kivezetés társaságában, 5 év garanciával. Az igényességnek azonban ára van, az SP750 ugyanis nagyjából 50 ezer forintos kezdőáron mutatkozott be.

2021. 07. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.