2021. 05. 12

Nem ajánlott torrentezni a Starlink műholdakkal

A SpaceX nem tolerálja sokáig az illegális letöltéseketA Starlink nem támogatja a leplezetlenül kalózkodókat.

A műholdakról hosszú ideig a televíziós műsorszórás és az autós navigáció juthatott eszünkbe, ám ahogy az az internettel is történt, a kezdetben katonai felhasználású technológia előnyei, szépen lassan az átlagemberek számára is mindennapossá váltak. És itt a két szál össze is ér, hiszen a bolygó körüli pályán keringő, többezer műhold között egyre több olyan teljesít szolgálatot, melyet kifejezetten nagysebességű internetkapcsolat továbbítására szántak. Ilyen például a fiatal Starlink hálózat is, mellyel torrentezni lehet, viszont nem feltétlenül érdemes.

Már most sokkal több mint ezer műholdjuk száguld a föld körül.


A Starlink csak egy, az Elon Musk által létrehozott ambiciózus projektek között, melyet a SpaceX űripari vállalat tavaly repített új magaslatokba. A teljes földet beterítő műholdas internet tervéhez, csak a múlt évben több mint 800 új egység fellövésével járultak hozzá, a meghódított csillagos égre rajzolt álomhatár pedig legalább 42 000 darab lehet. Azért „csak” ennyi, mert egyelőre – a szintén elképesztően soknak hangzó – 12 000 darabra kaptak engedélyt az USA Szövetségi Kommunikációs Bizottságától. Persze ha minden a SpaceX tervei szerint alakulhatna, előbb utóbb az égbolt olyan sűrűvé válna a műholdaktól, hogy egy nagyfelbontású LED-falhoz válhatna hasonlóvá, mely a csillagok fénye helyett óriási Tesla reklámokat sugározna felénk. Jelenleg közel 1600 szatelitjük aktív, melyek egy folyamatosan bővülő, de egyelőre korlátozott részvételű tesztfázis keretében már több országban is lehetővé teszik az internetelérést. A napokban ráadásul egy sok potenciális felhasználót foglalkoztató kérdésre kaptunk választ, a vállalat ugyanis nagyon is odafigyel a felhasználók tevékenységére, a torrentezés pedig a SpaceX részéről nem feltétlenül lesz megtűrt opció.

Nem rejtette el tevékenységét, jött a figyelmeztetés.


Természetesen nem önmagában a peer-to-peer alapú adatmegosztással van a probléma, hanem az illegális tartalmak cseréjével, melynek megítélése és ellenőrzése országonként eltérő. A tapasztalatait egy Substrate-97 nevű felhasználó osztotta meg, aki két hónapja használhatja a Starlink netkapcsolatát, és időnként torrentezik is vele. A Redditen közzétett bejegyzésében arról számol be, hogy kíváncsiságból rendszeresen töltött le torrenttel különféle tartalmakat, mert szimplán kíváncsi volt, hogy mi történik. Egy darabig teljesen zavartalanul próbálkozott, ám egy CBS által gyártott filmsorozat letöltése után a központban megszólalhatott a csengő. A felhasználó ekkor egy figyelmeztetést kapott, melyben jelezték neki, hogy visszaélt a Starlink rendszer használatához elfogadott feltételekkel. Az persze nem volt kérdés, hogy a SpaceX támogatja-e a kalóztartalmak letöltését, hiszen a bő A4-es lap terjedelemben olvasható felhasználási feltételek ugyanúgy kitérnek a szerzői jogi kérdésekre, ahogy súlyosan büntetendő cselekményekre, vagy szimplán az olyan területekre, amik nem férnek össze a vállalat jelenlegi arculatával. Az eljárás tehát nem sokban különbözik a közösségi oldalak által felsorakoztatott szabályokkal, melyek megsértése előbb-utóbb kitiltást vonhat maga után.

A Falcon-9 rakéta, 60 netszóró műholddal a fedélzetén.


Ahogy a vezetékes szolgáltatások esetén, úgy a Starlink is felfüggesztheti az amerikai ügyfelek előfizetését, ami viszont ahhoz a szintén jogos kérdéshez vezetett, hogy vajon mi a helyzet azokkal az országokkal, ahol a jogvédett tartalmak letöltését az állam nem bünteti. Természetesen, aki nem hisz a fizetős szolgáltatásokban, esetleg nem kívánja netes tevékenységét a szolgáltatók orrára kötni, azok számára a VPN a SpaceX esetében is tárva-nyitva álló kiskaput jelent. Az IP címünk és netes tevékenységünk elrejtésére tett kísérletek ugyanis nem csak hatékonyak, de (egyelőre) senki nem is tiltja őket, mely módszerek mikéntjéről például a legjobbvpn.hu-n is olvashatunk. "Ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy Ön és mások, akik a Starlink szolgáltatást használják, tartózkodjanak a szerzői jogvédelem alatt álló tartalmak illegális letöltésétől" – áll a közleményben. "A szerzői jogi védelem alatt álló anyagok engedély nélküli letöltése a szolgáltatás felfüggesztéséhez vagy megszüntetéséhez vezethet, és jogi lépések kockázatának teszi ki Önt, a tartalomtulajdonosok részéről". Aki tehát kalózkodásra adja a fejét, az számítson rá, hogy félreállítják a hajóját, esetleg el is süllyesztik.

Az üggyel kapcsolatban tehát az az igazán izgalmas kérdés, hogy mi lesz, mikor a Starlink szélesebb körben is elérhetővé válik. A felhasználási feltételek ugyanis elvileg nem ütközhetnek az adott országban hatályos törvényekkel, tehát ha egy ország mondjuk kizárólag a kalóztartalmak megosztójára vadászik, a letöltőkre pedig nem, akkor a SpaceX nem tehet szigorú lépéseket azokkal szemben, akik a Netflix teljes műsortárát torrentoldalakról szerezték be. Ez persze még a jövő zenéje, ugyanakkor a Starlink a hírek szerint 2022-től már hazánkban is kipróbálható lesz, igaz, a 150 megabites letöltés és az 50 megabites feltöltés leginkább azok számára lehet érdekes, akik lakóhelyükön más módon nem férnek hozzá az internethez.

2021. 05. 12

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.