Az új funkcióval kifejezetten a videós szolgáltatások képességeit ellenõrizhetjük
A járványhelyzet alatt sokat megtudhattunk magunkról, például kiderült, hogyan viseljük a tartós egyedüllétet, a bezártságot és a hagyományos szociális élet hiányát. Eközben a vártnál is nagyobb lendületet kaptak a sorozatokat és filmeket közvetítõ videós szolgáltatások, az otthon ragadt tömegek ugyanis elõszeretettel feledkeztek bele a végtelen mennyiségû mozgóképes tartalomba. A hirtelen felfutó iparág miatt elkerülhetetlenül megváltoztak a felhasználói szokások, az új igényekhez pedig a hálózati szolgáltatásoknak is igazodnia kell.
A VHS után a DVD-nek is leáldozott, a BluRay pedig túl lassan és túl késõn érkezett, így mielõtt esélye lett volna befutni, a fizikai formátum szépen leadta a kulcsot az online tartalomfogyasztásnak. Egy idén februárban közölt kutatás szerint a video streaming piac, beleértve annak minden egységét és kategóriáját, 2018-ban 38.56 milliárd dolláros összértéket képviselt, tavaly simán átlépte az 50 milliárdos határt, idén pedig újabb 10 milliárd dollárral növelheti értékét. Az emberek szinte minden nap sorozatokat és filmeket néznek, világszerte sokezer ember végez önálló közvetítést és még ennél is többen követik õket. Itt jön a képbe a hálózatunk és netszolgáltatónk képességeit tesztelõ Speedtest, mely kifejezetten erre az úttörõ szegmensre hangolt mérõeszközzel állt elõ.
A netszolgáltatónk által biztosított sávszélesség legpontosabb és legegyszerûbb ellenõrzésére szolgáló Speedtest.net weboldal már 14 éve elérhetõ, és jelenleg is a világ egyik legtöbbet látogatott honlapjának számít. Így érthetõ, ha az analízisben élen járó Ookla az elsõk között reagál az internethasználat éles változására, és egy új videó teszttel áll elõ, mellyel a streaming élmény minõségét konkrét adatok és javaslatok formájában ismerhetjük meg. „Tekintettel arra, hogy mennyi idõt töltünk videó streaminggel, a videóélmény közvetlen mérésének képessége fontos eszköz a hálózatkezelésben” – olvasható a Speedtest.net friss bejelentésében. Bár az oldal eddig is elég megbízható adatokat közölt a netkapcsolatunk képességeit illetõen, ezek nem feltétlenül hoznak közelebb minket ahhoz, hogy ezzel milyen minõségû videós közvetítésre számíthatunk. Egyes szolgáltatók olykor limitálják a felbontást, esetleg megkülönböztetik a videós adatfolyamot az általános adatforgalomtól, így a nyers letöltési sebesség olykor nem hoz minket közelebb a ránk váró élményhez.
A streamelt videoótartalmak általában adaptív bitráta technológián keresztül érkeznek, vagyis a szolgáltatás igazodik a fogadó fél, vagyis a nézõ hálózati viszonyaihoz, és a közvetített minõséget úgy igazítja, hogy a lejátszás folyamatos maradhasson. Ez a videóteszt méri az adaptív bitrátát, hogy meghatározza nekünk azt a maximális felbontást és betöltési idõt, amire az adott körülmények között számíthatunk. A pontos méréshez egy valós videó lejátszására van szükség, mert a hálózatokon keresztül száguldó videós adatforgalmat nem lehet megfelelõen szimulálni. Az új teszt ráadásul még azt is elárulja majd, hogy a mért teljesítmény mellett milyen eszközt ajánl a videózáshoz, például elõfordulhat, hogy TV-nk helyett inkább a telefonunkat javasolja majd. Sokat segíthet, ha végzünk egy mérést akkor, amikor éppen minden tökéletesen mûködik, így, ha akadozni kezd a szolgáltatás, egy újabb méréssel kideríthetjük, hogy hálózati problémáról van szó, esetleg más okozza a hibát.
A Speedtest új "video test" funkciója az önálló telefonos alkalmazásban, azon belül pedig az iOS rendszerre elérhetõ appban már kipróbálható, de a cég mindenkit biztosított róla, hogy hamarosan az összes platformon megjelenik.
Forrás: speedtest.net/insights/blog/